18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Major Ponury

Suka_Blyat • 2012-11-08, 19:11
Jan Piwnik ps. "Donat", "Ponury" (ur. 31 sierpnia 1912 we wsi Janowice k. Ostrowca Świętokrzyskiego, zm. 16 czerwca 1944 pod wsią Jewłasze na Nowogródczyźnie) – porucznik Wojska Polskiego i aspirant Policji Państwowej, okrzyknięty przez społeczeństwo majorem, pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika (2012); legendarny dowódca partyzancki Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich i na Nowogródczyźnie.





Wiki

Cześć i chwała Bohaterom!

BongMan

2012-11-08, 23:47
NafazowanyKoleś napisał/a:

Przeczytać i zapamiętać mogę, ale rozkminiać nad tym co ten gościu odj***ł czasu nie mam, w sumie to już zapomniałem o tym temacie.


Skoro zapomniałeś o temacie, to jak napisałeś swój zj***ny komentarz? Ktoś z zespołu ci przypomniał?

kufel01

2012-11-08, 23:52
A piosenka to :JAAAMW-u - Major Ponury

mihush

2012-11-08, 23:55
Byłem w domu pamięci Ponurego w Janowicach koło Ostrowca Św. ,niewielki pokoik w jego starym domu gdzie zgromadzone są medale ,broń ,akta pisane, świadectwo ukończenia szkoły i maturalne ,oraz rzeczy osobiste prócz tego znajduje się tam jego trumna . Właścicielką tego domu pamięci jest bodajże jego Wnuczka która też ma wiele innych pamiątek , przed domem stoi głaz z umieszczoną na min tablicą pamiątkową z krótkim życiorysem Ponurego . Co ciekawe można tam dostać rzeczy typu naklejki z Ponurym i jakąś książkę . Zainteresowanych tematem polecam przeczytać książkę "Wichry nad strzechami" Tadeusza Mazura.

dom Ponurego, a raczej dom pamięci Ponurego :
http://www.nextur.pl/image/gallery/e6c5fe3385edcfa/96824-480x360.jpg

chudy179

2012-11-09, 00:11
Co to za broń na pierwszym zdj.? wygląda trochę jak sten ale ma inną lufę, chwyt i brak kolby.

blazejudo

2012-11-09, 00:17
Na pierwszym zdjęciu wygląda jak Rowan Atkinson.

Sorry ,nie zauważyłem zdjęcia powyżej :D

Konikmamy

2012-11-09, 00:45
cześć i chwała gnidą !!!

nanab

2012-11-09, 01:08
Lol jaki nob nie przeszedł wojny 0.o

chiver5

2012-11-09, 11:00
Cześć i chwała Jasiowi Fasoli.

Philosophy

2012-11-09, 12:35
Tą historią zainteresowałam się kiedyś właśnie dzięki harcerskiej piosence o majorze. Mam nawet zrobione jej cover na YT. Interesuje mnie czy dzisiejsi ludzie/wojskowi/przywódcy mieli by takie jaja, jak ludzie kiedyś, gdyby sytuacja tego wymagała.

Major_Aksamit

2012-11-09, 14:23
chudy179 napisał/a:

Co to za broń na pierwszym zdj.? wygląda trochę jak sten ale ma inną lufę, chwyt i brak kolby.



Wzorowany na stenie, Polski pistolet maszynowy KIS, produkowany w warunkach konspiracyjnych na potrzeby partyzantki.

astaldi

2012-11-09, 20:16
mihush napisał/a:

Byłem w domu pamięci Ponurego w Janowicach koło Ostrowca Św. ,niewielki pokoik w jego starym domu gdzie zgromadzone są medale ,broń ,akta pisane, świadectwo ukończenia szkoły i maturalne ,oraz rzeczy osobiste prócz tego znajduje się tam jego trumna . Właścicielką tego domu pamięci jest bodajże jego Wnuczka która też ma wiele innych pamiątek , przed domem stoi głaz z umieszczoną na min tablicą pamiątkową z krótkim życiorysem Ponurego . Co ciekawe można tam dostać rzeczy typu naklejki z Ponurym i jakąś książkę . Zainteresowanych tematem polecam przeczytać książkę "Wichry nad strzechami" Tadeusza Mazura.

dom Ponurego, a raczej dom pamięci Ponurego :
http://www.nextur.pl/image/gallery/e6c5fe3385edcfa/96824-480x360.jpg



4 km dalej w miejscowości Momina na cmentarzu jest grób jego rodziców w którym z tego co pamiętam spoczywa też część prochów Majora(o czym niewiele historyków wspomina). Chlebowskiego polecam też książkę "Ponury" Major Jan Piwnik 1912-1944

Simka

2012-11-10, 23:29
Przez chwilę wydawało mi się, że to Rowan Atkinson...