18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Linia 500.000 volt otwarta dla rozładowania przeciażenia

dosekk • 2013-08-21, 23:14
Komuś się widocznie nudziło

floop93

2013-08-22, 11:11
to nie jest 'linia otwarta dla rozładowania przeciąrzenia' tylko linia 500000v otwarta pod obciąrzeniem... i nikomu się nie nudziło a jedynie odłączali tą linie (np do naprawy jakiegoś odcinka lub awaryjnie), podobny efekt (tylko w ch.j mniejszy) występuje nawet w zwykłym włączniku świateł w domu...

emka1990

2013-08-22, 11:15
dokładnie, powstaje łuk elektryczny związany z napięciem powrotnym. nie da się tak po prostu odłączyć bez takiego efektu (im mniejsze napiecie tym łuk mniejszy i krócej trwa). Piwo

ro...........k5

2013-08-22, 11:24
Nie włączyłem filmiku nie dałem piwa, tylko otworzyłem komentarze żeby się śmiać ilu tu mądrych ludzi na sadisticu jest, ;)

dram09

2013-08-22, 11:29
Ile ten filmik już ma lat? Dużo wstawek w necie tego filmiku można spotkać że to niby przedstawia H.A.A.R.P... :roll:

TheSkorpioniks

2013-08-22, 11:59
I znowu pani wiesia pomyliła guziki bummm tsss

WesołySzatan

2013-08-22, 11:59
ziomeczek kilka dekad przespał widać, ciekawy okaz ^^

yaneks

2013-08-22, 15:36
To absolutnie NIE JEST normalne otwieranie linii wysokiego napięcia (a raczej NAJWYŻSZEGO NAPIĘCIA bo wysokie to jest do 400 kV potem jest NN czyli najwyższe).
Przepływ prądu zatrzymuje się ręcznie na trzy sposoby:
- wyłącznikiem
- rozłącznikiem
- odłącznikiem

Wyłącznik to jest coś co każdy ma w domu w piwnicy w swojej tablicy rozdzielczej, zawiera coś co nazywa się "komorą gaszeniową łuku elektrycznego", i pozwala wyłączyć nawet największe prądy zwarcia. Rozłącznik ma szczątkową komorę gaszeniową, dlatego wolno go otwierać tylko bez obciążenia (czyli po wyłączeniu wyłącznika), zawiera za to BM-y, czyli bezpieczniki mocy, takie wielkie wkładki które przepalają się przy przeciążeniu/zwarciu automatycznie kończąc przepływ prądu, jeżeli jednak ktoś wyłączy zwarcie rozłącznikiem RĘCZNIE, to się zabije bo w komorze zapali mu się łuk i porazi go prąd. Odłącznik to jest to widoczne na filmiku, służy do końcowego otwarcia obwodu i stworzenia widocznej, fizycznej bariery, i pod ŻADNYM POZOREM NIE WOLNO OTWIERAĆ GO POD OBCIĄŻENIEM, co idiota z elektrowni najwyraźniej zrobił.
I niech nikt nie pie**oli, że to jest jakieś rozładowanie przeciążenia, bo linię NN ciężko przeciążyć, a w razie przeciążenia nadmiar prądu skierowuje się na inną linię redundantną, ewentualnie używa magicznego guziczka "zrzut mocy" (nawet ja taki mam w pracy), który zamyka wyłącznik na obwodzie doziemiającym nadmiar i po przeciążeniu.

KrisCFC

2013-08-22, 16:03
yaneks napisał/a:

To absolutnie NIE JEST normalne otwieranie linii wysokiego napięcia (a raczej NAJWYŻSZEGO NAPIĘCIA bo wysokie to jest do 400 kV potem jest NN czyli najwyższe).
Przepływ prądu zatrzymuje się ręcznie na trzy sposoby:
- wyłącznikiem
- rozłącznikiem
- odłącznikiem

Wyłącznik to jest coś co każdy ma w domu w piwnicy w swojej tablicy rozdzielczej, zawiera coś co nazywa się "komorą gaszeniową łuku elektrycznego", i pozwala wyłączyć nawet największe prądy zwarcia. Rozłącznik ma szczątkową komorę gaszeniową, dlatego wolno go otwierać tylko bez obciążenia (czyli po wyłączeniu wyłącznika), zawiera za to BM-y, czyli bezpieczniki mocy, takie wielkie wkładki które przepalają się przy przeciążeniu/zwarciu automatycznie kończąc przepływ prądu, jeżeli jednak ktoś wyłączy zwarcie rozłącznikiem RĘCZNIE, to się zabije bo w komorze zapali mu się łuk i porazi go prąd. Odłącznik to jest to widoczne na filmiku, służy do końcowego otwarcia obwodu i stworzenia widocznej, fizycznej bariery, i pod ŻADNYM POZOREM NIE WOLNO OTWIERAĆ GO POD OBCIĄŻENIEM, co idiota z elektrowni najwyraźniej zrobił.
I niech nikt nie pie**oli, że to jest jakieś rozładowanie przeciążenia, bo linię NN ciężko przeciążyć, a w razie przeciążenia nadmiar prądu skierowuje się na inną linię redundantną, ewentualnie używa magicznego guziczka "zrzut mocy" (nawet ja taki mam w pracy), który zamyka wyłącznik na obwodzie doziemiającym nadmiar i po przeciążeniu.



Założe się, że kolega ciągnie prąd na lewo... :D

joshua

2013-08-22, 16:44
KrisCFC, na takich napięciach chyba nie ma rozłączników. Przynajmniej ja nie spotkałem. Na filmie prawdopodobnie wyłącznik nie wyłączył jednej fazy no i pociągnęło łuk na tym odłączniku.

yaneks

2013-08-22, 17:47
@joshua
Na takich napięciach funkcję rozłącznika pełnią BM-y. Konstrukcja wyłącznika uniemożliwia mu niewyłączenie jednej fazy osobno, może co najwyżej nie wyłączyć wszystkich trzech. To na filmie to prawdopodobnie obsługa nie ściągnęła BMa pojedynczej fazy albo są to testy (jest tam dość dużo ludzi) a wyłącznik jest obarczony wadą konstrukcyjną.

Adiosos

2013-08-22, 20:42
Tesla padł by ze śmiechu, 500.000? 100 lat temu j***ł 1mln :evil:

tabaraba

2013-08-22, 21:50
yaneks napisał/a:

Odłącznik to jest to widoczne na filmiku, służy do końcowego otwarcia obwodu i stworzenia widocznej, fizycznej bariery, i pod ŻADNYM POZOREM NIE WOLNO OTWIERAĆ GO POD OBCIĄŻENIEM, co idiota z elektrowni najwyraźniej zrobił.



Gdzie Ty tu elektrownie widzisz? :facepalm:

dosekk

2013-08-25, 20:05
Cytat:

Gdzie Ty tu elektrownie widzisz?

A kto może otworzyć linie wysokiego napięcia ? Chyba tylko pracownicy elektrowni. Chyba nie stefan spod sklepu

CezariX

2013-11-14, 02:19
Od osób co znają ten filmik i mają o tym pojęcie: Było to "celowe" rozwarcie styków odłącznika, w celach "badawczych". Po samych głosach w tle słychać, że byli na to przygotowani i czekali na efekty ;)