18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Kresy kresów

Hauer88 • 2014-09-04, 16:35
Opowieść o polskości na kresach Kresów. Daleko od Warszawy, za drugą granicą. O polskości, która ginie. Umiera po cichu. Bez krzyku. Nikt jej wszak nie prześladuje. Sama ulega, ustępując pola wpływom Wielkiego Brata...





Więcej o Projekcie Inflanty:
http://fundacjatradycji.pl/projekt_inflanty.html

NikeR

2014-09-04, 17:16
Bardzo przyjemnie się ogląda.

I rzecz jasna gratuluję inicjatywy! Trzeba kultywować polskość na naszych dawnych ziemiach, nie można tego zapuścić.

fc...........ol

2014-09-04, 17:19
Skoro nie chca sie kultytowac ich wybor ... Widac dobrze I bez tej znajomosci , nie po to sie emigruje w wielu przypadkach ....

oc...........an

2014-09-04, 20:32
Polaczki zajmijcie się lepiej Polską B, która jest o połowę biedniejsza od Polski A, a nie zajmujecie się jakimiś kultami na Łotwie czy Litwie.
Litwa dla Litwinów, Łotwa dla Łotyszy a Polska dla Polaków. Tak nie chcecie, żeby jakieś imigranty wam w kraju V kolumnę robiły, a zachowujecie się jak Rosjanie i nie możecie pogodzić się z tym, że nigdy nie będzie Polski od morza do morza. Gdyby w Warszawie mieszkało 200 000 Rosjan, którzy robiliby marsze i wrzeszczeli, że Mazowieckie to integralna ziemia Rosyjska to byście mieli piekielny ból p*zdy. Natomiast jak sami w litewskim Wilnie robicie demostracje i jako mniejszość wymagacie dostosowania większości to uważacie, że jest ok, hmm? Hipokryzja płynie strumieniem.

A jak już naprawdę chcecie uszczęśliwić naszych rodaków, to nie jedźcie do Litwy czy Łotwy gdzie poziom życia jest bardzo dobry, a pojedźcie do Kazachstanu czy na Syberię, gdzie rzeczywiście nasi rodacy klepią biedę i nie mają możliwości powrotu i zróbcie im warunki do powrotu do ojczyzny.

pulkownik_molibden

2014-09-04, 23:07
Temat jest dośc trudny do zanalizowania, lecz jestem zdania, iż te ziemie nie są już nasze i kultura, tradycja polska się zatarła. co tu dużo mówić, porównajcie sobie prusy wschodnie oraz tereny Polski zachodniej po 1945. mimo, że trwała repatriacja, to i tak niemieckich korzeni prawie już brak (może oprócz opolskiego, gdzie przejeżdzając przez małe miejscowości widzimi niemieckie nazwy). więc nie ma co gdybać, że te ziemie były polskie (jakby nie było, podczas Unii Polsko-Litewskiej sięgaliśmy aż po Może Czarne) lecz należy dbać o to, co nam dano po 1945.

Historia Nas już rozliczyła, dała nam to, co mamy obecnie. Kresy, Zaolzie czy inne tereny jaknajbardziej powinny zostać w naszej pamięci, otaczać je polską kulturą, lecz nie oszukujmy się. W trakcie 2-3 pokoleń ślady polskości czy też innych nacji zacierają się.


Ka...........ki

2014-09-05, 09:26
I dobrze że zatraca im się polskość za granicą. Jak ludzie się nie obnoszą ze swoją narodowością to ogólnie to pomaga stosunkom międzynarodowym - innych chętniej przyjmą, a mieszkających może i polubią.

Borykałem się siedem lat za granicą, czułem się jednak trochę obcy i wolałem wrócić do ojczyzny niż się zmieniać. A teraz w sumie już nigdzie nie należę.

Ostatnio pojawił się tutaj film o Szwecji, o problemie z imigrantami. Jaki to problem? Nie można mówić o integracji, zmianie kultury imigrantów. A Niemcy mówią otwarcie. Nawet turecki rząd zachęca Turków emigrujących do Niemiec do uczenia się niemieckiego i przyjęcia niemieckiej kultury.

Nie ma to jak być gościem w obcym kraju i narzekać na cokolwiek...

Igorekpl

2014-09-05, 10:44
Dust Devil jak zawsze na straży debilizmu i zidiocenia... w jakim k***a momencie ktoś powiedział że Łotwa to integralna część Polski? Jedyne co autor filmiku chciał powiedzieć to to że warto pielęgnować tradycje narodowe na kresach bo Ci ludzie narażeni są na obce wpływy i odwracają się od swoich korzeni. Nikt nie chce zajmować Litwy czy Łotwy chodzi o to żeby mieszkający tam Polacy byli dumni z pochodzenia i może w przyszłości zechcą do Polski wrócić jak poprawią się warunki. A za "polaczków" ch*j Ci w dupę nędzna szmato.

boberm

2014-09-05, 15:41
Igorekpl napisał/a:

Ci ludzie narażeni są na obce wpływy i odwracają się od swoich korzeni.



I co w tym złego? Też mam zamiar wyjechać, bynajmniej nie po to, by wymachiwać miejscowym polską flagą pod nosem. Tak robią ciapaki.

Samudaripen

2014-09-05, 19:53
Czy autor filmiku jest twórcą kanału "Słoneczny Grób"?

Ti...........ch

2014-09-05, 20:49
pulkownik_molibden napisał/a:

[...]mimo, że trwała repatriacja, to i tak niemieckich korzeni prawie już brak[...]




k***a, że jak?! Co mają wspólnego Niemcy z dzisiejszej zachodniej i południowo zachodniej Polski z repatriacją? Wyj***no ich z tych terenów w imie sprawiedliwości dziejowej tak samo jak wyj***no ze wschodnich przedwojennych województw Polaków. Tylko w tym drugim przypadku nazwano to dumnie "repatriacją" - powrotem do ojczyzny innymi słowy. Może mi ktoś powiedzieć skąd oni przyjechali? Czyżby nie ze swojej ojczyzny? Oczywiście, ze nie, bo trzeba było jakoś uzasadnić w oczach ludzi nowy powojenny ład i tak województwa: lwowskie, poleskie, stanisławowskie, tarnopolskie, wileńskie i wołyńskie przestały być uznawane za ojczyzne. Teraz Ci ludzie mieli za to uznawać obce dla nich tereny ziem "odwiecznie piastowskich" za ich odwiecznie piastowską ojczyznę.

A co do polskości, która jakimś cudem ostała się na tych terenach do tej pory to powiem tylko, że miałem kilka lat temu bliższą styczność z polską emigracją, jeszcze XIX wieczną i w ramach państwowości Austro-Węgierskiej. Chodzi mi o tereny na północy Rumunii. Ci ludzie uważają naszą najjaśniejszą Rzeczplitą za cud i marzą o tym żeby mieszkać w macierzy. Dla nich ten grajdół to istna Ziemia Obiecana. Niestety widać po nich, że są Rumunami, chociaż z pochodzenia Polacy (konkretnie z terenów krakowskich i wielickich) i chociaż nie ma problemu, żeby się z nimi dogadać to czuć różnice. Dla ich mentalności czas zatrzymał się tak jakby w latach 20-30 XX wieku. Powiem inaczej, bardziej oni pasują do dzisiejszej Rumunii niż do dzisiejszej Polski. Zresztą po co ich załamywać tym jak tu jest na prawdę.

oc...........an

2014-09-06, 17:23
Igorekpl, dobra nie pie**ol pojebie, bo nie zrozumiałeś o co mi chodzi. A polaczki to śmiecie i k***y i powinno się je nazywać najgorszymi określeniami. Na miano "Polak" też trzeba zasłużyć i do niego dorosnąć i nie będę nazywać Polakami pojebów twojego pokroju, bo zaniżyłbym wartość tego słowa i zrównywał takie śmieci i k***y z normalnymi ludźmi :P

Na dodatek posłuchaj sam siebie pojebie - ludzie odwracają się od swoich korzeni, bo najwidoczniej widzą lepszą alternatywę, więc trzeba przyjechać i na siłę forsować im, że są Polakami i żeby o własnych korzeniach nie zapominali. Skoro odwracają się od "własnych korzeni" to znaczy, że mają ku temu powody. A jak ktoś uważa się za polaka to nikt mu tego z głowy nie wybije.

kustoszpan

2014-09-07, 15:54
Znam wielu Łotyszy. Przyjacielska, przyjazna i kulturalna nacja. W przeciwieństwie do Litwinów (których też znam od groma), szanują historię Polski, jak i szanują Polaków na Łotwie.