18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Kosmiczna ciekawostka Hala9000/2

Halman • 2017-12-11, 22:45


Wybaczcie osobisty ton, ale czytając informację podaną przez należące do NASA Jet Propulsion Laboratory, wzruszyłem się. Nasz kosmiczny ambasador, sonda, która przemierzyła 21 mld km i niedawno obchodziła 40-lecie wystrzelenia, nadal potrafi nieźle zaskoczyć. Pamiętajmy, że mówimy o obiekcie znajdującym się tak daleko od Ziemi, że kontakt z nim jest, coż, bardzo utrudniony.

Żeby łatwiej to sobie wyobrazić, trzeba przywołać kilka faktów. 28 listopada inżynierowie JPL wydali komendę uruchomienia czterech silników zapasowych TCM, by sprawdzić możliwość zmiany kursu sondy 10-milsekundowymi impulsami. Celowo użyłem stwierdzenia „wydali komendę”, a nie włączyli. Ma to związek z tym, że na efekt trzeba było czekać 19 godzin i 35 minut, zanim antena sieci Deep Space Network w Goldstone w Kalifornii odebrała informację, że manewr zakończył się sukcesem.

JPL posługuje się barwnym porównaniem do samochodu, którego silnik nie był ur*chamiany przez dłuższy czas i może odmówić posłuszeństwa. Tymczasem Voyagerowi, sondzie lecącej przez przestrzeń międzygwiezdną, udało się to, mimo że silniki TCM nie były odpalane od 37 lat.

Zespół Voyagera przekopał dane sprzed dekad i sprawdził oprogramowanie stworzone w przestarzałym Asemblerze, by można było bezpiecznie przetestować silniki – tłumaczy Chris Jones z JPL.
W styczniu inżynierowie NASA przełączą sondę na działanie TCM. Podobne testy zostaną przeprowadzone również w bliźniaczej sondzie Voyager II.

Voyager I został wystrzelony 5 września 1977 r. W przestrzeń kosmiczną wyniosła go rakieta Tytan IIIE. Wcześniej, 20 sierpnia 1977 r. poleciał w kosmos Voyager II. Obie sondy wyposażono w 3,5-metrowe anteny do komunikacji z Ziemią, a zasilane są generatorami działającymi dzięki rozpadowi promieniotwórczemu plutonu. Voyager I odwiedził Jowisza i Saturna i był pierwszym statkiem stworzonym przez ludzi, który osiągnął przestrzeń międzygwiezdną.

Przypomnę jak "wiekowa" jest już ta wciąż działająca sonda,
w 1977 roku jej wystrzelenia w polsce działo się między innymi:

- premiera komedii filmowej Kochaj albo rzuć w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.
- wmurowano akt erekcyjny pod Warszawskie Centrum Onkologii.
- w TVP ukazało się pierwsze wydanie programu popularnonaukowego Sonda.
– premiera filmu animowanego Wielka podróż Bolka i Lolka.
- początek 2-dniowej oficjalnej wizyty prezydenta USA Jimmy’ego Cartera w Polsce.

i wszystko w temacie 40 letniej gwarancji na twój żałosny srajfon.

90% tekstu jest atorstwa Rafała Gdaka i pochodzi stąd

OpenStreetMaps

2017-12-11, 22:54
3/4 sadoli nawet nie było jeszcze w planach . Daję piwo za tą ciekawostkę którą moderatorzy przeniosą do działu Dokumentalne.

Halman

2017-12-11, 22:59
OpenStreetMaps napisał/a:

...ciekawostkę którą moderatorzy przeniosą do działu Dokumentalne.


misja wciąż trwa (i z całą pewnością jeszcze potrwa) ale dla nich (modów) coś starszego od nich to historia i dokument.. no chyba że się mylę...

remi1982

2017-12-11, 23:16
Zajebisty temat! Wszystko ładnie podane. Zimne piwko Hall. Ale niestety temat pewnie jakiś frustrat wpie**oli do dokumentu i tyle z tego bedzie...

sa...........os

2017-12-11, 23:20
A moim zdaniem to dobrze, że takie tematy lądują w "historia/dokument". Na głównej to zniknie w jeden dzień pod fałdami gówna, a w działy dokumentalne wchodzą osoby zainteresowane tematem. Przynajmniej mniej gimnazjum w komentarzach...

remi1982

2017-12-11, 23:29
sanctusdiavolos napisał/a:

A moim zdaniem to dobrze, że takie tematy lądują w "historia/dokument". Na głównej to zniknie w jeden dzień pod fałdami gówna, a w działy dokumentalne wchodzą osoby zainteresowane tematem. Przynajmniej mniej gimnazjum w komentarzach...



W sumie trudno sie z Tobą nie zgodzic. Na głównej zniknie jak wczorajszy wiatr, a w dokumencie docenią materiał osoby bardziej rozgarniete.

b0r000

2017-12-12, 00:32
Czytając to ciężko mi wykrzesać z siebie coś więcej niż "Łał", z tym że nie takie cyniczne z braku zainteresowania. Wręcz przeciwnie. Jestem pełen podziwu dla ludzi którzy to zaprojektowali i wysłali w kosmos i nawet po 40 to dalej działa jak szwajcarski zegarek.
:piwo: dla prawdziwych Inżynierów i Doktorów pionierów kosmosu.

Dexterous

2017-12-12, 00:37
Łap 20. piwo i dokształcaj gimby na głównej :amused:

pr...........as

2017-12-12, 00:45
leciiii sonda..... otwórz buziiieeee wlewajjj piwooo :D

BylemSieWysrac

2017-12-12, 00:46
Bawi mnie to jak ludzie pomimo niezbitych dowodow nadal wierza w te wszystkie cuda od Nasa, rownie dobrze mozecie brac gwiezdne wojny jako dokument wojenny

bobi140

2017-12-12, 00:58
Toż to taki mercsedes beczka wśród sond....
Moja mama ma taką tyłko analną z tego samego rocznika i też śmiga jak nówka sztuka.

Catar

2017-12-12, 01:00
"Witajcie istoty z zaświatów"

(większość pewnie nie załapie)

Hellrot

2017-12-12, 01:43
Tekst świetny i bardzo pouczajacy. Mam jednak pytanie. Czy sonda Voyager nie miala przypadkiem zostac rozbita o Saturna w tym roku? Moge sie mylic ale jakis czas temu czytalem wlasnie o planach rozbicia sondy o Saturna.

Lyzek

2017-12-12, 01:54
W atmosferze Saturna uległa zniszczeniu sonda Cassini-Huygens.

Karysu

2017-12-12, 05:20
Catar* Złota płyta :D