18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Korporacje które dorobiły się na II Wojnie Światowej

shakir41 • 2013-05-21, 19:55
Dawno temu wysmarowałem taki komentarz może kogoś zainteresuje bo ludzie szybko zapominają więc chyba temat wart przypomnienia. :hitler:
==========================================

Nie wierzcie żadnej Korporacji - dla nich liczą się jedynie realizacje planów/kasa a nie człowiek.

Nie zapomnijmy, że firma Bayer:
- jako pierwsza była masowym producentem heroiny , która była używana jako środek przeciwbólowy i lek na kaszel
- w IG Farben (wywodzącej się z firmy Bayer) wytwarzano gaz Cyklon B stosowany w komorach gazowych podczas II Wojny Światowej
- sprawę szczepionek już pominę... chociaż sporo ludzi ucierpiało

Wiele dzisiejszych korporacji w czasach cierpienia Ludzi na Świecie podczas II wojny Światowej budowało swoje kapitały m.in.:

BMW
Pochodzący z Bawarii koncern motoryzacyjny znajduje się dziś w czołówce producentów luksusowych samochodów. W czasie II wojny światowej, BMW zajmowało się produkcją silników dla Luftwaffe, a także wyposażonych w doczepiany kosz motocykli. Do 1940 r. BMW zajmowało się także produkcją wojskowych samochodów.

Przez długi czas, aby podołać zapotrzebowaniu nazistów na sprzęt, bawarskie zakłady zatrudniały także m.in. więźniów z obozów koncentracyjnych oraz pracowników przymusowych.

Bayer
Znane na całym świecie przedsiębiorstwo trudniące się produkcją leków. W 1925 r., dyrektor firmy Bayer, powołał do życia koncern chemiczny IG Farben. Bayer był jednym z podmiotów wchodzących w skład IG Farben.

W czasie II wojny światowej, firma zajmowała się produkcją Cyklonu B - substancji, która w obozach zagłady stosowana była do uśmiercania więźniów.

Ingvar Kamprad - twórca firmy IKEA
Pochodzący ze Szwecji miliarder Ingvar Kamprad znany jest przede wszystkim jako założyciel giganta branży meblarskiej. Ojciec powstałej w 1943 r. firmy, jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, kontaktował się z nazistowskim ruchem o nazwie Nysvenska Rďż˝relsen.

Niedawno na rynku wydawniczym pojawiła się także książka, której autorka podjęła się analizy dokumentów szwedzkiej służby bezpieczeństwa. Wynika z niej, że Kamprad należał także do partii nazistowskiej Svensk Socialistisk Samling. Twórca firmy IKEA wielokrotnie podkreślał, że wstydzi się swojej przeszłości, a swoje poczynania z tamtego okresu nazwał "błędem młodości".

General Electric
Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. Działająca od końca XIX wieku firma zajmuje się dziś m.in. produkcją sprzętu AGD, silników lotniczych czy sprzętu medycznego. Prężnie działa także w bankowości. W czasie II wojny światowej, koncern nabył udziały w koncernie Siemens, który wykorzystywał do pracy pracowników przymusowych.

Po zakończeniu II wojny światowej, firma GE została oskarżona o współpracę z firmą Krupp. Oba te koncerny, w czasie, kiedy trwały działania zbrojne, sztucznie zawyżały koszty węgliku wolframu wykorzystywanego do obróbki metali. Praktyka ta znacznie zawyżyła koszty produkcji zbrojeń przez aliantów, co przełożyło się na wzrost środków niezbędnych do pokonania nazistów. W tym samym czasie, GE pomagało Hitlerowi w finansowaniu zbrojeń.

Siemens
Gigant branży telekomunikacyjnej i energetycznej. W czasie II wojny światowej był jednym z kluczowych przedsiębiorstw wykorzystywanych przez nazistów do realizacji zadań około militarnych.

Jednym ze zleceń wykonywanych przez firmę Siemens była budowa pocisków V1 oraz V2. Aby osiągnąć wytyczone przez nazistów cele, koncern na wielką skalę angażował w proces produkcyjny pracowników przymusowych. To właśnie Siemens pracował nad projektami krematoriów, m.in. w obozie Auschwitz Birkenau, i zajmował się montażem urządzeń gazowych.

Hugo Boss
Firma, która w świecie mody jest dziś wyznacznikiem dobrego smaku, w czasie II wojny światowej wykorzystywała pracowników przymusowych do szycia mundurów dla nazistów. Dużą część wykorzystywanej przez koncern siły roboczej, stanowili Polacy i Francuzi.

IBM produkowało maszyny do tatuowania ludzi w Auschwitz http://www.ibmandtheholocaust.com/

ponadto do listy należy dpoisać firmy AGFA(częśc IG Farben), VW i kto tam wie jeszcze.

Dlatego właśnie nie cierpię korporacji jakichkolwiek: Microsoft, Coca-Cola, Wal-Mart, I.G. Farben, BASF, Bayer, Enron, Apple, AIG, Citibank - można wymieniać chyba bez końca. Nie ma między nimi praktycznie żadnej różnicy. Mają jednak jedną wspólną cechę "$ w spojrzeniu".

Linki do wykorzystanych treści:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bayer_AG
http://www.polskapartiana...d=216&Itemid=46
http://niewiarygodne.pl/g...riazdjecie.htmlhttp://www.ibmandtheholocaust.com/
http://www.ibmandtheholocaust.com/


kustoszpan

2013-05-21, 21:07
Elegancko! Piwko za fatygę!

czub1789

2013-05-21, 21:29
Ludzie są sk***ysynami naprawde jeden by drugiego zaj***ł dla najnizszych instynktow k***a kiedy w koncu zdechniemy i bedziemy mieli z glowy caly ten k***idolek

mo...........et

2013-05-21, 22:03
czytałem już gdzieś kiedyś artykuł na ten temat, niemniej piwko za solidne opracowanie.

Mr Twincal

2013-05-21, 22:10
Dobra kompilacja, poruszająca ważny problem chciwości, która, niestety, często przysłania jakąkolwiek etykę. Smutne, lecz prawdziwe.

Ork.Fajny

2013-05-21, 23:03
W sprawie niemieckich "korporacji" to ani ty ani twórca tego nagrania nie ma pojęcia o historii. III Rzesza jako kraj skrajnie socjalistyczny kontrolowała każdą "korporacje" i większość z nich była oblepiona nazistowskimi urzędnikami. To nie były firmy prywatne tylko państwowe zakłady. A sam zakład jakiś kokosów nie dostawał też bo kraj ekonomicznie w przededniu wojny był bankrutem, co było jedną z głównych przyczyn samej wojny. A trudno nazwać wzbogacaniem kiedy dostawali udział w złocie z podbojów Rzeszy a zaraz potem te wszystkie fabryki szlag trafiał od nalotów alianckich i sowieckich a po przegranej złoto i tak wróciło w części do matecznych krajów...

PS. A co k***a ma Microsoft, Apple, Walmart czy Coca-cola etc. do tego wszystkiego...? USA i firmy tego kraju są winne zbrodniom hitlerowskim...?

oc...........an

2013-05-22, 03:56
Zapomniałeś o Coca-Coli. Przed wojną Coca-cola miała 4 rozlewnie coli w Europie, a po wojnie w 1947 już 69. Dlaczego? Otóż dlatego, że był to w praktyce jedyny normalny bezalkoholowy napój jaki posiadali Alianci Zachodni. Z jakiegoś powodu woda dla wojsk była przewożona w beczkach po olejach napędowych przez co miała "unikalny" smak. Colę stosowano jako substytut wody, a dostała kontrakt z wojskiem ponieważ dzięki składowi, który zawierał liście koki i dużych ilości kofeiny (której nadal jest od ch*ja w tym syfie) żołnierze mogli się szybko pobudzać takim trunkiem.

Coca-cola to de facto największy zwycięzca II wojny. Bayern lub BMW to były firmy rządowe, które zostały sprywatyzowane po wojnie, a Hugo Boss współpracował z naziolami przez 4 lata, nie więcej (ich głównym zadaniem było projektowanie mundurów, a nie ich szycie). Natomiast Coca-Cola stała się znana w Europie dzięki drugiej wojnie i zyskała szerokie grono oddanych nabywców w USA i UK, którzy delikatnie mówiąc często się od niej uzależniali (i ciągle uzależniają, poszerzając jednocześnie grupę cukrzyków).

Nie wspomniałeś również o papierosach Lucky Strike, które dostały kontrakt w US Army i bodajże nawet dziś są główną marką paloną przez wojaków.

Co do VW to gówno prawda, wcale się nie dorobiła na II wojnie, a dorobił się po II wojnie kiedy wypuścili Garbusa. VW powstał dzięki inicjatywie "samochód dla ludu" Hitlera i produkował ciężarówki dla frontu.


Doj***łeś jakieś IBM, które zrobiło pewnie kilkadziesiąt maszyn do tatuowania i za ch*ja nie wolno tego nazwać dorobieniem się.

IG Farben, jak już wspomniał Arashel, było rządowe i dopiero po wojnie, w dużej mierze z inicjatywy Aliantów je podzielono na osobne firmy. IG Farben to były potężne zakłady, które produkowały to co potrzebowała III Rzesza i nie trafia to w kategorie dorobienia się.

To samo BMW lub Siemens. Narodowy socjalizm mówi, że wszystko jest ludu. To znaczy, że firma sama od siebie nie dorobi się, bo i tak jest rządowa. Brakuje jeszcze, żebyś napisał, że 3 Fabryka Traktorów z Czelabińska się dorobiła, bo budowała dla Armii Czerwonej czołgi T-34 i IS-2 -_-

Dorobiły się również następujące firmy produkujące sprzęt wojskowy:

USA
-General Motors
-Lockheed Martin
- Boeing
-Northrop Grumman

UK
-Nuffield Mechanizations Limited
-Vauxhall Motors
-Supermarine

Shell i BP też wygrali, bo aż do Rewolucji Islamskiej (1979) wydobywali sobie za darmo ropę z Irańskich pól, a większość struktur, organizację, ochronę itp. zapewniło wojsko Brytyjskie.

To co autor wyklepał to w większości jednostronne gówno, które ma na celu pokazać jakie to straszne są firmy pokroju BMW bo wzbogaciły się na naziolach, w czasie gdy wcale się nie wzbogaciły, bo były znacjonalizowane i nie wypełniały rządowych zamówień bo im się tak podobało, a dlatego, że musiały i kropka.

Bardzo dużo błędów i próba wskazania rzekomej dobrowolnej współpracy z nazistami. Brak wielu kluczowych zachodnich firm, które na prawdę się wzbogaciły na II wojnie. A tekst na końcu jak to nie lubisz Microsoftu, który robi konkursy dla zdolnej młodzieży i finansuje sprzęt w szkołach biednych krajów lub Enron, który zbankrutował tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że mało wiesz o korporacjach w dzisiejszym świecie.

Robot

2013-05-22, 14:51
Tak, tak, jeśli chodzi o przemysł zbrojeniowy to warto wspomnieć firmy Porsche (konkurent Henschela w projektowaniu i produkcji pojazdów pancernych), Henschel oraz Krupp (produkcja dział, np. Gruba Berta, działo kolejowe Dora kalibru 800 mm!!! No i czołgów), obecnie pracująca największa kopara świata Bagger 288 również jest produkcji Kruppa!

kustoszpan

2013-05-22, 19:17
@Dust Devil
To wysmaruj też temat skoro tyle wiesz, wszyscy chetnie poczytają.

Ważne

2013-05-22, 20:13
Jak dla mnie numerem jeden pozostają amerykańscy bankierzy, którzy finansowali obie strony konfliktu;-)

stalowyszczur

2013-05-24, 23:04
@up

Otoz to. Pozyczki dla Hitlera plynely szerokim strumieniem z Wall Street. Oczywiscie wszystko po wojnie zostalo splacone.

Dorzuce od siebie:

- Samoloty Luftwaffe potrzebowaly specjalnej mieszanki paliwa, na ktora patent posiadaly tylko Standard Oil i General Motors. Chetnie sie oczywiscie podzielily.

- Standard Oil sprzedawal niemcom wache az do 1941!! Dopiero jak angole sie zaczely burzyc, wstrzymano dostawy.

-Opel, o ktorym zapomnieliscie, jeden z wiekszych dostawcow motoryzacyjnych dla niemieckiej machiny wojennej byl, uwaga, w 100% wlasnoscia.... General Motors.

- Po wojnie WSZYSCY potentanci finansowi skazani w procesach norymberskich zostali wypuszczeni z wiezien. Co do jednego. Konkretnie stalo sie to w 1954 gdy niejaki John J McCloy zostal High Commisioner of Germany. Przed wojna byl on m.in. doradca prawnym IG Farben. Nie wierzycie? Sprawdzcie.

- Ten sam pan skutecznie torpedowal wszelkie proby zbombardowania Oswiecimia lub torow don prowadzacych korzystajac ze swego stanowiska wiceministra wojny.

- John J. McCloy byl czlowiekiem Johna D. Rockefellera. Standard Oil i GM rowniez wlasnosci Rockefellera...
Wnioski?

Polecam poczytac, II WS to byl najwiekszy wal w historii ludzkosci, pie**olony brudny biznes, ktory kosztowal zycie ponad 50 mln ludzi.