18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Komin CzAES

to...........um • 2013-11-01, 12:11
Chwila, którą długo odwlekano, w końcu nadeszła. Rozpoczęła się rozbiórka starego komina wentylacyjnego 3 i 4 bloku Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej.

Tak stawiano komin:



Dlaczego stary komin, który stał się symbolem elektrowni i katastrofy w Czarnobylu, jest demontowany?
- komin ten ma lekką budowę, jedyną konstrukcją, która go podtrzymuje, jest stalowe obramowanie
- w wyniku awarii i jej następstw struktura została naruszona, w dolnej części komina znajduje się spore uszkodzenie, które wpływa na niestabilność komina; uszkodzone jest również obramowanie komina, które było naprawiane w 1996 roku, czyli podczas ostatnich jak do tej pory prac konserwacyjnych komina
- komin nie był odkażany od 1986 roku, czyszczony był jedynie z fragmentów 4 jednostki
- nowy sarkofag, czyli Arka (bądź Arkada), zakryje około połowę budynku łączącego blok 3 i 4; stary komin uniemożliwia nasunięcie nowego schronu, dlatego wybudowany został mniejszy komin na skraju łącznika

Po rozbiórce stary komin spocznie na składowisku odpadów w Burakówce.

A tak wyglądają prace:


Zdjęcia zajumane z FB

blondasek1993

2013-11-02, 03:36
Ahhh ta radziecka technika. Jak bardzo chciałbym móc połazić sobie po Sterowni Nr 4 :)

grahoo

2013-11-02, 03:52
Może i jestem pie**olnięty ale z uwagi na radioaktywność nie wróżę długiego żywota tym na ostatnim zdjęciu (czyt. brak kombinezonu)

Irdo38

2013-11-02, 07:17
grahoo napisał/a:

Może i jestem pie**olnięty ale z uwagi na radioaktywność nie wróżę długiego żywota tym na ostatnim zdjęciu (czyt. brak kombinezonu)

Spokojnie jestem ekspertem. Tam promieniowanie to już nie to samo co w 1986 ^^ owszem dalej przekracza normy setki razy ale musiałbyś mieszkać w tym kominie żeby ponieść jakiś uszczerbek na zdrowiu.

Marshal

2013-11-02, 13:48
To jednak oni maja kase na ta Arke? Ciekawe. Bo pompowana tam kasa plynie juz z 9. zerami na koncu.
A Arke buduja, bo sie stary sarkofag rozsypuje. Arka bedzie naciagnieta na ten stary. Tylko ciekawe co to bedzie kiedy ten stary sie zawali, nawet jak juz bedzie w srodku tego nowego :D
No i ciekawe czy ta demolka nie wyzwola radiacji do atmosfery.

Wiercik102

2013-11-02, 22:35
A moze poprostu chcą nasunąć nowy sarkofag po to by rozpocząć ekxperymenty na ludziach ?
I jest motyw na STALKER 2: Mroczna Tajemnica

master2711

2013-11-04, 22:23
My się wybieramy za dwa tygodnie ze znajomymi, bo jest info od organizatora wycieczek, że mają zamiar zamknąć dla turystów Zonę w następnym roku. Mówił, że robi się niebezpiecznie ze względu na walące się budynki i nie przejdzie bez konserwacji (a i tak nikt kasy nie chce wyłożyć na konserwację tylu budynków). Btw jak narobimy zdjęć to wrzucę na Sadola.