18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Komandosi PRL

Alman87 • 2017-10-15, 13:38
Wspomnienia żołnierzy tajnego jak na owe czasy pierwszego batalionu szturmowego czyli jednostki dalekiego rozpoznania. Film przedstawia szkolenia i sprzęt, interwencję i rolę w czasie operacji " Dunaj ". Dzięki tej jednostce mamy dziś GROM Formozę i komandosów z Lublińca. Jednym z oficerów służących w tej jednostce był Roman Polko.
Cały film trwa ponad godzinę jest dostępny na CDA gdyby kogoś temat bardziej zainteresował.

SpeedyG

2017-10-15, 18:57
Po ch*j nam GROM, jedynie dla szpanu. W otwartym konflikcie ma małą wartość bojową, więc nas przed ruskimi nie obroni. Nie wspominam nawet o kosztach utrzymania takich ludzi. Koszt wyszkolenia jednego gromowca to około 6 milionów złotych. Pracuje ona średnio 5 lat i odchodzi na emeryturę, ewentualnie szkoli kolejnych ale najczęściej z tak zj***ną psychą ci ludzie pracują jako najemnicy.
Te jednostki robiły głównie brudną robotę w misjach dla USA, więc to lizanie dupy Stanom. Jak porwali araby Polaka, to nasz rząd miał to w dupie, nie wysłał ich ani nie wpłacił okupu.

cholonek

2017-10-15, 18:57
Operacja "Dunaj"... jest się k***a czym chwalić...

pi...........ja

2017-10-15, 20:32
SpeedyG napisał/a:

Po ch*j nam GROM, jedynie dla szpanu. W otwartym konflikcie ma małą wartość bojową, więc nas przed ruskimi nie obroni.

1. Siły specjalne nie służą do otwartej walki. 2. Otwarta walka z Rosją to samobójstwo. Oddziały specjalne mają tu sens. Znaczy miałyby gdyby nie służyły zachodowi. 3. Dobrze że nie zapłacili. Następnego już nie porwą.

Alman87

2017-10-15, 21:24
@Speedyg
Polecam oglądnąć całość ponieważ mowa tutaj o wojsku z poboru, które jest zajebiście wyszkolone i później idzie do cywila a za nich wchodzą następni. Co do GROMU lepiej żeby był niż żeby go nie było.

@cholonek
Zanim skomentujesz oglądnij film i ich wspomnienia. Wojsko, które wchodziło do Czechosłowacji było przekonane że są tam potrzebni dopiero na miejscu się okazało jak to wygląda. Jeden z byłych uczestników operacji sam powiedział że z perspektywy czasu była ona niepotrzebna.

Nie bronie ani nie pochwalam ich ale trzeba się postawić w tamtejszej rzeczywistości gdzie nie było internetu tylko państwowe media. Poza tym nie wiem jaki jest sens udzielania się pod filmem jeśli się nie oglądnęło całości ...

Momonti

2017-10-25, 15:23
@speeedyg
Grom jedną akcją odzyskał hamerykańskich szpiegów wraz dokumentami za które umorzono nam kwotę długu prawdopodobnie przewyższającą koszta GROM-u przez całe jego istnienie. Sam sobie odpowiedz przez pryzmat tej jednej częściowo odtajnionej akcji czy warto mieć taką jednostkę.

Ti...........ch

2017-10-25, 18:13
Alman87 napisał/a:

Dzięki tej jednostce mamy dziś GROM Formozę i komandosów z Lublińca.



Wytłumacz mi proszę, co ma jedno do drugiego?

GROM wyrósł z Jednostek Nadwiślańskich, czyli spadkobierców KBW. Co to ma wspólnego z Wojskiem Polskim? Nie wiem.

Formoza to dziecko Marynarki Wojennej i powstał krótko po tym kiedy wiele tego typu jednostek powstawało i w Sowietach i na zachodzie. Zadania też miał podobne.

Zresztą jednostki specjalne powstawały i będą powstawać, bo są potrzebne i jakaś jednostka specjalna, która brała udział w interwencji w Czechosłowacji raczej nie ma tu większego znaczenia.

Zresztą bardziej jestem skłonny uwierzyć, że była to próba skopiowania sowieckich tzw. samodzielnych batalionów rozpoznawczych niż stworzenie jakiejś hurr super specjalnej durr naszej polskiej jednostki specjalnej.