18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Jakie jest najdłuższe słowo w twoim języku?

Godomogo • 2013-08-11, 08:42
Myślisz, że nasze "Konstantynopolitańczykiewiczówna" to długi i trudny wyraz? Masz racje, ale inne języki też posiadają swoje wyrazy nie do wymówienia dla obcokrajowców.


sati696

2013-08-11, 08:58
Niemcy są w tym mistrzami:
Rindfleischetikettierungsueberwachungsaufgabenuebertragungsgesetz-prawo nakazujące kontrolę znakowania wołowiny

damyrade20

2013-08-11, 10:49
@sati696 - Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft (80 liter) - część spółki statków parowych pływających po Dunaju jest jeszcze dłuższe ale podobnie jak Twój przykład (63 litery) nie używa się go już dziś bo zostało przedawnione/zastąpione prostszym ;)

Język niemiecki pod tym względem jest bardzo elastyczny i nic nie stoi na przeszkodzie żeby samemu stworzyć 100-literowe, poprawne gramatycznie słowo. Problem tylko w tym że nie jest ono używane na co dzień i przez ogół społeczeństwa.

Znalazłem jeszcze szwedzkie 128-literowe Nordöstersjökustartilleriflygspaningssimulatoranlägeningsmaterielunderhållsuppföljningssystemdiskussioninläggförberedelsearbeten, czyli "prace przygotowawcze do udziału w dyskusji nad systemem utrzymania wsparcia materialnego symulatora nadzoru z powietrza dla północno-wschodniej części artylerii nadbrzeżnej Bałtyku", wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa 1991, jako przykład tworzenia długich słów, ograniczonych właściwie tylko wyobraźnią ludzką i nie używanych na co dzień. (wikipedia) :amused:

ocwpzw

2013-08-11, 12:18
lepiej nie próbować tego wymówić, tu przykład co może się stać:



Shadow323

2013-08-11, 13:07
Archiminiwirłokotoczerepepenczewiczaczewski

Sa...........is

2013-08-11, 17:27
Najdłuższy wyraz na świecie składa się z 189,819 liter jest chemiczną nazwą tytyny, czyli długiego, włóknistego białka mięśni poprzecznie prążkowanych u kręgowców. Tytyna jest największym znanym białkiem. Wymówienie pełnej nazwy zajmuje 3 godziny i 33 minuty. Nie będę tu tego wklejał bo oskarżą mnie o spam albo coś ; ( Wasze przyklady możecie sobie schować w dupe.

In...........eo

2013-08-11, 19:27
Ghost235 napisał/a:

To jest wynik!


http://www.youtube.com/watch?v=NFR-ADakI-c#at=11



Raz, to nie jest jedno słowo. Dwa takich się w chemii normalnie nie używa, trzy pisze, że to jest angielskie słowo a gościu mówi rosyjsku, choć równie dobrze można je wypowiedzieć po polsku.

Oczywiście można uważać te chemiczne związki za słowa, ale skoro tak to równie dobrze można liczyć do nieskończoności np.
"999.999.999.999-letni" - Dziewięćsetdziewięćdziesiątdziewięćmiliardówdzięwiećsetdziewiędziesiątdziewięćmilionówdziewięćsetdziewięsiątdziewięćtysięcydziewięćsetdziewiędździesięciodziewięcioletni.

albo dodawać kolory
np. zielonoczarnobrązowotruskawkowofioletowożółty.

Ale jak dla mnie takie zbitki się nie liczą. A jeśli tak to najdłuższym słowem na świecie jest nieskończoność, składająca się z dziewiątek. np.
Dziewięćsetdziewięćdziesięciodziewięciotysięcznik (49 liter)

Kilka z dłuższych:

Konstantynopolitańczykiewiczówna
Najwydestylowaniuchniejszy - od wydestylowany
Rozrewolweryzowany
najnieprzewidywalniejsze

Ciesin

2013-08-12, 14:05
Węgrzy oszukali! Też mogę kaszleć i szumieć przez kilka minut, a później stwierdzić, że to słowo mające jakieś znaczenie.

Ra...........it

2013-08-12, 14:08
Słowo w którym jest najwięcej "Y"

Wychylylybymy

- ja bardzo lubię.

wojan81

2013-08-12, 14:48
Wyindywidualizowanego - chyba najdłuższe z poprawnych słownikowo

NeoBcK

2013-08-12, 15:02
k***a
Polskie

AllahAKBAR
Szmatogłowcy

acon11

2013-08-12, 16:33
Hmmm muzyczka z chemia nowej ery >:3

Shadow323

2013-08-12, 17:10
@ sataris
Wierzysz w słowo które ktoś przypadkowo wystukał na klawiaturze. Wsadzić w dupę to sobie możesz czarnego ku*asa

Majsi_91

2013-08-12, 17:11
Konstantynopolitańczykowianeczka ma 32 literki.