18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Jak uciec z więzienia

kaktus83 • 2015-07-16, 11:13


W sobotę 11 lipca Joaquin Guzman Loera nerwowo przechadza się po swej celi w więzieniu Altiplano. To wchodzi pod prysznic, to przysiada na łóżku. I tak kilka razy.

- To normalne zachowanie więźnia zamkniętego w niewielkiej przestrzeni przez dłuższy czas - wyjaśnia Monte Alejandro Rubido, szef meksykańskiej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego.

Guzman znów siada na łóżku, poprawia coś przy butach, później po raz kolejny wchodzi za przepierzenie prysznica. I znika.

To nie jest normalne zachowanie więźnia.

- To policzek w twarz dla państwa meksykańskiego - nie pozostawia wątpliwości Enrique Pena Nieto, rzeczonego państwa prezydent.

Ucieczka luksusowym tunelem

Guzman nie tyle zniknął, co uciekł. Przepierzenie prysznica sprawiło, że kamera nie zarejestrowała, jak więzień przez półmetrową dziurę w brodziku wchodzi do długiego na półtora kilometra korytarza. Nie byle jakiego korytarza, bo wyposażonego w schody, oświetlenie i wentylację. Podczas prac urobek wywożono motocyklem przystosowanym do poruszania się na szynach.

- Ludzie, którzy wykopali tunel, robili to spokojnie i bez żadnych obaw - mówi Eduardo Guerrero, ekspert do spraw bezpieczeństwa. - Perfekcyjnie go wyposażyli, jest tam wszystko, czego potrzeba do bezpiecznej ucieczki - dodaje z uznaniem.

Drugi wylot korytarza mieścił się na nieodległej budowie. A za zbiegiem ruszyły zastępy policji w kamizelkach kuloodpornych, uzbrojone w pistolety maszynowe. Zamknięto pobliskie lotnisko, zablokowano drogi, wzmocniono kontrole na granicy kraju. Bez skutku.

I nic dziwnego. Joaquin "El Chapo" Guzman Loera to według "Forbesa" 14. na liście najbogatszych ludzi na świecie. Zaczynał od sprzedaży marihuany w górach stanu Sinaloa w zachodnim Meksyku, by zostać największym mafijnym bossem świata, szefem ogromnego kartelu narkotykowego Sinaloa zaopatrującym całe Stany Zjednoczone. Mówi się, że przy Guzmanie słynny Al Capone to płotka. Aresztowanie "El Chapo" uznano za sukces niemalże epokowy. Więc i jego ucieczkę określono mianem "tysiąclecia". Mafioso przesiedział w więzieniu zaledwie 18 miesięcy, swoją rejteradą potwierdzając, że pozostaje najpotężniejszym człowiekiem w Meksyku.

Bo trudno uwierzyć, że Guzman uciekł tak po prostu. Kiedy zrobił to poprzednio - bo w 2001 roku mafioso wykradł się z innego strzeżonego więzienia w Puente Grande - ludzie mówili, że ukrył się w samochodzie z praniem. Jednak według Anabel Hernandez, która specjalizuje się w pisaniu o mafii, Guzman nie musiał się ukrywać. Wyszedł z więzienia w policyjnym mundurze, ze zbrojną obstawą. Innymi słowy, ktoś mu pomógł.

artykuł z gezety.pl

Szczam_na_Zakrystii

2015-07-16, 11:33
Szacun dla tych którzy mu to wykopali!
Lecąc klasykiem "Mają rozmach sk***ysyny" :D

buenos11

2015-07-16, 12:42
Skazany na Shawshank k***a

NieLubjeLudzji

2015-07-16, 13:46
Z taka kasa jaka on ma to zadne wiezienie go nie zatrzyma.

kaktus83

2015-07-16, 13:49
ciekawe jak to zrobili ze tak precyzyjnie dokopali się do jego celi prosto do łazienki

jprdl

2015-07-16, 14:11
@up napisane jest, ze uzyli GPSa j***ncy :D k***a powinni nobla dostac za organizacje, pomyslowosc i szybkosc wykonania - w kazdym innym kraju 1,5km tunel tworzylby sie dekade, a PL pokolenie :D

DyndaS

2015-07-16, 14:21
Jak się ma kasę to wszystko można... Pieniądz rządzi światem.

MagicznyTomasz93

2015-07-16, 14:52
A u nas nie uciekają bo i ciepła woda jest,porządny obiadek a i telewizorek w celi....

NieLubjeLudzji

2015-07-16, 15:17
kaktus83 napisał/a:

ciekawe jak to zrobili ze tak precyzyjnie dokopali się do jego celi prosto do łazienkiPewnie straznicy dorabiali po godzinach przy kopaniu tunelu :mrgreen:

tgdarek

2015-07-16, 15:30
W tym wypadku też mu pomogli, w tej chwili aresztowano 30 osób z samego więzienia, motocykl był dla niego, miał boczne kółka które poruszały się po szynach, przygotowali mu k***a kilka kompletów ubrań, co by sobie wybrał, a zdjęcie nie jest tego tunelu, tamten na wybetonowane ściany i sufit, budowa obok to też niezły wał, ktoś nagle chciał sprzedać działką najbliższą parceli należącej do więzienia/państwa, wybudowali tan na prędce chałupkę z dupną wiatą garażową.

wojtekk123

2015-07-16, 16:05
w środku tekstu jest błąd językowy, powinno byc:" bez żadnych obawień "

Filogyna

2015-07-16, 18:44
tgdarek napisał/a:

W tym wypadku też mu pomogli, w tej chwili aresztowano 30 osób z samego więzienia, motocykl był dla niego, miał boczne kółka które poruszały się po szynach, przygotowali mu k***a kilka kompletów ubrań, co by sobie wybrał, a zdjęcie nie jest tego tunelu, tamten na wybetonowane ściany i sufit, budowa obok to też niezły wał, ktoś nagle chciał sprzedać działką najbliższą parceli należącej do więzienia/państwa, wybudowali tan na prędce chałupkę z dupną wiatą garażową.Napisz po polsku: tak, by można było cię zrozumieć. Zaciekawiłeś, ale niestety nie przekazałeś informacji.

RmX

2015-07-16, 22:03
Bogatego nic nie zatrzyma. Ciekawe czy solidnie wynagrodził swoich inżynierów ;)

Hannibal_PL

2015-07-17, 10:06
GPS'a?! Niby jak? Te k***a naprowadzacze to ledwo w domu się ukryję a już tracą sygnał. A co dopiero zbrojony na kilkanaście warstw beton nad głową Guzmana...

Grachu

2015-07-18, 01:39
Kakashi napisał/a:

GPS'a?! Niby jak? Te k***a naprowadzacze to ledwo w domu się ukryję a już tracą sygnał. A co dopiero zbrojony na kilkanaście warstw beton nad głową Guzmana...
Co się pieklisz ; D Kompas wystarczy w zupełności ; )