18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Jak powstaje prawdziwa mąka...

mikEWrona • 2015-03-09, 20:23
... z odrobiną serca :)




Szacunek dla tego człowieka!

Byt

2015-03-09, 20:26
W dzierżawe, to do dokumentów bym przeniósł ;-)

D@vidoV

2015-03-09, 20:44
Ostatnio było o kowalu, wcześniej o wytwórcach szkła... Oglądam to sobie i mi smutno. Jakie tamte czasy były normalne... Ludzie mieli pracę, większość towarów była wytwarzana lokalnie... Było tak bardziej ludzko. A Teraz? Wszystko jest made in china, wszystko kupujemy na kredyt, konsumujemy na potęgę, pracujemy całe dnie i noce żeby tylko jak najwięcej kupić... I jesteśmy nieszczęśliwi, budzimy się w wieku 70 lat z myślą że przegoniliśmy życie w pościgu za pieniędzmi i towarami których tak naprawdę nie potrzebujemy.

A może jebnę to wszystko i wyjadę w Bieszczady.

borisklinga

2015-03-09, 20:44
W Bieszczadach też podobnie. Wypalacze węgla drzewnego za chwilę będą tylko historią.

De...........37

2015-03-09, 21:01
Wydajność poziom gówno, trzymanie norm poziom sraka. Ma toto wartość hmmm... no "historyczną" i tyle. I to w sumie dobrze, skanseny są potrzebne. Nawet takie ludzkie, chodzące i żywe skanseny. Ale to nadal tylko ciekawostka.

Marudzącym polecam czytanie książek przy lampie naftowej (na bogato) albo przy łojówce (klasa średnia :D ), żarcie chleba z takiej mąki i zapie**alanie do roboty na koniu. Ew pieszo.
Pitolenie o szopenie, dobrze, że technika idzie do przodu. Warto wiedzieć "jak było dawniej" ale nie bardzo jest co gloryfikować.

parolpl

2015-03-09, 22:00
up widać, że tępy technofil

podam na przykładzie chleba bo się u mnie kupuje, ale najczęściej robi się domowo z zakwasu i mąki sprowadzanej od jakiegoś faceta z prowincji (taki znajomy/nieznajomy) : taki sklepowy to wiadomo, jak w miarę dobry to ze 3 dni będzie stał i jest sztafeta -> czy prędzej spleśnieje czy zrobi się kamień, natomiast taki robiony to z tydzień trzyma i zaczyna schnąć, ale pleśni to ni ch*ja nie ma (jakiś na 2 tyg. się ukrył, to fakt miał); takie porównania właściwie się tyczą większości branży spożywczej

natomiast, żeby nie było nie porozumień; co do postępu to nie jestem jakiś tam fobem; ale po prostu powinny zostać branże w których postęp powinien być nikły

De...........37

2015-03-09, 22:09
Nie łapiesz kolego, uwielbiam chleb taki bardziej domowy a jak na wioskę pojadę to już w ogóle orgazm. Ale rodzinka na wsi z dziada pradziada akurat chlebek to robi z mąki mielonej w normalnym młynie bo są rzeczy które lepsze są dzisiejsze i choćbyś nie wiem jaki sentyment miał to tak zostanie.

borisklinga

2015-03-09, 22:10
@up

Wydaje mi się że nie masz pojęcia o czym piszesz z tym normalnym młynem.

De...........37

2015-03-09, 22:12
A ja wiem, że Ty nie masz :) .

borisklinga

2015-03-09, 22:15
Nie zamierzam z głupcem dyskutować.

Volfodzio

2015-03-10, 16:03
Wystarczyłoby, żeby w takich "skansenach" znaleźli się ludzie z pomysłem. Maszyna może i prawie stuletnia, żeliwna/drewniana, ale mleć potrafi, dając zwykłą mąkę typu 2000 czy 1500, może i bez wydajności dzisiejszych młynów ale nie sądzę, żeby ustępowała pod względem bhp od początku w młynach obowiązywały surowe zasady dotyczące higieny, ognia itp. Wracając do ludzi z pomysłem w skansenach... ładna stronka w internecie lub ładny sklepik w dużym mieście, parę zdjątek i wszelkie eko-lokale z ich eko-odbiorcami, laliby po nogach, żeby po 8 zł/kg kupić taką eko mąkę do swoich sklepów ze zdrową żywnością, restauracji czy domów. Sprzedają się kury, jajka inne produkty, które dojrzewają w podobnych warunkach ala skansen, sprzedawałaby się i mąka i wyroby szklane i metalurgiczne .
Za przykład można wziąć chociażby Japonię czy Koreę Południową, gdzie obok wysokowydajnego rolnictwa, prężnie działają takie gospodarstwa, gdzie całość procesów przebiega w średniowiecznym stylu, z tym, że grupa odbiorców z pospólstwa zmieniła się na tych najbogatszych. Za Odrą również ludzie zaczęli doceniać takie "skansenowe" produkty, nikt się nie bóldupi jadąc swoim A6 auf dem Land po mąkę z wodnego młyna czy obesrane jajeczka.

Sinecod

2015-03-10, 17:36
@up- i pierdyliony kwitów, zaświadczeń że spełnia normy unijne, sanepidu, bhp, że wszystko ci się zgadza w ZUS-ie i skarbówce... To nie jest takie hop-siup. Sama idea piękna ale "biurwokracja" zabija nawet te najpiękniejsze. No chyba że po cichu i na czarno ale wtedy zawsze znajdzie się jakiś "uprzejmy jegomość" i po zabawie.

satan696

2015-03-10, 17:42
Bardzo ubolewam nad tym odejsciem czlowieka od natury. Sam zamierzam zyc jak najlepiej z natura i umiec robic jak najwiecej rzeczy samemu(od serow po alkohole... ). Wpierw musze skonczyc studia(Elektronika i telekomunikacja) i znalesc dobra prace by pozwolic sobie na taki luksus jak zycie blisko natury.

Volfodzio

2015-03-11, 10:06
Sinecod, właśnie dlatego takie cuś kwitnie tam gdzie może a nie u nas, gdzie wszystkie rządowe instytucje pokazują, że jedyne co się w tym kraju opłaca, to otworzyć Aptekę, Zakład Pogrzebowy albo Monopolowy 24h, a do realizacji innych marzeń proszę się zgłosić po bilet do Berlina, Londynu, Rzymu czy nawet Pragi ... i tak będzie łatwiej.