18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Jak mierzy się odległości gwiazd od Ziemi?

MichaU • 2013-08-14, 10:14
Wyjaśnienie na filmie.


Go...........ay

2013-08-14, 10:19
i tak połowa tego nie zrozumie bo 1. nikt nie zrozumie co on mówi 2. matematyka dla gimbusów jest na poziomie 2+2 = 4

Nihil

2013-08-14, 10:39
Coś dużo dzisiaj naukowych i mądrych rzeczy wrzucacie, podstawy fizyki kwantowej, mierzenie paralaxami, jeszcze gdzieś pomiar inteligencji. Może gimbaza ucieknie z sadola pod natłokiem wiedzy i strona będzie taka jak kiedyś?

@Gordon, zapewniam, że jak ktoś umie angielski na poziomie gimnazjum/liceum przynajmniej na 4 to to zrozumie. Gdyby troszkę spowolnić mowę gościa to nawet nadawałoby się na jakieś ćwiczenie do listeningu ;)

McMenel

2013-08-14, 11:49
@Up UU nie miałem angielskiego w szkole nie rozumiem. Byłem za to na kilku lekcjach w technikum w równoległej klasie tak sobie aby posiedzieć z kumplem. I co ... I nauka angielskiego to w dużej mierze durna nauka gramatyki i czasów. Co z tego że uczeń będzie operował wszystkimi czasami skoro nie będzie miał pewności siebie i odpowiedniego zasobu słów.

panchamityle

2013-08-16, 04:13
Polski portal, to polski lektor albo polskie napisy! Może mi dać 5 maści na ból dupy, uczyłem się języków, angielskiego też ale k***a nie muszę rozumieć wszystkiego, w tym tłumaczenia naukowych wywodów - szanujmy swój język, a poligloci i europopedofile niech rozsyłają to między sobą - chcesz wirtualnego browara za czyjś materiał? To rusz dupsko, dodaj napisy i wrzucaj.

deluxe

2013-08-16, 04:17
Up, up, up, up wrzucający to prowokator :)

Sz...........an

2013-08-16, 04:34
Niee... Ten pomysł był stosowany na początku, ale okazał się strasznie błędny (odległości były za duże). Obecnie mierzy się odległość badając jak rozszerzyła się fala elektromagnetyczna wysłana z takiej gwiazdy.

pawu95

2013-08-16, 04:36
Nihil napisał/a:

Coś dużo dzisiaj naukowych i mądrych rzeczy wrzucacie, podstawy fizyki kwantowej, mierzenie paralaxami, jeszcze gdzieś pomiar inteligencji. Może gimbaza ucieknie z sadola pod natłokiem wiedzy i strona będzie taka jak kiedyś?



Tak, wszyscy przestraszyli sie testu dla dzieci z podstawowki (k***a mialem 58/60, nie jestem az taki lebski!), albo sposob pomiarow bazujacy na trojkacie, ktory w troche prostszej wersji wymyslili starozytni grecy. Jak niedawny gimb wypie**alam poczytac ksiazke, bo tu na sadolu tak madre rzeczy, ze nie rozumiem.


PS paralakse to ja mialem po sliwkach z mlekiem.

ng...........th

2013-08-16, 05:22
McMenel napisał/a:

@Up UU nie miałem angielskiego w szkole nie rozumiem. Byłem za to na kilku lekcjach w technikum w równoległej klasie tak sobie aby posiedzieć z kumplem. I co ... I nauka angielskiego to w dużej mierze durna nauka gramatyki i czasów. Co z tego że uczeń będzie operował wszystkimi czasami skoro nie będzie miał pewności siebie i odpowiedniego zasobu słów.



pie**olisz głupoty. Skąd wiesz na czym polega nauka angielskiego, skoro go nie miałeś?

Pewności siebie i zasobu słów nabywa się dzięki uczeniu się, a nie na opie**alaniu -co jak wnioskuję- jest twoim mottem życiowym.

da...........28

2013-08-16, 06:55
ngcoth napisał/a:



pie**olisz głupoty. Skąd wiesz na czym polega nauka angielskiego, skoro go nie miałeś?

Pewności siebie i zasobu słów nabywa się dzięki uczeniu się, a nie na opie**alaniu -co jak wnioskuję- jest twoim mottem życiowym.




To Ty pie**olisz głupoty. Ucze sie angielskiego już 14 lat (w przedszkolu też sie go uczyłem) i więcej sie nauczyłem z filmów, gier, głupich filmików na yt i piosenek niż na lekcjach w klasie. Lekcje w klasie nauczyły mnie poprawnie pisać w tym języku.

korzonek

2013-08-16, 10:48
Mierzenie paralaksą to się sprawdza, ale do stosunkowo "bliskich" odległości. Dalej bez efektu Dopplera się nie obejdzie.

Din

2013-08-16, 10:52
"High school trigonometry" to u nich wzór na wysokość trójkąta :krejzi: ?!

Taksa

2013-08-16, 13:20
Widzę tutaj wielu specjalistów ale tak na prawdę mamy kilka metod mierzenia odległości we wszechświecie:

1. Metoda Paralaksy - wymieniona tutaj na filmie, nie używana przy obecnych pomiarach gdyż orbita Ziemi jest za mała. Odległość do około 100 pc.

2. Metoda paralaksy statystycznej - Nie tylko ziemia okrąża słońce ale także Słońce na tle innych gwiazd się przesuwa. Jeśli zbierze się większą statystykę można wyznaczyć odległość do 500 pc.

3. Metoda Cefeid - Cefeidy mają stały okres pulsacji, jak zauważono jest on ściśle skorelowany z jasnością gwiazdy. Mierzymy okres pulsacji i otrzymujemy jasność absolutną, mierzymy jasność obserwowana i mamy odległość. (Jasność absolutna - całkowita energia wypromieniowana na powierzchni gwiazdy, jasność obserwowana - energia która dociera do Ziemi). Odległości do 4 Mpc.

4. Metoda świec standardowych - Świece standardowe - obiekty które promieniują z tą samą jasnością absolutną np galaktyki świecą z bardzo podobną jasnością. Porównujemy jasność obserwowaną świecy standardowej której odległość znamy z jasnością obserwowaną świecy standardowej której odległości nie znamy i otrzymujemy stosunek odległości. Odległości do 500 Mpc. (Robota Pana Hubble'a).

Efekt Dopplera jest używany tylko dla bardzo małych (w porównaniu do wielkości wszechświata odległości) i mierzy się nim tak na prawdę tylko odległość do słońca ;)

Co do przesunięcia ku podczerwieni które jest często tłumaczone efektem Dopplera to jest to tłumaczenie w dużej mierze błędne (w znacznym przybliżeniu można to tak tylko tłumaczyć) Sprawa rozbija się tak na prawdę o Ogólną Teorię Względności Einsteina i o puchnięcie przestrzeni przez co długość fali rośnie -> przesuwa się ku podczerwieni.

Informacje przepisane z moich notatek z wykładu z Kosmologii i Astrofizyki na AGH.

Retsam

2013-08-16, 13:33
Właśnie k***a j***ni wielcy poligloci kozaczą, że łatwo zrozumieć. Dajcie po polsku!