18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Jak doszło do wycieku Panama Papers

iron92 • 2016-04-04, 11:57
Największe tytuły prasowe na świecie, w tym niemiecki Süddeutsche Zeitung i brytyjski The Guardian opracowują 11,5 mln dokumentów – łącznie 2,6 terabajta danych – które wyciekły z bazy danych firmy Mossack Fonseca, świadczącej usługi w dziedzinie doradztwa prawnego i podatkowego dla elit tej planety. Wyciek, który otrzymał już międzynarodową nazwę „Panama Papers”, pokazuje, jak przez wiele lat, korzystając z rajów podatkowych na całym świecie, możni byli w stanie ukryć miliardowe kwoty przed systemami podatkowymi swoich krajów. Już wiadomo, że ta tragiczna z perspektywy polityki bezpieczeństwa danych wpadka doprowadzić może do kryzysu na skalę międzynarodową, tym bardziej, że ślady w dokumentach prowadzą do najbardziej znanych polityków i celebrytów, w tym prezydenta Rosji Władimira Putina, prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki, premiera Pakistanu Nawaza Szarifa i premiera Islandii Sigmundura Gunnlaugssona.

Zaczęło się ponad rok temu, gdy anonimowy informator skontaktował się z Süddeutsche Zeitung, oferując wewnętrzną korespondencję i dokumenty klientów firmy Mossack Fonseca z Panamy, zajmującej się pod przykrywką doradztwa prawnego i podatkowego handlem anonimowo rejestrowanymi firmami w rajach podatkowych. Informator za wykradzione dane nie chciał żadnych pieniędzy, jedynie gwarancje bezpieczeństwa. Przez kolejne miesiące ilość udostępnionych przez niego materiałów urosła do 2,6 TB, czyniąc jak to piszą dziennikarze niemieckiej gazety, największym wyciekiem w historii, dającym wgląd w świat istniejący w cieniu, świat w który wielkie banki, kancelarie prawnicze i doradcy finansowi potajemnie zarządzają majątkami elit. To kręgi, do których warunkiem wstępu jest jedynie bogactwo: klientami Mossack Fonseca byli zarówno politycy, jak i zawodowi sportowcy, celebryci czy handlarze narkotyków.

[/i]

jaboll154

2016-04-04, 17:39
Nie wiem ile w tym prawdy i może jestem dziwny, ale nie ufam niemcom (specjalnie z małej).

Black-Sheep

2016-04-04, 17:56
Ale widzieliście, że znaleźli wyprowadzony do rajów podatkowych hajs i Putina i Poroszenki? Burżuazja jak zawsze ponad podziałami :D

A na Castro nie znaleźli ani dolara 8-)

pi...........ja

2016-04-04, 18:48
Jak widać, Poroszenko to dobra zmiana dla Ukrainy.

Dziad_Inżynier

2016-04-04, 19:24
iron92 napisał/a:

[i](...) w tym prezydenta Rosji Władimira Putina, prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki, premiera Pakistanu Nawaza Szarifa (...) Informator za wykradzione dane nie chciał żadnych pieniędzy, jedynie gwarancje bezpieczeństwa. (...)


Cóż... Optymista :ok***a:

Cz...........el

2016-04-05, 09:19
Co ciekawe, nie ma żadnych papierów na kryształowo czystych biznesmenów z Ameryki Północnej :D

Samudaripen

2016-04-05, 18:29
@up generalnie kolejna głupia sensacja dla tępego jak ch*j plebsu. Nie ma nigdzie tych papierów, nie ma nawet gigabajta, nie da się tego nigdzie sprawdzić(ale najgłupsi jak zwykle najgłośniej krzyczą) one są niby w rękach jakiegoś szwabskiego szmatławca, który mówi ci co masz na ten temat myśleć oraz mówić :roll:

hfbnmiuytp

2016-04-05, 18:32
@up Dokładnie, bo Putin po służbie w ichniejszej razwiedce jest taki tępy żeby powierzać swoje papiery i hajs jakiejś firmie z kraju który jest de facto protektoratem USA. k***a no coment...
:idzwch*j:

Gwandolin

2016-04-05, 19:05
O, chwila, bogaci ludzie ukrywają swoje majątki w rajach podatkowych? A to nie była ogólnie dostępna wiedza?

NieLubjeLudzji

2016-04-05, 19:09
"prezydenta Rosji Władimira Putina, prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki, premiera Pakistanu Nawaza Szarifa"

Współczuje temu kto jest za to odpowiedzialny :D

parolpl

2016-04-05, 21:39
Panama i może jest rajem podatkowym, ale może także był łatwo zinfiltrowana (przez koneksje z usa), toteż nie wydaje mnie się aby tam trzymali polityczni "inni" swoja kasę. Putin może przecież u siebie, ten z iranu tez. Bezpieczniejsze są wysepki, których jest tyle i które żyją z tego (ale to taka moja opinia).

kenzol

2016-04-05, 21:58
A co w tym złego? Kraje socjalistyczne nawymyślały podatków od ch*ja, więc nic w tym dziwnego, że ludzie, szczególnie ci bogatsi uciekają do rajów podatkowych. Zresztą istnienie rajów podatkowych i funkcji jakich one pełnią zna każdy, więc nie wiem o co ta afera... Sam pracowałem przez pewien czas dla firmy, zarejestrowanej na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych :-)

Black-Sheep

2016-04-05, 22:49
kenzol napisał/a:

A co w tym złego? Kraje socjalistyczne nawymyślały podatków od ch*ja, więc nic w tym dziwnego, że ludzie, szczególnie ci bogatsi uciekają do rajów podatkowych. Zresztą istnienie rajów podatkowych i funkcji jakich one pełnią zna każdy, więc nie wiem o co ta afera... Sam pracowałem przez pewien czas dla firmy, zarejestrowanej na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych :-)



Wywożenie hajsu za granicę żeby uniknąć opodatkowania to nic innego jak kradzież.
Ci ludzie nie wywiązują się z długu który zaciągnęli u państwa które ich wykształciło, wykształciło im siłę roboczą na któej się wzbogacili, zbudowało im infrastrukturę dzięki której mogą prowadzić swoją działalność, stworzyło warunki prawne odpowiednie do prowadzenia biznesu, które wielokroć chroniło ich przed np konkurencją z zagranicy itp itd. Uważanie, że nie ma nic złego w wyprowadzaniu hajsu do rajów podatkowych to bieda intelektualna i reakcjonizm.

kenzol

2016-04-05, 22:58
up

Sranie w banie... Co nie jest zabronione to jest dozwolone. Niech obniżą podatki, to nikt nie będzie uciekał do rajów podatkowych, bo nawet w rajach płaci się podatki, ale na ludzkim poziomie.