18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Historia Kościoła - Część pierwsza

Magrom • 2015-03-10, 18:16
Oto znaleziona przeze mnie w internecie historia kościoła.
Naprawdę warto to przeczytać, można dowiedzieć się naprawdę sporo smaczków.




120 r. - Pierwsze wzmianki o używaniu wody święconej do "wypędzania duchów" nieczystych.

156 (lub 167) r. - Po męczeńskiej śmierci biskupa Polikarpa i jedenastu wiernych z kościoła w Smyrnie (Turcja) zainicjowano praktykę czczenia zmarłych "świętych" i ich relikwii.

II w. - Święty Klemens z Aleksandrii pisał: "Każda kobieta powinna być przepełniona wstydem przez samo tylko myślenie, że jest kobietą".

II w. - Pod koniec II wieku wyznawcy chrystianizmu zaczynają głosić nauki o dziewictwie Maryi. Wcześniej nikt tego nie twierdził.

200 r. - Ustanowiono "stan duchowny" przez wprowadzenie ordynacji. Chrześcijanie zostali podzieleni na duchownych i laików - przedtem wszyscy byli na równi, jednocześnie będąc braćmi i kapłanami przed Bogiem.

312 r. - Bitwa pod mostem mulwijskim, w której Konstantyn zwyciężył i zabił Maksencjusza. Z powodu wizji sennej, którą ujrzał przed bitwą Konstanty (miał wygrać dzięki symbolowi krzyża), rok później wydał edykt zrówujący religię chrześcijańską z religiami pogańskimi. Odtąd, z roku na rok, dzięki prochrześcijańskim nastawieniom Konstantyna, pozycja chrześcijaństwa będzie się umacniać, a inne religie będą wypierane. Polityka ta w ostateczności doprowadziła do prześladowania i mordowania niechrześcijan przez fanatyków religijnych. Prześladowani stali się prześladowcami.

314 r. - Uchwalono ekskomunikę dla dezerterów. Dotąd Kościół zabraniał zabijania w obronie koniecznej.

321 r. - Cesarz Konstantyn nakazuje oficjalnie święcić niedziele zamiast dotychczasowej soboty. Dekret Konstantyna brzmi następująco: "Czcigodny dzień Słońca winien być wolny od rozpraw sądowych i od wszelkich zajęć ludności miejskiej; natomiast mieszkańcy wsi mogą w tym dniu swobodnie uprawiać rolę" (Codex Justinianus, III, 12).

325 r. - Sobór nicejski. W wyniku głosowania 250 biskupów sprowokowanego naukami Arrio, księdza heretyka z Aleksandrii, który głosił że Jezus nie jest Bogiem, tylko bóstwem niższej klasy, 248 biskupów głosowało za uznaniem, że "Syn Boga został zrodzony, a nie stworzony, współistotny Ojcu czyli, że Bóg Syn jest tak samo Bogiem, jak Bóg Ojciec i że Bóg jest jeden, ale w różnych Osobach".

360 r. - Wprowadzenie zwyczaju czczenia aniołów.

364 r. - Na synodzie w Laodycei Kościół zabronił świętowania soboty. W Kanonie XXIX tegoż Soboru widnieje następujący zapis: "Chrześcijanie nie powinni judaizować i próżnować w sobotę, ale powinni pracować w tym dniu; powinni szczególnie uczcić Dzień Pański będąc chrześcijanami, i jeśli to możliwe, nie pracować w tym dniu. Jeśli jednak będą judaizować w tym dniu zostaną odłączeni od Chrystusa" (C. J. Hefele, History of the Councils of the Church).

382 r. - Synod w Rzymie zwołany przez Damazego ustanawia zwierzchnictwo Kościoła rzymskiego nad pozostałymi. Uchwała głosi: "Choć kościoły katolickie rozsiane na ziemi są jedną komnatą ślubną Chrystusa, święty kościół rzymski jednak został wywyższony ponad wszystkie kościoły nie uchwałami żadnych synodów, lecz otrzymał prymat słowami Pana i Zbawiciela naszego". Dotąd nie istniał jeden, wielki Kościół katolicki, tylko wiele pomniejszych i nieraz konkurujących ze sobą.

385 r. - Po raz pierwszy katoliccy biskupi polecili ściąć innych chrześcijan z powodów wyznaniowych. Miało to miejsce w Trewirze.

390 i 393 r. - Synody w Hipponie i Kartaginie ratyfikują kanon "Pisma Świętego".

IV w. - Pierwsza uroczystość Wszystkich Świętych Męczenników zainicjowana przez kościół w Antiochii.

IV w. - Początek okresu mordowania pogan i plądrowania ich świątyń przez chrześcijan podjudzanych przez biskupów, opatów i mnichów. W 347 r. Ojciec Kościoła Firmicus Maternus zachęca władców: "Niechaj ogień mennicy albo płomień pieca hutniczego roztopi posągi owych bożków, obróćcie wszystkie dary wotywne na swój pożytek i przejmijcie je na własność. Po zniszczeniu świątyń zostaniecie przez Boga wywyższeni".

431 r. - Sobór w Efezie przyjmuje zasadę wiary w boską naturę Jezusa i uznaje Marię za "Bożą Rodzicielkę".

449 r. - Leon I wprowadza prymat biskupa Rzymu nad innymi biskupami i tym samym staje się pierwszym papieżem w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Dotąd istniało wiele rozproszonych tez o prymacie, a każdy biskup większego miasta nazywany był papieżem, czyli "papa".

V w. - W połowie V wieku dzień 15 sierpnia staje się świętem M.B., a cesarz Maurycjusz ustanawia ten dzień świętem dla całego Cesarstwa.

539 r. - Ustanowiono władzę papieży oraz ofiarę mszy świętej.

VI w. - Za sprawą mnichów irlandzkich spowiedź "na ucho" rozprzestrzenia się w całej Europie. Do tego czasu spowiedź na ogół odbywano publicznie i to bardzo rzadko w ciągu całego życia.

VI w. - Na mocy cesarskiego dekretu, wszyscy poganie zostali uznani za ludzi bez majątku i praw: "iżby ograbieni z mienia, popadli w nędzę".

600 r. - Wprowadzenie "godzinki" do M.B. oraz łacinę do liturgii.

638 r. - Szósty sobór w Toledo nakazuje przymusowe ochrzczenie wszystkich Żydów zamieszkałych w Hiszpanii.

694 r. - Siedemnasty sobór toledański uznaje wszystkich Żydów za niewolników. Ich kapitały ulegają konfiskacie, zostają im też odebrane dzieci od siódmego roku życia wzwyż.

715 r. - Wprowadzono modlitwy do świętych.

726 r. - W Rzymie zaczęto czcić obrazy.

783 r. - Nastał zwyczaj całowania nóg papieża.

835 r. - Papież Jan XI ustanawia osobne święto ku czci Wszystkich Świętych, wyznaczając na dzień im poświęcony 1 listopada.

X w. - Odo z Cluny głosi: "Obejmować kobietę to tak, jak obejmować wór gnoju..."

993 r. - Papież Leon III zaczął kanonizować zmarłych.

1015 r. - Wprowadzono przymusowy celibat dla duchownych, aby rozwiązać problem przejmowania spadków przez ich rodziny. Dotąd duchowni mieli żony i dzieci.

1054 r. - Michał Ceruliusz, patriarcha kościoła wschodniego i Leon IX (pośrednio) obrzucili się nawzajem klątwami.

1077 r. - Papież Grzegorz VII ustanowił formalną "klątwę", czyli wyklęcie przez instytucję Kościoła (nie mylić ze zwykłą klątwą).

Źródło : Sadistic nie pozwala pokazać

Jak ktos ma zastrzeżenia to pisać w komentarzach

Grzegorz.C

2015-03-10, 18:20
Każdy kto spuszcza się nad krucjatami pisząc że dzięki nim mamy dzisiaj taki wspaniały świat jednocześnie musi przyznać że np. ateiści są zagrożeniem dla porządku prawnego. Serio tak uważacie katolusze?

Lech1111

2015-03-10, 18:28
A o soborze zbójeckim, na którym mnisi z Aleksandrii wpie**olili każdemu kto miał inne zdanie (zmarł wskutek ran patriarcha Konstantynopola) to nie ma nawet wzmianki. A przed nim było sobór na którym z koli Aleksandryjczycy przekupili wszystkich, zanotowano słowa ciecia z Aleks. jak żali się na "niezbędne wydatki"

*z kolei

padi666

2015-03-10, 18:38
Wystarczy, że 2 przykazanie usunęli. I wszystko jasne. Najlepsze jest to, że 99% katolików ma biblię w domu ale nigdy nie czytało. Skąd mają znać dekalog? Jak mówię im o tym to krzyczą i się plują, jak pokazuję, to mina im rzednie, ale i tak nie chcą dopuścić myślenia do tych swoich zindoktrynowanych łbów.

Lech1111

2015-03-10, 18:39
W 726 zaczęto czcić obrazy bo we wschodnim cesarstwie zaczęto je palić, przeciwstawność jak teraz ruscy/amerykanie

Muzz

2015-03-10, 19:05
Ja tylko jestem ciekawy po kiego ch*ja wstawiasz tu historię kościoła. Uważasz, że to dobre miejsce na twoje wypociny?

peniseusz

2015-03-10, 19:29
@up Ja tylko jestem ciekawy po kiego ch*ja wstawiasz tu swoje przemyślenia. Uważasz, że to dobre miejsce na twoje wypociny?

McMenel

2015-03-10, 19:52
padi666 napisał/a:

Wystarczy, że 2 przykazanie usunęli. I wszystko jasne. Najlepsze jest to, że 99% katolików ma biblię w domu ale nigdy nie czytało. Skąd mają znać dekalog? Jak mówię im o tym to krzyczą i się plują, jak pokazuję, to mina im rzednie, ale i tak nie chcą dopuścić myślenia do tych swoich zindoktrynowanych łbów.


Wiesz ta sprawa jest ciekawsza niż ci się wydaje. Pytanie powinno brzmieć jak to możliwe iż w samej Biblii są chyba 3 wersje 10 przykazań. I każda różni się dosyć znacznie.

blachahaha

2015-03-10, 20:02
Cytat:

156 (lub 167) r. - Po męczeńskiej śmierci biskupa Polikarpa i jedenastu wiernych z kościoła w Smyrnie (Turcja) zainicjowano praktykę czczenia zmarłych "świętych" i ich relikwii.


Powinno być "Dzisiejsza Turcja", chyba że się mylę :D
No to tyle.

Muzz

2015-03-10, 23:12
peniseusz napisał/a:

@up Ja tylko jestem ciekawy po kiego ch*ja wstawiasz tu swoje przemyślenia. Uważasz, że to dobre miejsce na twoje wypociny?


Jeśli wchodzisz na sadola żeby czytać historię kościoła zamiast suszyć się przy kiepskich dowc**ach, delektować wypadkami drogowymi, ślinić się oglądając martwe płody czy po prostu mieć radochę z ludzkiej głupoty... to pozdrawiam serdecznie... tfu, Pan z Tobą!

loleq0

2015-03-11, 00:34
5 grudnia 800 Leon III koronował Karola Wielkiego na cesarza rzymskiego, po czym złożył hołd nowemu cesarzowi, przyklękając przed nim. Był to jedyny taki przypadek w dziejach papiestwa i w konsekwencji doprowadził do podziału Kościoła na wschodni i zachodni, gdyż Karol, mając nieograniczoną władzę nad Kościołem, wprowadził w 810 roku do modlitw mszalnych nowe Credo (Filioque) różniące się od nicejskiego wyznania wiary i ono stało się głównym powodem rozdarcia Kościoła.
Filioque wprowadził tylko z powodu nacisków frankońskich, którzy uporczywie wymusili to na Kościele Zachodnim ponieważ w tym okresie Rzym był bardzo słaby i nie miał zabezpieczenia militarnego, koronując franka na cesarza zapewniono sobie ochronę. Sam Leon III uważał, że jest to nieprawidłowe i ostrzegł, że kiedy ktoś stara się ulepszyć coś, co jest dobre, powinien wpierw upewnić się, że starając się coś ulepszyć, "nie psuje tego, co jest dobre i sprawdzone. Podkreślił, że nie może stać wyżej ponad Ojców Soborów Powszechnych, którzy nie ominęli Filioque z niedopatrzenia czy też niewiedzy, ale z Bożego natchnienia.
I wtedy wszystko zaczęło się sypać poprzez późniejsze obsadzanie na stanowisku papieża przez frankońskich ludzi, którzy doprowadzili do rozłamu Kościoła.

Lech1111 napisał/a:

W 726 zaczęto czcić obrazy bo we wschodnim cesarstwie zaczęto je palić, przeciwstawność jak teraz ruscy/amerykanie


To był ikonoklazm.

____

2015-03-12, 12:22
Jakby się nie patrzeć, to poziom rozwoju muzułmanów jest na poziomie chrześcijan z IV wieku, jest szansa że za 1700 lat będą już mogli funkcjonować w cywilizowanych społeczeństwach.
Religie, religiami a zawsze chodzi o władzę, kasę i dupczenie (biskupi to najlepiej prezentowali, każąc zabijać niewiernych i zabierać ich majątek a przy okazji tracąc swój majątek przez tabuny dzieci które spłodzili, teraz mamy XXI a ISIS zabija niewiernych, zabiera ich majątek, dąży do władzy a przy okazji dupczy co popadnie)

Ork.Fajny

2015-03-12, 14:04
"Oto znaleziona przeze mnie w internecie historia kościoła."
No tak... Bo internet to jest miejsce któremu warto wierzyć bez przypisów do ogólnodostępnych książek lub takich, które łatwo zdobyć...

Magrom

2015-10-04, 00:13
Muzz napisał/a:

Ja tylko jestem ciekawy po kiego ch*ja wstawiasz tu historię kościoła. Uważasz, że to dobre miejsce na twoje wypociny?



Tak sobie teraz pomyślałem, wiesz że to jest dział : Historia i Dokument?