18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Historia Husarii i Szabli Polskiej

Squbany • 2013-04-14, 10:52
Historia Husarii i Szabli Polskiej przedstawiona przez Ród Szlachecki (z Wodzisławia Śląskiego) w Cieszynie 11.12.2012



Z zwiazkiem z liczymi pytaniami o Polską szable(filmik tłumaczy wszelkie nieścisłości),reszte naprawde gorąco POLECAM poczytać. Rozsławiana Japońska Katana przy naszej broni to nóż do masła.

odyn82

2013-04-14, 11:38
już Jędrek dawno temu tłumaczuł że żadnych skrzydeł nie nosili..a oni dalej swoje....

Squbany

2013-04-14, 12:33
odyn82 napisał/a:

już Jędrek dawno temu tłumaczuł że żadnych skrzydeł nie nosili..a oni dalej swoje....



zdanie Jędrka nie przesadza tej otwartej sprawy,a Jędrek jak kazdy czlowiek moze sie myslic,jest grono osob ktore uwaza inaczej i ich argumetacja oraz dowody sa mocne.Wiec nie rob z Jędrka jakies wyroczni ktora przesadza sprawe.

twoja postawa do tematu jest dziecinna i smieszna.

raza

2013-04-14, 16:17
Na rolce sztokholmskiej mają skrzydła. A to obraz malowany w tamtych czasach. Co do jędrka to może i fajnie gada, ale duuużo błędów wali.

Brzydkii

2013-04-14, 18:58
Jest kilka listów ambasadorów państw zagranicznych, którzy wspominają o używaniu w ok. 25% przypadków skrzydeł. Zresztą, dzięki tym skrzydłom Husaria jest rozpoznawana na świecie, nie dzięki zwycięskim bitwom.

buer2008

2013-04-14, 20:44
Skrzydła były ale tylko w formie paradnej, nie w bitwie i nie obowiązkowo.

Portnoy

2013-04-14, 22:08
Ja pamietam z podstawowki ze te skrzydla mialy odstraszac konie przeciwnika w wyniku czego przeciwnik nie mial kontroli nad swoim koniem i mozna go bylo wtedy sklepac.

WP...........PR

2013-04-15, 07:58
odyn82 napisał/a:

już Jędrek dawno temu tłumaczuł że żadnych skrzydeł nie nosili..a oni dalej swoje....



To, że powiedział nie znaczy, że to prawda. Skrzydeł używano przeważnie do parad. W bitwie, jeśli ktoś miał ochotę też ich używał. Mało było chętnych ze względu, że to było to niewygodne i krępujące dla husarza.

Portnoy napisał/a:

Ja pamietam z podstawowki ze te skrzydla mialy odstraszac konie przeciwnika w wyniku czego przeciwnik nie mial kontroli nad swoim koniem i mozna go bylo wtedy sklepac.



Taaa kolejna bujda :D Bitewny zgiełk i tętent kopyt do tego krzyki szarżujących. Ludzie proszę. Na chłopski rozum. Szum skrzydeł miał być słyszalny? Zresztą w okół przeważnie była artyleria.. Koń nie bał się armat a bał skrzydeł. heh

Gienek2

2013-04-16, 13:37
warto jewszcze posłuchać bo kto wie, może za 20 lat nie będzie takich historii w ogóle

Portnoy

2013-04-22, 22:14
WPR napisał/a:


Taaa kolejna bujda :D Bitewny zgiełk i tętent kopyt do tego krzyki szarżujących. Ludzie proszę. Na chłopski rozum. Szum skrzydeł miał być słyszalny? Zresztą w okół przeważnie była artyleria.. Koń nie bał się armat a bał skrzydeł. heh



Nie napisalem ze te skrzydła wydawały jakis dzwiek tylko ich wyglad był dla konia straszny czy tam okropny ze kon sie tego panicznie bał i mysle ze cos w tym moze byc..

Dymekx

2013-04-23, 16:08
odyn82 napisał/a:

już Jędrek dawno temu tłumaczuł że żadnych skrzydeł nie nosili..a oni dalej swoje....



Wpłać mi 1000 zł otrzymasz 3x tyle następnego tygodnia... uwierzysz mi? Przeczytaj list z kancelarii królewskiej Stefana Batorego w, którym wyraźnie pisze "Każdy rotmistrz ma się starać, aby ...(wymienia uzbrojenie husarza), zaś pióra i inne ozdoby dla okazałości i postrachu nieprzyjaciela zależnie od upodobania każdego.". Where is Your God N... Where is Your Jędrek now?