18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Forbes o Polsce

Vof • 2013-09-18, 11:06
Jeśli dotąd Wall Street nie wiedziała o polskich OFE, teraz sytuacja się zmieni. Felieton poświęcony Polsce, z uśmiechem Stalina i Lenina, otwiera najnowsze wydanie amerykańskiej wersji magazynu „Forbes”. Autor? Steve Forbes. :!:



Redaktor naczelny, prezes wydawnictwa i były kandydat na prezydenta USA rozpoczyna od słów, że polski pomysł godzien jest raczej Argentyny. Trik związany z umorzeniem obligacji posiadanych przez OFE jest, zdaniem autora, w sowieckim stylu.

- Duchy Stalina i Lenina muszą się uśmiechać – czytamy w felietonie zatytułowanym „Pazerni politycy z Polski – nie są sami”.

W tekście, choć obfitującym w nawiązania do bieżącej sytuacji USA, czytelnicy dość szczegółowo poznają historię i sytuację OFE. Steve Forbes pisze też o latach sukcesu polskiego rynku kapitałowego i ostrzega.

- Pamiętajcie, że przez zniszczenie wiarygodnej puli wewnętrznego finansowania emisji papierów skarbowych Polska będzie znacznie bardziej zdana na przychylność zagranicznych inwestorów, którzy nie zawsze będą tak tolerancyjni wobec lekkomyślnego zachowania rządu – czytamy w “Forbes”.

Przytacza też słowa anonimowego przedstawiciela OFE („to największa nacjonalizacja w Polsce od 1946 r.”) i określa „kradzież” jako złamanie konstytucyjnego prawa własności.

W “głupocie” nie jesteśmy sami, zaznacza zwolennik wolnego rynku, i powołuje się na Węgry. Potem płynnie przechodzi do opisywania niedawnych wydarzeń na Cyprze.

- Sytuacja w Polsce jest kolejnym dowodem na wirus, który zaraża wiele rządów i który sprawi, że następny kryzys finansowy będzie znacznie gorszy niż mógłby być – konkluduje Steve Forbes.


źródło: http://www.pb.pl/3328925,9689,steve-forbes-pazerni-polscy-politycy

zypon

2013-09-18, 16:10
Gorgor napisał/a:

Biedne OFE. Na szczęście tacy ludzie jak Forbes dbają o nasze interesy gdy rząd zawodzi.
Są na sali jakieś baranki, które bronią OFE?


"Jeżeli z twojej składki emerytalnej ZUS przekazał do OFE w ubiegłym roku 100zł to OFE pobrało sobie 3,50zł prowizji, więc zainwestowało tylko 96,50zł, jeżeli w ciągu roku wypracowało Ci 5% zysku od tych 96,50 to przybyło Ci 4,82zł razem masz, więc 96,50 + 4,82=101,32zł, Ale ty zainwestowałeś w Twoją przyszłą emeryturę nie 96,50 tylko 100,00zł a po roku masz na koncie w OFE 101,32 zł. To ile procent masz z Twojej inwestycji emerytalnej w OFE? A w latach 1999 - 2004 OFE pobierało Ci z każdych 100 zł 10% prowizji, czyli do inwestowania zapisywano Ci 90 złotych, jeżeli przez 4 lata wypracowywano stopę zwrotu po około 8% to z tych 90,00 złotych rocznie Ci przybywało, po 7,20zł, więc np. po 4 latach z procentu składanego masz przyrost wartości jednostek z 90 złotych do 122,44zł, więc z 100 złotych wpłaconych do OFE uzyskujesz po 4 latach gdyby równo, co roku było 8% przyrostu wartości jednostki 122,44% masz, więc za 4 lata przyrost o 22,44%
A popatrz gdybyś te 100 złotych wpłacił do banku na lokatę 4 letnią oprocentowaną tylko na 5% wtedy, gdy nie było jeszcze podatku Belki to miałbyś na koncie 121,55zł. Aby więc uzyskać wynik lepszy niż OFE wystarczyłoby Ci 5,5% oprocentowania rocznego lokaty wieloletniej lub obligacji państwowych kupowanych bezpośrednio od państwa a miałbyś 123,88zł na koncie. Dlaczego wiec państwo nie pożycza pieniędzy wprost od obywateli, aby nam je zwracać w postaci wypłaty emerytury a pożycza od zagranicznych firm, którym oddaje za sowite prowizje nasze pieniądze zabrane nam pod prawnym przymusem? ?? Kto ile na takim stanowieniu prawa prywatnie zarobił ????"



dzisiaj w radiu jakiś pan profesor mówił dosyć krytycznie o reformie (a właściwie braku jej realizacji) i samym OFE, ale powiedział że z jego długich i wyczerpujących badań wynika że średnia stopa zwrotu OFE to na teraz ok 10 % rocznie ( z czego przez kilka pierwszych lat składki przekazywane do OFE były częściowo wydawane na budowę systemu więc były w plecy, więc w ciągu ostatnich lat jest to ponad 10 %). Obecnie prowizja TE to średnio 0,4% - i to są całe koszty... reszta jest inwestowana (dla porównania koszt utrzymania zusu to 4% kapitału jakim zus obraca - czyli 10 razy więcej). Pan Profesor opierał się na badaniach, listy z wyciągami mojego konta emerytalnego które otrzymuję od mojego TE potwierdzają jego słowa... powiedz mi więc łaskawie geniuszu ekonomii na jakich danych opierasz swoje światłe rachunki ?

To najeżdżanie na OFE jest trochę na wyrost. To pie**olenie ile to OFE wzięło kasę za zarządzanie ... kwoty wydają się duże nominalnie, ale biorąc pod uwagę kwoty jakie tam wpływają i to że system trzeba było stworzyć od podstaw nie są wcale wygórowane. Nie mówię, że OFE jest zajebiste... OFE mogło być zajebiste, gdyby reforma emerytalna była dopełniona przez PO ale również PIS ( zabranie się za górnilków i mundurowych a przede wszystkim podwyższenie wieku emerytalnnego przynajmniej z 5 lat temu ) ... ale mając za obywateli takich roszczeniowych lamerów nie było to łatwe....

strarzakwojtek

2013-09-18, 16:14
A czy ten otłuszcony wspomniał o 40 milionach Amerykanów bez dostępu do bezpłatnej opieki zdrowotnej i o 50 milionach bez szan na JAKĄKOLWIEK emeryturę ? :D

Mardog

2013-09-18, 16:28
Nie trzeba być geniuszem, że rząd sk***iałego j***nego w dupe przez murzyna rudzielca niszczy nasz kraj...
Aaa żech się wk***ił...

imegas

2013-09-18, 16:38
Jest na to rozwiązanie wystarczy stworzyć prosty Bank Emerytalny przykład:
Dostaje wypłatę od szefa 1900zł z czego sam opłacam 400zł na emeryturę + 100zł ubezpieczenie. Szef nic więcej nie płaci za mnie sam wszystko opłacam i zostaje mi do ręki 1400zl (najniższe wynagrodzenie).

Po 35 latach uwzględniając kapitalizację miesięczną i roczną stopę procentową 5,5% uzbieram!!!!
404625 zł
Zakładam że skończyłem studia i poszedłem do pracy w wieku 25lat, przepracowałem 35 lat i w wieku 60 lat przechodzę na emeryturę uwzględniając dane GUS średnie dalsze trwanie życia na emeryturze pożyje 21 lat.
21x12=251 miesięcy. 404625/251=1612.05zł TAK po 35 latach płacenia składki 400zl mam emeryturę 1612.05zł czyli więcej niż zarabiałem po odliczeniu składki emerytalnej i ubezpieczenia:D
Program do obliczania konta oszczędnościowego: http://www.bankier.pl/kalkulatory/systematyczne-oszczedzanie/
Dane GUS średnie dalsze trwanie życia z 2011:http://mojaemerytura.zus.pl/dalsze.asp


pheterh001

2013-09-18, 18:00
imegas - zapomniałeś o inflacji, a to dużo zmienia

KrisCFC

2013-09-18, 18:13
Panowie znawcy i pseudoznawcy. :P Jedno pytanie: jak ktoś jest w OFE w tej chwili.. to co ma zrobić? zgłosić zostanie w nim czy nie? jeśli nie to co zrobić najlepiej żeby spać spokojnie? Odpowiedzi na pw proszę. ;)

mich22

2013-09-18, 18:26
Koleś mądrze prawi. Tusk chce nas okraść, żeby załatać dziurę budżetową, a co będzie z emeryturami naszymi i naszych rodziców to jego nie obchodzi. Dla niego liczą się tylko sądarze i najblizsze wybory.

ma...........30

2013-09-18, 18:41
k***a w jakim my kraju żyjemy...

LICH0

2013-09-18, 19:18
pheterh001 napisał/a:

imegas - zapomniałeś o inflacji, a to dużo zmienia



I o tym, że banki lubią bankrutować, zwłaszcza te, która nie posiadają 100% rezerwy - a nie ma jej żaden bank na całym świcie.

kiziamizia

2013-09-18, 19:38
Oj tam, ważne, że jakiś tam bank, reklamuje pożyczke na, o zgrozo, wyprawkę szkolną dla dziecka.

Czy może być gorzej??

Irenvelle

2013-09-18, 19:45
Ziomek zyjacy z rankignow najwiekszych pazernych ku*asow swiata, rzuca pazernymi jak mu sie podoba.

djpaczu94

2013-09-18, 21:22
Jak śmie pouczać nas ch*jek który żyje w kraju przez który własnie mamy zj***ną gospodarke? Cały krach na giełdach, wszystkie super infalcje to nie przez kogo innego jak przez HAMERYKAŃSKICH ch*jków którzy robią wały na skale nie kraju ale światową. Żyjcie dali w klatce.

P.S. Sądze że wszystko zaczęło się o WTC gdzie spłoneły grube chajsy

necroboss

2013-09-18, 23:23
Zamknijcie mordy k***a, rzygać się już chce od czytania i spamowania wszędzie o zj***nym systemie/rządzie/bezprawiu/itd, do powiedzenia wiele, ale tylko w necie. Chcecie coś zmienić? No to bierzcie te k***a kosy, pałki, róbcie koktajle mołotowa i ZRÓBCIE COŚ zamiast siedzieć na dupie przed kompem, ja pie**ole...