18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

acassis

2015-05-16, 22:40
Drodzy koledzy i koleżanki,
opowiem moją historię- jak dowiedziałem się, że jestem daltonistą? W 1 klasie podstawówki, ksiądz na religii jako zadanie domowe kazał pokolorowac kredkami dzieci klęczące i modlące się do krzyża. Z zapałem zaprałem się do roboty. Kolejnego dnia przynoszę, pokazuję, a tu ksiądz do mnie z "ryjem", że "jaja sobie robie, że to wcale nie jest zabawne, co ja sobie wyobrażam". Jak się okazało pokolorowałem dzieciom włosy na kolor zielony, chociaż zarzekałem się, że miały być żółte. Cała sala w śmiech, ja w płacz, bo na prawdę nie wiedziałem co się dzieje- jak widzicie trauma na całe życie.

Z tą "chorobą" normalnie da się żyć. Na studiach mam troszkę ciężej, bo studiuję kierunek, gdzie często pracujemy w laboratorium, i jak ja do k***y nędzy mam wiedzieć, kiedy ciecz odbarwi się z fioletowego na malinowo- różowy ?! Jednak śmieję się z tego w głos- wyśmiana wada nie jest taka straszna.

Jednak zaciekawił mnie ten wynalazek. Z checią "normalnie" zobaczyłbym świat.

Dodo2804

2015-05-16, 22:46
Zawsze myślałem, że daltonizm to nie rozróżnianie tylko zielonego i czerwonego, ale co ja tam wiem

Kooondor2000

2015-05-16, 22:48
Z tego co mówili w TV gość nie widzi w ogóle czerwonego i wszystkich jego odcieni, zamiast tego widzi czarny. Dlatego też na początku wyciągał czerwone rzeczy, są kwiaty itd.

Polemon

2015-05-16, 22:57
Atencyjne scierwa zj***ły całe wzruszenie.

curt1

2015-05-16, 23:16
wk***iający jest ten bachor, po za tym ujmujący filmik. piwko

CFSD_89

2015-05-16, 23:30
hoszo napisał/a:

Koleś pierwszy raz widzi kolory, a gnoje kładą mu patyki na głowie, drą japy i pie**olą głupoty. Po ch*j mu te dzieci?



Rozłożyłeś mnie :D

Perhydrol

2015-05-17, 00:16
Dodo2804 napisał/a:

Zawsze myślałem, że daltonizm to nie rozróżnianie tylko zielonego i czerwonego, ale co ja tam wiem


No to jeszcze mało wiesz. Daltonizm ma kilka różnych odmian.

Nieuchwytny_Uchwyt

2015-05-17, 00:22
moja nauczycielka od niemieckiego jest daltonistką. opowiadała nam, że na studniówkę założyła obrydliwie zielone buty, myśląc, że są czarne. dowiedziała się o tym i o swojej chorobie dopiero gdy robiła prawo jazdy i poszła do szpitala na badania. podobno gdy okazało się, że choruje na daltonizm zbiegła się cała dyrekcja szpitala z lekarzami i pielęgniarkami chcąc zobaczyć pierwszą(i być może ostatnią) w ich karierze kobietę daltonistkę. nie napisali jej tego w papierach aby mogła zdać prawo jazdy. kolory świateł rozróżnia dopiero gdy zmienia p;ołożenie. kiedyś zapytałam ją, jak widzi świat. kolor zielony widzi jako czarny i brązowy, beżowy. tak więc taka łąka czy las/park jest dla niej jak z innej planety.

Matilo

2015-05-17, 00:58
nie miałem styczności ale ciekawe ;)

Fincher

2015-05-17, 01:20
Jak mieliśmy badania do liceum lotniczego widziałem jak gość pierwszy raz ogarnął, że ma daltonizm. Każdy kto stał obok miał mindfucka, więc co się działo w jego głowie ciężko mi powiedzieć. Przez jakieś 16 lat nie wiedział, że nie widzi kolorów (Tak, tak, nie rozróżnia czerwonego i zielonego, widzi w skali szarości - są różne poziomy).

gibgibgibon

2015-05-17, 08:40
Wiecie, że kolory nie istnieją poza nszą percepcją. To tylko iluzja wytwarzana przez nasz mózg dla rozróżnienia konkretnych długości fal światła. Rzeczywistość jak i samo światło są ezbarwne.

noterscrut

2015-05-17, 12:03
acassis napisał/a:

Drodzy koledzy i koleżanki,
opowiem moją historię- jak dowiedziałem się, że jestem daltonistą? W 1 klasie podstawówki, ksiądz na religii jako zadanie domowe kazał pokolorowac kredkami dzieci klęczące i modlące się do krzyża. Z zapałem zaprałem się do roboty. Kolejnego dnia przynoszę, pokazuję, a tu ksiądz do mnie z "ryjem", że "jaja sobie robie, że to wcale nie jest zabawne, co ja sobie wyobrażam". Jak się okazało pokolorowałem dzieciom włosy na kolor zielony, chociaż zarzekałem się, że miały być żółte. Cała sala w śmiech, ja w płacz, bo na prawdę nie wiedziałem co się dzieje- jak widzicie trauma na całe życie.

Z tą "chorobą" normalnie da się żyć. Na studiach mam troszkę ciężej, bo studiuję kierunek, gdzie często pracujemy w laboratorium, i jak ja do k***y nędzy mam wiedzieć, kiedy ciecz odbarwi się z fioletowego na malinowo- różowy ?! Jednak śmieję się z tego w głos- wyśmiana wada nie jest taka straszna.

Jednak zaciekawił mnie ten wynalazek. Z checią "normalnie" zobaczyłbym świat.




Zastanawia mnie jak ty się dostałeś na taki kierunek, skoro tam są obowiązkowe badania między innymi na rozróżnianie kolorów, ale jak widać polska... A i jeszcze jedno jak myślisz gdzie będą chcieli przyjąć do pracy laboranta daltonistę? Wiesz, dla mnie to marnowanie czasy i pieniędzy państwa.( No chyba, że nigdy nie będziesz pracował w laboratorium, to nie ma sprawy)

8broda8

2015-05-17, 13:12
TUTAJ link do testu na daltonizm, warto sprawdzić :roll:

Meril

2015-05-17, 13:51
Mógłby mi ktoś powiedzieć jak te okulary działają? Według mojej wiedzy nie da się daltonizmu "wyleczyć" okularami, bo jak ma niby zobaczyć ten czerwony czy zielony jak nie ma w siatkówce receptorów by zobaczyć ten kolor?