18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Elektryczny rower

pscoa • 2018-04-25, 17:19


Oczywiście ekologia wymaga poświęceń :-D

Natomiast jakiś ekspert mógłby wyjaśnić co się wydarzyło, nie było nic w opisie ;)

AlexUnder

2018-04-26, 23:28
Wydarzyła się jedna z 2-ch opcji:
1. Rower jest podpięty do ładowania i wystąpiła awaria ładowarki prowadząca do przeładowania akumulatora, litówki tego gorąco nie lubią.
2. NA skutek uszkodzenia mechanicznego lub wady fabrycznej doszło do zwarcia między elektrodami wewnątrz akumulatora.

Po objawach obstawiam pkt2

eliveruss

2018-04-27, 14:20
Ja jestem ekspertem w dziedzinie elektryki, elektryki stosowanej, elektryki kwantowej, elektroniki, zasobności energii, fizyki i fizyki kwantowej... Już mówię cóż się wydarzyło... Otóż: rower spłonął

twojamloda

2018-04-27, 22:14
mazin napisał/a:

Akumulator litowo-jonowy. W zetknięciu z powietrzem, wodą a nawet azotem, lit gwałtownie reaguje. Podobnie jest z sodem czy magnezem (którego w stanie metalicznym też nie można gasić wodą). Ugaszenie płonącego litu jest praktycznie niemożliwe (tylko specjalne gaśnice proszkowe).



jestę ekspertę, akumulator litowo-jonowy nie posiada litu metalicznego, w zetknięciu z powietrzem, wodą, a nawet azotem gwałtownie reaguje tylko lit metaliczny.

Tutaj miało miejsce 'thermal runway', z jakiegoś powodu jedno z ogniw rozgrzało się do temperatury powyżej ok 90 stopni celcjusza i wybuchło. Prawdopodobnie nastąpiło zwarcie, albo przeładowanie ogniw. Po tym jak ładnie ogniwa strzelają jedno po drugim i po ilości energii jaka się wydzieliła, gwałtownym pożarze - prawdopodobnie ogniwa zostały przeładowane powyżej ok 5 voltów i jedne po drugim zaczęły eksplodować.