18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Dioda w ciekłym azocie

Jo • 2012-11-21, 18:02
Zmieniający się kolorek diody :D

Everizon

2012-11-21, 21:06
Raczej nie myślałem o samym oporze bo ten jest i tak już znikomy i nie tłumaczyłby takiego wzmocnienia.
Stawiałbym raczej na wydajniejszą produkcję fal w półprzewodniku. Atomy mniej drgają, w tak niskim stanie energetycznym po prostu produkcja fotonów może być wydajniejsza.

Szwancolot

2012-11-21, 21:08
Swka napisał/a:

Teraz pytanie ode mnie na temat tego tematu:

Czemu?



Element świecący diody to półprzewodnik, czasem mieszanka kilku. Pod wpływam niskiej temperatury prąd "przeskakuje" łatwiej między katodą a anodą. Ot i cały myk.

Dzikiwaz

2012-11-21, 21:22
MrHT napisał/a:

No nie wiem....

Wraz ze spadkiem temperatury spada opór i dioda świeci jaśniej?



To nie jest przewodnik. W półprzewodniku rezystancja (opór) maleje wraz ze wzrostem temperatury.
http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C3%B3%C5%82przewodniki

W półprzewodnikach dobrze jest kiedy sieć drga bo dzięki temu możemy łatwiej przenieść elektrony do pasma przewodnictwa przez poziom wzbroniony: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pasmowa_teoria_przewodnictwa
To tak na chłopski rozum.

Jeszcze ciekawsze jest, że istnieją materiały ceramiczne, które w temp. 4K są nadprzewodnikami, a w temp. pokojowej oczywiście są świetnymi izolatorami.

gms

2012-11-21, 22:12
zmienia kolory niczym kameleon

tigerqaz

2012-11-21, 22:24
i..... ?

czemu to miało służyć ?

Filo1

2012-11-21, 22:37
jak się przegrzewa to przybiera bardziej czerwone barwy, potem pomarańcz i przez chwile widać jak się pali ;P

contowsky

2012-11-21, 22:45
dawać mi takiego gifa

szereg0wy

2012-11-21, 23:38
Wyjaśnienie? Jest zimno, to prąd szybciej zapie**ala.

santi11

2012-11-22, 00:14
Oko Innosa :) ahh dziecinstwo ..

bz...........ue

2012-11-22, 08:32
k***a. Przeczytałem, że Doda w ciekłym azocie i niechcący włączyłem filmik.

wessoly

2012-11-22, 10:14
Dioda elektroluminescencyjna, dioda świecąca, LED ( - dioda zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego, jak i podczerwieni. Jej działanie opiera się na zjawisku rekombinacji nośników ładunku (rekombinacja promienista). Zjawisko to zachodzi w półprzewodnikach wówczas, gdy elektrony przechodząc z wyższego poziomu energetycznego na niższy zachowują swój pseudo-pęd. Jest to tzw. przejście proste. Podczas tego przejścia energia elektronu zostaje zamieniona na kwant promieniowania elektromagnetycznego. Przejścia tego rodzaju dominują w półprzewodnikach z prostym układem pasowym, w którym minimum pasma przewodnictwa i wierzchołkowi pasma walencyjnego odpowiada ta sama wartość pędu.

mungo

2012-11-23, 18:42
up
Nie latwiej bylo dac linka do wiki?? Chcialo Ci sie tak przepisywac?!

Everizon

2012-11-23, 22:25
@up ctrl-c ctrl-v'owiec :) ale na co innego zwróciłem uwagę. Bardzo dogłębna definicja tylko że... nie wnosi nic do tematu. Ani jedno ! Ani choćby jedno zdanie tego elaboratu nie pomoże w zrozumieniu efektu zmiany barwy i natężenia.