18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Dimitry Glukhovsky "Metro 2033"

krzycho18 • 2013-05-21, 12:21
Powieść jest napisana świetnie, czyta się świetnie i pozostawia przyjemne uczucie niedosytu.

Wojna nuklearna zniszczyła świat. Nieliczni ocaleni chronią się przed śmiertelnym promieniowaniem i niebezpiecznymi, zmutowanymi istotami w podziemiach moskiewskiego metra.
Artem - bohater wprost wyrwany z tragedii antycznej - podejmuje się heroicznej misji ocalenia ludzkości przed nieznanym dotąd zagrożeniem. Od tego momentu, każdy następny jego krok wiódł będzie w nieznane. Każda decyzja będzie wywoływać poważne konsekwencje. Na tej piekielnej trasie czekają na niego wstrząsające zdarzenia, sporo krwi i strachu, i ukryta - gdzieś tam z tyłu głowy - ciągła niepewność, czy to wszystko ma sens, czy ta droga faktycznie gdzieś prowadzi.
W 2033 roku mieszkańcy metra starają się zachować resztki doświadczeń z życia na powierzchni ziemi: kochają, walczą, marzą, rodzą dzieci, filozofują, nienawidzą i wierzą. Udało im się także odtworzyć w nowym świecie grupy społeczne, które w historii ludzkości pozwalały na zdobycie władzy. Są tu i faszyści i sataniści, i komuniści, i sekta religijna, i inteligencja, i rewolucjoniści.
Wędrujemy wraz z Artemem po ciemnych, brudnych, zaszczurzonych i niebezpiecznych tunelach, spotykając niezwykle barwne postaci. Stoją one po stronie dobra lub zła, nie wiadomo komu ufać, a kto niesie ze sobą zagrożenie i śmierć.

Praktycznie na początku każdego rozdziału jest krótki wstęp - przemyślenia autora dotyczące między innymi zachowań ludzkich w różnych sytuacjach. Proste, ale pouczające.

Takiego zakończenia natomiast nie sposób przewidzieć - bardzo mnie zaskoczyło i muszę powiedzieć, że skłoniło do refleksji.

Pierwszą wersję powieści autor opublikował w internecie. Czytelnicy, dzieląc się z nim swoimi uwagami, pomogli ją udoskonalić. Stała się pozycją kultową, pełną wartkiej akcji, naturalnych dialogów i absorbującej narracji z mocnym przesłaniem i prawdziwym "drugim dnem", które opiera się na pytaniu - co jest prawdą, a co snem i... kto jest prawdziwym wrogiem?

Przeczytałem na tą chwilę prawie wszystkie dostępne książki z serii "Universum Metro 2033" i muszę powiedzieć, że wyżej opisana jest niepowtarzalna. Metro 2034 już nie jest tak świetne, aczkolwiek czyta się również bardzo dobrze i wyjaśnia się w nim sporo kwestii z pierwszej części, więc choćby dlatego polecam przeczytać również część drugą.

~Conscribo

2013-05-22, 10:29
Zacząłem czytać wczoraj, ale początek zanim się gostek wybrał na wycieczkę do Polis trochę jednak mnie nudzi :-/

krzycho18

2013-05-22, 13:46
Conscribo napisał/a:

Zacząłem czytać wczoraj, ale początek zanim się gostek wybrał na wycieczkę do Polis trochę jednak mnie nudzi :-/



Czasami początki bywają ciężkie. Daj się ponieść klimatowi :D

DeMonica

2013-05-22, 21:42
Zaczęłam czytać, skończyłam pierwszy rozdział i jakoś tak zapomniałam o tej książce. Ale czuję, że wkrótce nadejdzie na nią czas bo wszystkie opinie jakie na jej temat do tej pory do mnie dotarły były bardzo pozytywne.

matrix925

2013-05-23, 20:46
Ja też jestem w trakcie lektury. W zasadzie ją już kończę, jestem w rozdziale "Władza". Szczerze polecam, zdarzało się, że książka tak mnie wciągnęła, że czytałem i po 100 stron w ciągu dnia. Mam też kolejną część, 2034. W niej ponoć dużo jest przedstawione oczami Huntera. Ale to później. Gorąco polecam fanom postapokaliptycznego klimatu i powieści.

felix2622

2013-05-24, 21:01
Dokładnie, Metro 2034 jest o Hunterze, co się dzieje jak znika jak dobrze pamiętam. Powstało też sporo różnych wersji Metra, ostatnio światło dzienne ujrzała włoska część Metra. Mam zamiar ją przeczytać na dniach jakoś, może ktoś z was już czytał i powie czy warto? Sam Glukhovsky powiedział, że to najlepsza wizja postapokaliptycznego metra 8-)

CahirMawrDyffryn

2015-04-02, 11:21
Metro 2033, świetna książka (^_^)
Jestem fanem Metra jak i tematyki stalkerskiego postapo w ogóle. Jak dotąd z UM2033 czytałem:
-Metro 2033
-Metro 2034
-Do Światła
-W Mrok
-Za Horyzont
-Piter

Sir_Ingvarr

2015-04-12, 13:47
Osobiście z uniwersum czytałem :

- Metro 2033
- Metro 2034
- Piter
- W Mrok
- Do Światła
- Za Horyzont
- Korzenie Niebios
- Dziedzictwo Przodków
- Dzielnica Obiecana
- Mrówańcza

Przede mną :

- Ciemne Tunele
- Szepty Zgładzonych
- W Blasku Ognia

Ogólnie seria na plus. Szczególnie polecam 2033, Korzenie i trylogię Tarana (W Mrok, Do Światła i Za Horyzont).
Najgorszy był chyba Piter, jako że książka Rosyjska to wiadomo - nie wszystko da się zrozumieć z tłumaczenia. A właśnie takimi, kiepsko przetłumaczonymi i niewyjaśnionymi żarcikami jest książka naszpikowana.
Metro 2034 też dość słabe według mnie, książka nie dorasta do pięt starszej siostrze.
No i top 3 najmniej lubianych przeze mnie - Dzielnica obiecana. Jednomyślność? Oh, c'mon!