18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Czy można określić prędkość na oko?

noname1234 • 2015-04-16, 12:58
Ciekawy materiał. Przydatny test. Pokazuje prawdę o naszej policji.


Grzegorz.C

2015-04-16, 13:20
Nie spodziewałem się takiego profesjonalizmu po Fakcie. Leci piwko.
P.S j***ć cwaniaczków którzy chcą pruć 100km/h po zabudowanym "bo nikogo przeca nie ma" "i to wiocha jest zaraz się kończy".

korinogaro

2015-04-16, 13:29
Ja pie**ole, nie zrobili tego na oko, uwiecznione zostało to na kamerze która była sprzęgnięta z szybkościomierzem w radiowozie. Nie wiem jakim cudem ta sprawa się tyle ciągnie. Po ch*j zapraszają (do sadu) jakichś biegłych od dokładności pomiaru i ch*j wie czego skoro wystarczyłoby poprosić kogoś z politechniki zajmującego się obróbką obrazu żeby sprawdził czy auto (na podstawie wielkości obrazu w pikselach) którego prędkość była mierzona zbliża się do radiowozu, oddala czy pozostaje w stałej odległości. Jeśli nie byłoby momentu kiedy pozostaje dostatecznie długo w stałej odległości to można by na podstawie zmiany proporcji rozmiaru w czasie i mijanych w tym samym czasie obiektów stwierdzić jaka była realna prędkość pojazdu.

McMenel

2015-04-16, 13:35
korinogaro napisał/a:

Ja pie**ole, nie zrobili tego na oko, uwiecznione zostało to na kamerze która była sprzęgnięta z szybkościomierzem w radiowozie. Nie wiem jakim cudem ta sprawa się tyle ciągnie. Po ch*j zapraszają (do sadu) jakichś biegłych od dokładności pomiaru i ch*j wie czego skoro wystarczyłoby poprosić kogoś z politechniki zajmującego się obróbką obrazu żeby sprawdził czy auto (na podstawie wielkości obrazu w pikselach) którego prędkość była mierzona zbliża się do radiowozu, oddala czy pozostaje w stałej odległości. Jeśli nie byłoby momentu kiedy pozostaje dostatecznie długo w stałej odległości to można by na podstawie zmiany proporcji rozmiaru w czasie i mijanych w tym samym czasie obiektów stwierdzić jaka była realna prędkość pojazdu.


Za dużo zmiennych wpływających na pomiar. Do tego należy zauważyć iż pomiar jest dokonywany nie z boku ale od tyłu. To tego użyto zoomu. Gdzie w tych samych modelach kamer różni się czynnikiem przybliżenia. A czasami niewielkie odchylenia parametrów potrafią dać naprawdę dziwne wyniki. Licząc klatki można jedynie w przybliżeniu obliczyć prędkość. Do tego trzeba jeszcze brać pod uwagę skalowanie prędkościomierza w samochodzie policji. Każdy biegły powie w takim wypadku jedno " nie można precyzyjnie ustalić prędkości na podstawie takich materiałów".

zgonex

2015-04-16, 13:43
McMenel ma rację, każdy kto choć trochę zajmował się obróbką zdjęć czy wideo wie jak ciężko jest jednoznacznie wyłuskać dany obiekt, nawet przy bardzo dużej rozdzielczości, nie mówiąc o pomiarze prędkości. Dużo łatwiej jest, gdy ma się do dyspozycji wydawany dźwięk, tutaj tymczasem wszystko można zakwestionować.

Mogli po prostu do niego dojechać i pokazać licznik i wszystko byłoby jasne. Sam często przekraczam prędkość, ale jak ktoś ciśnie 160 w zabudowanym to dla mnie jest nieźle popie**olony.

korinogaro

2015-04-16, 13:50
@McMenel, ale można wyliczyć maksymalny błąd pomiarowy i na tej podstawie jeśli nadal prędkość przekracza dozwoloną to go ukarać. Większość opinii biegłych wygląda mniej więcej tak: 'z dużym prawdopodobieństwem' albo 'ślady mogą wskazywać na'. Więc to nie jest tak że liczba musiałaby być dokładna.

@zgonex, ok, problemem jest pojazd, ale jechali fragment prostą drogą i na poboczu były słupki. Znamy odległość między słupkami, można by zmierzyć co jaki czas pojawia się za autem kolejny słupek i na tej podstawie wyliczyć prędkość auta (oczywiście z pewnym-branym na korzyść kierowcy-błędem pomiarowym).