18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Cud nad Wisłą

mat632 • 2013-05-22, 21:39
Dzień dobry, hej i czołem.
Zamieszczam poniżej filmik związany z bitwą warszawską mojego autorstwa.

Bitwa warszawska nie jest wolna od wielu stereotypów urastających do miana legend. Najważniejsze z z nich to wyznaczenie daty 15 sierpnia jako dnia przełomowego w bitwie - faktycznie miał miejsce dzień później - i czczenia jej jako święta narodowego w tym właśnie dniu.



oc...........an

2013-05-23, 04:57
Cóż, wszystko pięknie, Polska zwyciężyła, trudno się kłócić z prawdą... ale, jak to zwykle bywa, nie wspomina się o pewnym szczególe, który bardzo pomógł WP w zwycięstwie - w Armii Czerwonej w tamtym czasie panowały spartańskie warunki i bardzo dużo jednostek cierpiało na dezynterię przez co ich potencjał bojowy był bardzo niski. No ale po za tym to szacun, dla PL, szkoda tylko, że nikt nie wyciągnął lekcji i zamiast na zbrojenia, w 39' wykładano kasę na plakaty propagandowe typu "silni, zwarci, gotowi" -_-

kustoszpan

2013-05-23, 05:42
k***a. Raz zatrzymaliśmy muslimów pod Wiedniem, a i tak opanowali Europę.
Drugi raz zatrzymaliśmy bolszewików pod Warszawą a też zalali Europę. :(

Yanek43

2013-05-23, 09:47
up

bo w latach 1939-1945 tak się zdarzało że Polacy czasem średnio wiedzieli do kogo mają strzelać.

Dymekx

2013-05-23, 10:58
Pomimo, że byliśmy sąsiadami to ta wojna wyglądają jak walka Polski i szlachetnych żołnierzy z dzikimi pozbawionymi obycia czerwoną swołoczą.

oc...........an

2013-05-23, 14:45
@up nawet w czasie drugiej wojny wielu żołnierzy Armii Czerwonej było wielce zaskoczonych kiedy zobaczyło biały chleb, który był uważany za burżujski produkt. To zresztą pokazuje, dlaczego ludność miała takie militarystyczne zapędy - chęć poprawienia swojego statusu, bo wielu chłopów było wręcz przypisanych do ziemi...

McSzczery

2013-05-24, 17:18
Ale mnie ziomek wk***iłeś. Taki zajebisty filmik i sam musiałem szukać na yt reszty. Ale było warto, więc piwko!

mic.mat

2013-05-24, 17:41
Interesujące jest to kto tak naprawdę jest architektem planu 'Cudu nad Wisłą'. Wiele poszlak prowadzi do Rozwadowskiego. Jeżeli to prawda to by prowadziło do tego, że "marksistowski Piłsudski" mógł być agentem. Oraz zaskakująca znajomość rodziny Piłsudskich z Uljanow'ami (Włodzimierz Lenin (ros. Владимир Ленин), właśc. Władimir Iljicz Uljanow (ros. Владимир Ильич Ульянов - brat Józefa, Bronisław Piłsudski z bratem Lenina, Aleksandrem planowali zamach na cara Rosji).