18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Cała naprzód!!

zeen • 2017-06-20, 14:45
Kapitan postanowił trochę utrudnić regaty dla dzieci.


~Velture

2017-06-20, 14:50
Pomimo takiej ilości wody to było bardziej suche niż dowc**y Ratoshiego...


nowynick

2017-06-20, 15:30
brawa dla organizatorów za wyznaczenie trasy w kolizji z białą flotą, przynajmniej dzieci się nauczą, że ta ma pierwszeństwo na wodzie :piwo:

mp0011

2017-06-20, 16:49
nowynick napisał/a:

brawa dla organizatorów za wyznaczenie trasy w kolizji z białą flotą, przynajmniej dzieci się nauczą, że ta ma pierwszeństwo na wodzie :piwo:



Na jakiej podstawie? Pytam poważnie - do tej pory sądziłem, że obowiązuje bezwzględne pierwszeństwo z prawej strony, niezależnie od wielkości...

Fifka

2017-06-20, 17:14
Dzieciaki płyną prawym halsem i teoretycznie powinny mieć pierwszeństwo, ale nie wiem jak to jest w przypadku kolizyjnej z łodzią motorową. Może jakiś ekspert się wypowie? Sam jestem ciekaw.

RoboCat

2017-06-20, 17:20
Stary Janusz i morze...

Ruttenskog

2017-06-20, 17:35
mp0011 prawo morza, tu nie obowiązuje reguła prawej reki.

Ogólne prawo morza mówi, że na szczycie drabinki pierwszeństwa są statki uprzywilejowane (np. służby na sygnale), następnie duże statki (w tym pływające zawodowo). To by ustępować im z drogi jest logiczne - te jednostki mają dużo większą drogę hamowania i gorszą manewrowość niż małe jachty rekreacyjne, na których wystarczy "machnąć sterem" by skręcić.

Następnie w hierarchii znajdują się małe statki żaglowe (a wśród nich windsurferzy!). Im ustępować powinny małe statki napędzane siłą mięśni ludzkich - kajaki, łodzie wiosłowe, rowerki wodne. Pamiętajmy jednak, że niewiele wypożyczalni sprzętu wodnego wspomina o tym fakcie klientom. Nie ma więc większego sensu denerwowanie się na parę relaksującą się na kajaku która usilnie nie ustępuje pierwszeństwa. Lepiej stosować się do zasady ograniczonego zaufania.


krótko mówiąc, mniejszy ustępuje większemu.

Kosmodysk

2017-06-20, 18:24
Dobrze płacą za przewóz uchodźców to zapie**ala po nich...

gregor40

2017-06-20, 18:28
Ale tu jest pie**olenia w komentarzach.

1) Na morzu obowiązuje Międzynarodowe Przepisy o Zapobieganiu Zdarzeniom na Morzu. Ratyfikowane przez Polskę od lat 70. Poza wyjątkami statki motorowe ustępują żaglowym. Prawo mówi, że optymist (taka popierdółka jak na filmiku) ma prawo drogi przed tankowcem. Praktyka jest inna.

2) Na Polskim Śródlądziu obowiązuje
" Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych "
i tu "małe statki" ustępują.

Ruttenskog - złodzieju, ukradłeś tekst z sailbooka.

luke_power

2017-06-21, 00:47
To filmik z 17.06.2017, regaty miały miejsce na jeziorze Niegocin - Giżycko :)

only1207

2017-06-21, 02:01
Na mazurach ta "konserwa" - czyli biała flota ma pierwszeństwo nad wszystkim co się porusza po wodzie. Ponieważ przewozi ponad 12 osób i kursuje w celach zarobkowych. Ponadto ta duża krowa ma małą sterowność(ciężko się nią skręca i ma dużą drogę hamowania) a te małe łódeczki mogą zawrócić w ciągu sekundy. Błąd leży po stronie organizatorów tej imprezy, ponieważ nie organizuje się regat na szlaku mazurskim(tym bardziej dla małych dzieci), po którym poruszają się wyżej wymienione konserwy.

Tak jestem ekspertem(instruktor żeglarstwa here).

TT4

2017-06-21, 05:56
Zapie**olił kilwater a'la MS Wilhelm Gustloff na trasie regat dla dzieci :homer:

nowynick

2017-06-21, 08:09
TT4 napisał/a:

Zapie**olił kilwater a'la MS Wilhelm Gustloff na trasie regat dla dzieci :homer:



porównanie tej mazurskiej konserwy do statku wielkości Titanica...

gregor40 napisał/a:

Prawo mówi, że optymist (taka popierdółka jak na filmiku) ma prawo drogi przed tankowcem.



nie czytałem prawa morskiego, ale na logikę to pie**olisz jak potłuczony...

gregor40

2017-06-21, 10:53
nowynick napisał/a:


nie czytałem prawa morskiego, ale na logikę to pie**olisz jak potłuczony...



Prawidło 18 MPZZM

Statek o napędzie mechanicznym w drodze powinien ustąpić z drogi:
- statkowi, który nie odpowiada za swoje ruchy;
- statkowi o ograniczonej zdolności manewrowej;
- statkowi zajętemu połowem;
- statkowi żaglowemu.

(są liczne wyjątki)

więc to ty pie**olisz, żryj gruz.

Oczywiście rzeczywistość jest inna niż przepisy - pleasure crafty ustępują żegludze komercyjnej, ale wynika to z dobrej praktyki.

Adolf

2017-06-21, 13:38
@Fifka, łodzie żaglowe mają pierwszeństwo przed motorowymi.