18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Bułgaria: komunistyczny pomnik przemalowany, by uczcić pamię

donradman • 2014-03-06, 18:38


Pomnik komunistycznej partyzantki w Sofii, tzw. Bracka Mogiła mieszcząca się w największym stołecznym parku, został w środę częściowo przemalowany w barwy polskiej flagi narodowej, by uczcić pamięć ofiar Katynia.

Dwie z centralnych figur pomnika wokół 15-metrowego obelisku zostały przemalowane na biało-czerwono. Na postumencie pod prawą grupą rzeźb umieszczono napis "Katyń, 5 III 40". Zaś za każdą "polską" figurą stoi figura w barwach ukraińskich, niebiesko-żółtych.

Na pomniku pojawiły się także napisy 'Krym 2014" oraz "Putin do domu!"

Media bułgarskie przypominają, że dziś mijają 64 lata od wydania rozkazu o mordzie katyńskim, którego ofiarą padło ponad 22 tys. obywateli polskich - oficerów Wojska Polskiego, Policji Państwowej, urzędników państwowych.

Wieczorem przed pomnikiem Armii Czerwonej w centrum Sofii, który ostatnio coraz częściej staje się swoistą ilustracją bieżących wydarzeń politycznych lub ważnych rocznic, minutą ciszy zostaną uczczone ofiary Katynia. Organizatorami wydarzenia są liderzy antyrządowych protestów studenckich oraz grupa przeciwników obecności 38-metrowego pomnika radzieckiego żołnierza z pepeszą w ręku, stojącego w centrum bułgarskiej stolicy. Grupa ta od lat opowiada się za usunięciem pomnika.

zaj***ne z onetu

darnok99

2014-03-07, 23:08
Samudaripen napisał/a:


bo media głównego nurtu muszą uczyć ciemnogród co to selfie, a nie jakieś tam rozpamiętywanie przeszłości kto się w to teraz bawi w nowoczesnym cywilizowanym świecie, teraz liczy się tylko postęp i homoseksualizm :-/



Gdyby nie postęp to mógłbyś co najwyżej kolegom na podwórku o tych Twoich rozterkach opowiedzieć. Wy chyba nie do końca rozumiecie o co chodzi w tym, żeby pamiętać swoją historię. A zasada jest prosta, należy ją pamiętać aby nie powtarzać cudzych błędów - serio nie chodzi tu o wypominanie innym co zrobili źle.

Samudaripen

2014-03-08, 00:28
darnok99,
:homer:
a sądząc po 99 w nick'u to opowiedzieć kolegom na podwórku możesz z nas dwóch tylko ty.. o tym jak cię stary łata Krzysiu.
Bez odbioru

mrozekpl

2014-03-08, 10:12
darnok99 napisał/a:



Gdyby nie postęp to mógłbyś co najwyżej kolegom na podwórku o tych Twoich rozterkach opowiedzieć. Wy chyba nie do końca rozumiecie o co chodzi w tym, żeby pamiętać swoją historię. A zasada jest prosta, należy ją pamiętać aby nie powtarzać cudzych błędów - serio nie chodzi tu o wypominanie innym co zrobili źle.


tak k***a trzeba przejść do porządku dziennego że UPA mordowała wszystkich Polaków (mężczyzn,kobiety,dzieci w tym noworodki) i to bardzo okrutnie...
już mnie to wk***ia...
moze niemcom poślijmy przeprosiny że zrobiliśmy im jakiś opór w 39 a że po 1940 mieli partyzantkę w kraju i im żołnierzy likwidowaliśmy ?
Albo że Ruscy po 1945 przez 44 lata prowadzili bestialską politykę w Polsce i że po roku 80 ludzie zaczęli to tłuc ?
k***a jesteś pie**olnięty.
Dopóki ktoś nie przeprosi i nie odpowie za swoje czyny nie może mówić o pokoju z drugiej strony...
tyle ode mnie a Ty naucz się k***a myśleć.
Bo nikt tutaj nie określa Ukraińców jako UPA,Niemców jako 3rzeszę a Rosję jako ZSRR ale do dziś od żadnego z tych 3 krajów nie usłyszeliśmy przepraszam za 2 wojnę....

Akrobata

2014-03-08, 15:01
Wróg mojego wroga jest moim przyjacielem...

darnok99

2014-03-09, 06:59
mrozekpl napisał/a:


tak k***a trzeba przejść do porządku dziennego że UPA mordowała wszystkich Polaków (mężczyzn,kobiety,dzieci w tym noworodki) i to bardzo okrutnie...
już mnie to wk***ia...
moze niemcom poślijmy przeprosiny że zrobiliśmy im jakiś opór w 39 a że po 1940 mieli partyzantkę w kraju i im żołnierzy likwidowaliśmy ?
Albo że Ruscy po 1945 przez 44 lata prowadzili bestialską politykę w Polsce i że po roku 80 ludzie zaczęli to tłuc ?
k***a jesteś pie**olnięty.
Dopóki ktoś nie przeprosi i nie odpowie za swoje czyny nie może mówić o pokoju z drugiej strony...
tyle ode mnie a Ty naucz się k***a myśleć.
Bo nikt tutaj nie określa Ukraińców jako UPA,Niemców jako 3rzeszę a Rosję jako ZSRR ale do dziś od żadnego z tych 3 krajów nie usłyszeliśmy przepraszam za 2 wojnę....



Słuchaj... masz tu bardzo ciekawą listę krajów z jakimi mieliśmy konflikt zbrojny:) Mógłbyś mi wylistować te kraje do których masz jeszcze żal i te którym już wybaczyłeś w swojej wspaniałomyślności? Będę wniebowzięty jeśli napiszesz mi też które kraje powinniśmy przeprosić za czyny naszych przodków :)