18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Bitwa pod Staszowem 12 sierpnia 1944

sz...........an • 2012-10-30, 02:59
Bitwa o której zapewne mało kto słyszał. A brały w niej udział czołgi którymi teraz każdy zapaleniec się jara. Mowa o PzKpfw VI Tiger Ausf. B (tygrys II) była to jedna z pierwszych bitew w których użyty został ten czołg (zaraz po starciach w normandii)... czyli impreza miała miejsce w Polsce. jeden z tygrysów królewskich zdobytych podczas bitwy pod Staszowem numer boczny 502 (dokładnie walki toczyły się o przyczółek baranowsko-sandomierski)

W rejonie Staszowa pozycje zajmowały oddziały sowieckiego 6. Korpusu Pancernego Gwardii. Składał się on z trzech brygad pancernych gwardii których siły dalekie jednak były od etatowych. Rosjanie dysponowali czołgami w liczbie: 28 T-34 i T-34/85. Mogły one liczyć na wsparcie 11 ciężkich ISów-2 oraz korpusu artylerii. Sowieci przygotowali się do obrony maskując i okopując czołgi. Kilka wozów zostało wysuniętych na przedpole, a do ich zamaskowania wykorzystano m.in. stogi siana. Rankiem 12 sierpnia 501. niemiecki batalion przystąpił do uderzenia. Tygrysy wspierane były przez grenadierów na kilku transporterach opancerzonych, podążających nieco z tyłu. Niemcy nie wiedzieli, jak przebiegają pozycje przeciwnika, nie znali też jego sił. Wspierający ich ogień artylerii w większości przenosił nad sowieckimi pozycjami. Według rosyjskich sprawozdań czołgi niemieckie poruszały się z trudem zrywami, buksując w piaszczystym podłożu. Nacierając podeszły w pobliże zamaskowanych pozycji Sowietów wystawiając się na boczny ogień z zasadzki. W rezultacie trafień w boczny pancerz wieży w dwóch czołgach wybuchła amunicja, trzeci czołg został najpierw unieruchomiony strzałem w gąsienicę, a następnie dobity ogniem dział czołgowych. Intensywny ogień artyleryjski oraz przewaga ilościowa dobrze rozmieszczonych oddziałów rosyjskich zmusiła resztę czołgów do odwrotu. W ciągu dwóch dni walk 3 wozy zostały przez Rosjan zdobyte: dwa z niewielkimi uszkodzeniami, a jeden (Pz.Bef.Wg., nr boczny 502) był w pełni sprawny (został porzucony przez załogę)

Przyczyny niepowodzenia niemieckiego ataku pod Staszowem były dwojakiego rodzaju. Przede wszystkim nie spełniono wielu taktycznych warunków, takich jak rozpoznanie pozycji nieprzyjaciela, odpowiednie skoordynowanie współdziałania z piechotą i artylerią, które we wcześniejszym okresie wojny wielokrotnie zapewniały Niemcom powodzenie. Pomijając wymóg zmiany gąsienic transportowych na bojowe po dotarciu w rejon Kielc, wprowadzenie Tygrysów II do walki utrudniała konieczność wzmocnienia mostów na trasie marszu oraz wyjątkowa awaryjność niedawno wyprodukowanych pojazdów, która od początku przyczyniła się do zmniejszenia siły uderzeniowej batalionu.

To na tyle. Staszów to miasto mojego dziadka... jego opowieści nie miały sobie rownych. Opowiadał o tym jak 2 dni po bitwie wyszli na pole żeby obejrzeć czołgi z bliska. Jeden z tygrysow nadal jeszcze się dymił a obok niego leżał zabity niemiec, czołg ten podobno gnił tam aż do lat 50. Nigdzie niestety nie mogę się doszukać informacji o stratach rosyjskich... ale z opowieści "naocznego rodzinnego świadka" wynika, że rosjanie stracili jakieś 3-4 czołgi które zostały dosłownie rozerwane na kawałki. Nic nie wiem o reszcie sprzętu ;-)

Z ciekawostek powiem tyle. W lasach pod staszowem, szczególnie we wsi Bogoria można natknąć się na pozostałości okopów, lejów po bombach, i na inne cuda. Menaszki, bagnety, magazynki i mnóstwo amunicji. Sam mam bagnet który tam znalazłem. Jeśli chcecie to jutro zrobię mu zdjęcie i tu wstawię. Może jakiś ekspert od bagnetów powie mi czy to ruski czy niemiecki. :roll:
Jest tam także wiele ciał pogrzebanych w lesnych mokradłach. Jak nie zna się terenu to lepiej nie łazić po zmroku po lesie bo można tam już zostać, dość podmokły teren. Są tam nawet pozostałości po partyzanckich bazach... okopy obite mocno podgniłym i zdefragmentowanym drewnem, ale po to trzeba się zapuścić trochę głębiej. Rośnie tam sporo borowików :D

Jeśli chodzi o zakończenie w stylu creepy pasty. Niektórzy mieszkańcy nadal twierdzą, że nocą w lesie słychać różne niewyjaśnione odgłosy jak np. odgłosy wystrzałów, dziwne rozbłyski światła... i przechadzających się żołnierzy w niemieckich mundurach. Czasem tam bywam na wakacjach i słucham opowiesci "starszyzny" ja niczego jescze tam nie słyszałem ale nie jestem aż taki kozak żeby po tylu opowieściach włazić do tego lasu po zmroku :krejzi: . Walki w Bogorii były dosyć zaciekłe ponieważ przebiegał tam front. To na tyle jeśli chodzi o temat. Sporo czytania mniej obrazków dzisiaj. Jak ktoś chce wiedzieć coś więcej to pytać :-)

K-...........an

2012-10-30, 20:11
a tam pie**olicie o jakichś małych bitewkach i tak wojne wygrano dzięki rudemu 102

muszek25

2012-10-30, 20:27
Piwko kolego bo ja pod Staszowem mieszkam, odezwij się na priv :)

CYPRIAN

2012-10-30, 20:40
ten bagnet od góry jest jeszcze z 1 wojny może nawet secesyjnej

brutus1954

2012-10-30, 20:45
Znalezione w necie

501.Batalion Czołgów Ciężkich (sPzAbt)
był pierwszą jednostką całkowicie wyposażoną w nowe czołgi
Choć batalion uzyskał pełny etatowy komplet czołgów ciężkich to ponad połowa z nich cierpiała na usterki okresu dojrzewania. Wobec tego zgrupowano je w 1.kompanii, która pozostała na poligonie w Ohrdruf, a batalion dozbrojono czołgami PzKpfw IV i wysłano na front wschodni. Jednak i pozostałe czołgi nie były wolne od usterek, tylko podczas 10km przemarszu z miejsca wyładunku do dowództwa 16.Dywizji Pancernej do której został przydzielony batalion z powodu usterek stanęła 10 Tigerów II. Ponadto saperzy musieli wzmacniać istniejące mosty, aby prawie 70-tonowe czołgi mogły po nich bezpiecznie przejechać.
W wyniku kolejnych usterek 11 sierpnia 1944 roku 501.Batalion miał sprawnych tylko 11 Tygrysów II.

Rankiem 12 sierpnia batalion wspierał uderzenie 16.DPanc. na Staszów w rejonie sowieckiego przyczółka na Wiśle pod Sandomierzem.
Niemieckie czołgi napotkały doskonałe zamaskowane działa przeciwpancerne i czołgi.
Atak zakończył się całkowitą klęską, zniszczeniu uległa większość atakujących czołgów (kilka w wyniku trafienia w wieżę, co spowodowało eksplozję zgromadzonych tam pocisków) oraz niewłaściwe ustawienie przełożeń w skrzyni biegów.
Walki toczyły się również w dniach następnych.
W ich wyniku 501.Batalion stracił łącznie 14 czołgów Tiger II.
wg. ostatnich danych w dniu 21.08. na stanie 501bat. było 12 sprawnych TygrysII, 27 nadawało się do remontu i 6 stracono bezpowrotnie.
Troche przeczy to temu co znaleziono na placu boju : było tam 12 szt.
Tygrysów typu B ponadto zdobyto 3 nieuszkodzone Tygrysy typu II z nr. bocznymi 102, 502 i 234

Niepowodzenie ataku spowodowane było przede wszystkim niemożnością zastosowania podstawowych zalet czołgów - zdolności do prowadzenia walki na dystansie 1500-2000m i niewrażliwości na ostrzał. Okazało się bowiem, że zróżnicowany teren pozwalał czołgom sowieckim szybko podejść na odległość skutecznego strzału, a gruby pancerz Królewskich Tygrysów na bliskich dystansów nie chronił ich nawet przed T-34/76. Również poważną wadą w walce na bliskich dystansach okazała się powolność i mała prędkość obrotu wieży niemieckich kolosów.

W wyniku walk pod Staszowem Rosjanie zdobyli trzy prawie nieuszkodzone czołgi Tiger II, z których dwa dotarły na poligon w Kubince gdzie poddano je testom.
W ich wyniku stwierdzono, że znacznie pogorszyła się jakość pancerza czołgów Tiger II w stosunku do czołgów Panther i Tiger I z początku ich produkcji - związane to było ze zmianą składu stopu z którego wykonano pancerz czołgu (zamiast molibdenu, którego żródła pozyskiwania Niemcy już utracili użyto wanadu).
Okazało się nawet, że po uderzeniu 3-4 pocisków mimo braku przebicia w pancerzu pokazały się wyraźne pęknięcia i odpryski, także od wewnątrz (te były szczególnie niebezpieczne dla załogi często załoga odnosiła rany od tych latających wewnątrz odprysko-odłamków ).
Wysoko za to oceniono armatę czołgu, uznając ją jako porównywalną do armaty D-25 kalibru 122mm czołgu IS-2.

PzKpfw VI Ausf.B Tiger II - Historia konstrukcji - http://panzerwaffe.pl/krzemek/tiger_ii.htm

Zmorsky

2012-10-30, 20:47
Piwo za temat, pozdrawiam z Połańca

To...........42

2012-10-30, 21:10
Chętnie poczytam więcej jeśli masz coś jeszcze.

sz...........an

2012-10-30, 21:12
Jestem w trakcie czytania książki o walkach w tamtych rejonach. Postaram się stworzyć coś na jej podstawie

salgado

2012-10-30, 21:14
swietny tekst obywiecej tekstow ktore maja jakis sens SADISTIC BAWI SADISTIC UCZY reszta napinac sie i fapowac

Matt91

2012-10-30, 21:15
Za moje okolice zawsze piwo, sam mieszkam niedaleko. Trzeba kiedyś SadolSpot zrobić :D

Hario

2012-10-30, 21:19
Polecam jechać do Golejowa ;D Co roku na wakacje tam popylamy i jest zajebiście ;D

punk-rocker

2012-10-30, 21:26
Miło się czytało, ja mieszkam koło Buska i mi sąsiadka opowiadała naprawdę ciekawe historyjki np że w miejscu gdzie teraz stoi mój dom leżał kopiec martwych Niemców na około wysokość 5 metrów :D . Sam mam niedaleko swojego domu pozostałości bunkrów i okopów. Znalazłem też parę ciekawych rzeczy wyrywaczem :P

lisv669

2012-10-30, 21:39
Za historię o Staszowie zawsze leci piwko pozdro z pipały

Sajgonski

2012-10-31, 00:22
Cholera! Jak to zobaczyłem autentycznie przeszedł mnie dreszczyk. Wiedziałem, że była tam bitwa pancerna, ale w szczegóły się nigdy nie zagłębiałem. Dlatego też wiedziałem, że to ten a nie inny Staszów. W Staszowie spędziłem większość mojego życia... i jutro znów tam będę (popijawa na pipale). Pozdro z Sielca! :D

whistler25

2012-10-31, 01:06
@nanab
Cytat:

Fejk
" W rezultacie trafień w boczny pancerz wieży w dwóch czołgach wybuchła amunicja,"



Pewnie cię zaskoczę tą informacją, ale duża część czołgów ma magazyn amunicji właśnie umieszczony w wieży. Więc chłop dobrze napisał. Co innego T-72 czy PT-91 gdzie owy magazyn jest umieszczony bezpośrednio pod wieżą.[/quote]