18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Bitwa o Stalingrad

Am...........eg • 2010-07-06, 11:33


Mapa ilustrująca pierwszą fazę działań od września do października 1942 roku.

Po kilkukrotnym przesuwaniu terminu ofensywy niemieckiej, w lecie 1942r. nadszedł właściwy moment. Pierwsze etapy bitwy o Stalingrad rozpoczęły się na obszarze Ukrainy, od lipca do września 1942r. Z chwilą nastania lata warunki do walki stały się dogodne. Nie było opadów deszczu, więc błota na Ukrainie wyschły i nastał upał. Wtedy warunki do przemieszczania się były dużo lepsze niż o innych porach roku. Dalsze etapy ofensywy niemieckiej rozgrywały się już w głębi ZSRR.
Stalingrad jest miastem leżącym nad brzegiem Wołgi, dawniej nazywany był Carycynem, został założony w XVI w., kiedy Iwan Groźny zdobył tamte ziemie. Stalingrad rozwinął się znacznie pod koniec XIX w., kiedy to zaczęto wydobywać ropę naftową i transportować ją Wołgą. Przed II Wojną Światową przemysł ciężki w Stalingradzie został zmieniony na przemysł zbrojeniowy. Miesięcznie z jednej fabryki wyjeżdżało ok. 250 czołgów. Rocznie przez Stalingrad przechodziło 9 mln. ton ropy naftowej. W mieście znajdowały się dwa dworce kolejowe zarówno dla ludzi jak i do transportu materiałów i surowców.















Reszta zdjęć w komentarzach. Tak, idę w ślady ~miedziaka. ;)

Oski_m

2010-07-06, 17:46
Jedne sk***iele biły się z drugimi. Najlepiej by było jakby się wszyscy tam pozarzynali.

Am...........eg

2010-07-06, 17:55
tolklu napisał/a:

O patrzcie, wrzuta miedziaka! tylko jakaś ch*jowa... i nie miedziaka...



ch*jową to z pewnością masz twarz, zrób coś dla tego portalu- skasuj konto.

trzelpy napisał/a:

to ja zacznę wrzucać składniki jogurtu z wikipedii, mogę?



Po pierwsze informacje nie są z wikipedii, po drugie wrzuć coś ciekawszego- zbesztają Cię. : )

raquid

2010-07-06, 19:55
wyp***.... z ta historią, ja już zakończyłem edukację

Suka_Blyat

2010-07-06, 19:58
hitler dobrze chciał... tylko mu nie wyszło ;/
imho gdyby się tak nie dopie**olił na siłę do stalingrada to by może mu lepiej poszło z ruskimi :)

sakara87

2010-07-06, 20:14
Basika063 napisał/a:

Skoro świętujemy 68 rocznicę bitwy, idę się napić.



To jeszcze potrzebujesz powodu zeby sie napic?

Co to za tematy wogole sie tu pojawiaja? Co to k***a? Historia?
15 lipca pewnie Grunwald sie pojawi, japie**ole.

Matilo

2010-07-06, 20:54
Gabryha napisał/a:



ch*jową to z pewnością masz twarz, zrób coś dla tego portalu- skasuj konto.



Ahhhh mistSZyni ciętej riposty :D i za to masz u mnie browarka ;]


nawiązując do tematu powiem że druga wojna miała swój urok i też się nią fascynuję, chociaż jak czasem siadam z dziadziem który brał udział w drugiej wojnie światowej to czasami odnoszę wrażenie że jak by spotkał jakiegoś niemca który by mu się nie spodobał to chyba mimo wieku jakąś łobuzelą by go skasował (tak na marginesie jak by ktoś nie wiedział to czwarta czy piąta strona demotów)
poza tym wiele prawdy jest w tym co napisał Oski_m (za co też dostał piwo) że wcale jedni nie byli lepsi od drugich, nawet Ukraińcowi lub komukolwiek z ZSRR nie można było ufać "byli w stanie Cię zabić nawet po wojnie", do dziś dziadek wspomina że w ZSRR jeździl na amerykańskich ciężarówkach i tu cytuję "nawet nie kwapili się zamalować na drzwiach [U.S.A]"

sveq

2010-07-06, 23:12
sakara87 napisał/a:

15 lipca pewnie Grunwald sie pojawi, japie**ole.


Już nie mogę się doczekać zdjęć z tej potyczki :lol:

Mimo wszystko, niestety, coraz więcej wrzut jest z 'dupy'. Chodzi o to, że ni ch*ja nie pasują do sadystycznego klimatu. Miedziak przynajmniej czasami wrzuca zdjęcia jakiś rozj***nych ćpunów czy bezdobmnych.
Falstart kobieto... Następnym razem wybierz jakiś bardziej 'sadystyczny' temat ;-)
Pozdrawiam.

IIWW

2010-07-07, 11:43
ja też bardzo lubię drugą wojnę światową (zresztą, stąd mój nick) ale nie do końca rozumiem jak ta wrzuta ma się do idei tego portalu... czy chociażby do hasła "codzienna dawka czarnego humoru". gdyby jeszcze dodać inne zdjęcia to mogło by być sadystyczne, bo stalingrad, jak zreszta cały front wschodni, był straszny. ale tutaj nie ma materiału na sadistica, moim skromnym zdaniem.

Am...........eg

2010-07-07, 12:07
nawiąże do psa 'włerepepe', powiedz mi co w nim było sadystycznego, że został nagrodzony salwą? ano nic, więc nie wmawiaj mi, że moja wrzuta jest beznadziejna. robisz coś dla portalu? nie, więc nie masz prawa głosu. Poznaj trochę historii by Twoje dzieci w przyszłości nie wstydziły się za ojca debila i nieuka.

IIWW

2010-07-07, 23:58
jeśli to było do mnie:
1. nie twierdze że wrzuta jest beznadziejna, wręcz przeciwnie. twierdzę że JA nie rozumiem jak to się ma do sadistica
2. nie mów mi że nie znam historii, bo jak zresztą napisałem bardzo się nią interesuje, zwłaszcza IIWW i z tego artykułu nic się nie dowiedziałem. TO NIE JEST ZARZUT! to tylko obrona
3. mój komentarz był, w mojej ocenie, morzesz się nie zgadzać oczywiście, rzeczowy. nie wyzywałem Cie chociażby od debili nie czujących ducha portalu, ani tak nie uważam.

ravxaero

2010-07-09, 00:54
Co to k***a jest? Zdjęcia czarno-białe??!!

IIWW

2010-07-09, 21:48
wiem że dla niektórych to jest dziwne, ale nie zawsze były zdjęcia kolorowe -.-

Letniak

2010-07-25, 11:09
a na ch*j mnie ten kaktus?

Wilku94

2011-06-19, 22:00
peniseusz napisał/a:

foty nie są jakieś przezajebiste - bo jak by były to temat byłby na hardzie :)

i polecam film klasyk 'stalingrad' o sp***alingu niemieckich wojsk, a raczej pojmaniu całej armii


Jest kilka filmowych "stalingradów".A co do pojmania całej niemieckiej armii jest niezbyt wiarygodne.
Niektóre fotki całkiem zajebiste.