18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

BGM-71 TOW vs BMP-1

Salieri16000 • 2019-01-23, 20:27
Ten brutalny film z 2017 roku pokazuje wynik ostrzału TOW, który wyrzuca załogę BMP w powietrze. Atak przeprowadzony przez grupę rebeliantów Jaysh al Izzah podczas prowadzenia antyrządowych operacji bojowych w północnej Hama.

Materiał filmowy przedstawia BMP (ros. Боевая Машина Пехоты, pol. Bojowy Wóz Piechoty) z czasów sowieckich, który po eksplozji błyskawicznie zamienia się w potężną kulę ognia. Te przestarzałe pojazdy nadal mają wiele zastosowań w obecnych konfliktach na Bliskim Wschodzie, jednak ich opancerzenie nie wytrzymuje zbyt wiele poza ostrzałem amunicją strzelecką. Te lekkie pojazdy pancerne są podatne na ataki z RPG-7, o bardziej zaawansowanych pociskach ppanc nie wspominając:



Ogromna eksplozja w tym filmie jest prawdopodobnie połączeniem szeregu czynników, w tym pełnych zbiorników paliwa, w pełni załadowanych przedziałów amunicyjnych i celnego umieszczenia przez operatora TOW pocisku w newralgicznym punkcie jakim jest niezabezpieczony układ jezdny.


Szparas

2019-01-24, 19:25
@up A to się nie nazywa pancerz aktywny przypadkiem?

Menel25

2019-01-24, 22:31
@up Jeśli chodzi o system aktywne typu jak wymieniałem Arena, Drozd czy izraelski Trophy( hamburgery też ponoć mają wprowadzić swoje rozwiązania ale akurat w tym temacie nie wiem za dużo) to można je nazwać pancerzem bo jednak ich zadaniem również jest ochrona pojazdu przed pociskami. Ale ja bym określenie pancerz w przypadku pojazdów zostawił jednak dla elementów typowo pancernych - czy to płyty spawane, elementy odlewane, czy właśnie kostki pancerza reaktywnego nakładane na pancerz pasywny. Można to wszystko razem określić jako ogólnie elementy "pancerza pojazdu" ale ja jednak wole rozbić je na elementy pasywne/pancerne( płyty, odlewy itp.) + elementy reaktywne oraz oddzielnie elementy aktywne jak właśnie wcześniej wspomniana Trophy, Arena itd. . Jeszcze jest jeden ciekawy system Sztora/Shtora używany na T-90, T-80 i ukraińskich T-84 który działa odmiennie do poprzednich a również jest systemem aktywnym ale to już odsyłam do internetów bo za dużo by się można było o tym rozpisywać :mrgreen: .

nowynick

2019-01-25, 08:36
czwarta wojna światowa będzie na patyki i kamienie...

nip96k

2019-01-25, 20:56
co to za muzyczka?