18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Arcymistrz toczy trzy partie na raz w myślach

defcon1 • 2015-05-29, 11:49
Magnus Carlsen, urodzony w Norwegii w 1990 roku, zwany czasami Mozartem szachów jest najlepszym zawodnikiem wszech czasów, choć ma dopiero 24 lata. Tytuł arcymistrzowski zdobył w wieku 14 lat, jest aktualnym mistrzem świata w szachach.
1 maja 2014 uzyskał ranking 2882 punktów na światowej liście FIDE, na której zajmował pierwsze miejsce. Jest to również najwyższy wynik osiągnięty przez kogokolwiek w historii.
W 2013 tygodnik "Time" wybrał go do grona 100 najbardziej wpływowych ludzi świata w kategorii Tytani. W tym samym roku został norweskim sportowcem roku oraz otrzymał tytuł Osobowości Roku 2013 w Norwegii.
W życiu prywatnym jest zajebiście pogodnym człowiekiem z mega poczuciem humoru i dystansem do siebie. Wiem to stąd, że ma swój kanał na youtube, który jako amatorski szachista śledzę. Oprócz szachów biega, jeździ na nartach i takie tam (jak wszyscy Norwegowie :D ).

Tutaj toczy tzw. symultanę, czyli sam gra jednocześnie przeciwko wielu przeciwnikom, w tym przypadku trzem. Żeby było ciekawiej, ma zakryte oczy, a wszystkie partie toczy wyłącznie w myślach, nie widząc szachownic. Pomyślicie: trzeba być przech*jem, żeby zapamiętać ustawienia trzech szachownic i na nich grać? Otóż tak, trzeba być geniuszem i trzeba się z tym urodzić, to jest dar tak samo niesamowity, jak i rzadki. Chociaż przypuszczam i to bez przesady, że Magnus spokojnie mógłby grać na dwudziestu szachownicach.
Cały event zorganizowano w celu zbiórki pieniędzy na jakąś fundację pomagającą dzieciom z rakiem (zebrano ponoć 4 mln dolarów, tak spiker mówi na końcu).
Można dodać, że Magnus ma po 9 minut na ruch na każdej szachownicy, przy czym musi się ruszać na trzech jednocześnie i np. jeżeli akurat wykonuje ruch na szachownicy nr 3, a przeciwnik z szachownicy nr 2 wykona ruch, to czas na szachownicy nr 2 już się odlicza, mimo, że musi ruszyć jeszcze na szachownicy nr 3 i nr 1.



Polecam też pełną wersję, w której można zobaczyć całość show i całość partyj. Jak widać nie jest to takie proste, Magnus czasami nie dosłyszał, czy spiker mówi np. "board 2 b6" czy "board 2 d6"
spoiler

BongMan

2015-05-29, 11:58
Ja ostatnio grałem z kobietą w szachy i wiecie co?
spoiler

defcon1

2015-05-29, 12:00
@up
Życie jest jak szachy, raz posuwasz królową, raz bijesz konia...