18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Apteka sprytnie obchodzi przepisy

~Faper Noster • 2012-12-29, 18:16


Ślaska Izba Aptekarska kieruje do jednej z aptek apel o natychmiastowe usunięcie z terenu izby ekspedycyjnej plakatu o czytelnej treści "Apteka tańszych leków". Wskazanie podstawy prawnej jest zapisane czcionką wielokrotnie mniejszą i nieczytelną w stosunku do informacji stanowiącej w istocie reklamę apteki.

Źródło: http://www.rynekaptek.pl/prawo/katowice-izba-apeluje-o-usuniecie-reklamy-apteki,5374.html

bloodwar

2012-12-29, 18:29
Z biurokracją najlepiej jest walczyć biurokracją!

Prometheus_Coprophagus

2012-12-29, 18:54
Ktoś mądry, bodajże Tacyt, stwierdził swojego czasu, że zepsucie państwa poznać można po zwiększonej ilości przepisów i ustaw. Obchodzenie ustawy zwalczmy nową ustawą!

BTW dlaczego zamiast "rynek aptek" w linku przeczytałem "rybi napletek"?

Andre87

2012-12-29, 19:14
@up może temu, że jeszcze dzisiaj nie zwaliłeś hm, a powinieneś... ?!?

Echis

2012-12-29, 19:18
Zamienniki w rzeczywiistości to są te same leki, tyle, że są TAŃSZE. Kupcie sobie drogi lek i jego zamiennik i porównajcie składy...

~Faper Noster

2012-12-29, 21:00
Cytat:

Zamienniki w rzeczywiistości to są te same leki, tyle, że są TAŃSZE. Kupcie sobie drogi lek i jego zamiennik i porównajcie składy...

I tak i nie. Oczywiście substancja czynna musi być ta sama, jednak jej postać chemiczna może być inna (sól z innym metalem/inną resztą kwasową). Różny może być też jej stopień oczyszczenia z produktów ubocznych powstałych przy jej produkcji, różny rozpuszczalnik i substancja wypełniająca. Wreszcie- dawka substancji czynnej w preparacie pochodnym musi wynosić minimum 90-kilka (97 z tego co się orientuję) procent dawki zawartej w innym zarejestrowanym preparacie tej samej substancji (niekoniecznie oryginalnym). Przy 20-kilku generykach różnica może być znaczna.

Darson666

2012-12-29, 21:27
@up
A ja czytałem, że zamienniki to mogą być dokładnie te same leki, co orginały. Gdy kończy się okres ochrony patentowej (trwa kilka lat, nie pamiętam ile), to inni producenci mogą skopiować procedury produkcji. Orginał obstaje przy nieco obniżonej cenie bo jest ,,orginalny" i na tym czerpie kasę, bo ludzie myślą, że zamiennik to coś innego czyli gorszego. Żerowanie na ludzkiej nieświadomości.

Podobne sk***ysyństwo było z oznaczeniami dla niewidomych. Zostało to wprowadzone dla wszystkich producentów, a w TV każdy producent się reklamował, że sami wprowadzili ułatwienia dla niewidomych.

Do...........no

2012-12-30, 00:32
Mnie za to ciekawi, kiedy ludzie na sadolu w końcu nauczą się pisać oryginał, a nie "orginał"

~Faper Noster

2012-12-30, 10:05
Darson666, oczywiście że mogą. Co nie znaczy, że zawsze są. Firmy tworzące leki generyczne same opracowują technologię ich uzyskiwania, gdyż o ile dobrze pamiętam- sama w sobie stanowi ona tajemnicę przemysłową, podlegającą ochronie innego rodzaju niż 2-letni okres monopolu na handel tą substancją.
Tak więc ten sam składnik czynny Bayer może produkować od zera w szkle i uzyskiwać chlorek, Glaxo oczyszczać i podstawiać wyciąg z kocich ogonów uzyskując chlorowodorek, a Sanofi używać modyfikowanych genetycznie bakterii i uzyskiwać octan.

Darson666

2012-12-30, 10:29
Don_Tomasino napisał/a:

Mnie za to ciekawi, kiedy ludzie na sadolu w końcu nauczą się pisać oryginał, a nie "orginał"


Sadistic uczy. Dzięki za uwagę, bo bym się nawet nie zorientował.

Andzik69

2013-01-01, 18:21
We Wrocławiu pewna apteka też omijała zakaz reklamowania leków w promocji na plakatach, które było widać przechodząc obok niej. Po stronie zewnętrznej umieścili napis, iż takie reklamowanie jest niezgodne z prawem i żeby zapoznać się z aktualnymi promocjami proszą o wejście do środka : )

3m

2013-01-01, 20:34
Sk***iele po prostu nie chcę żeby ludzie kupowali leki refundowane przez NFZ, a nie sraty pierdaty wprowadzanie w błąd.