18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

7 dziwów natury

Nap_Limak • 2012-05-27, 10:25
#1 Samobójcza mrówka malezyjska




Ogorzały terrorysta z całą pewnością chciałby mieć firmowo wbudowaną bombę w lewej nerce. Nie musiałby wtedy taskać ze sobą nieporęcznych materiałów wybuchowych. Malezyjska mrówka nie ma takiego problemu. Kiedy stado jest zagrożone, mrówczy żołnierz – samobójca, zbliża się do wroga i wybucha. Jednak te małe owady poszły nieco dalej niż fundamentaliści:

- mrówka umiera w ciszy, bez okrzyków swego uwielbienia dla Allaha
- jest skromna - nie liczy na stado mrówczych dziewic.
- posiada bombę biologiczną – za eksplozję odpowiadają gruczoły wypełnione trucizną, która rozpryskuje się na zaskoczonych przeciwników.


#2 Niesporczak




Pierwsze skojarzenie – terminator. I to jeden z tych lepszych. Niesporczak, ze względu na swój miśkowaty kształt, zwany jest też niedźwiedziem wodnym. Ta bestia, której wielkość nie przekracza milimetra (chociaż z reguły posiada gabaryty nieco większej bakterii), potrafi żyć dosłownie wszędzie – od szczytu najwyższych gór, po oceaniczne głębiny. Radzi sobie w temperaturze od -272 aż do +151 stopni Celsjusza.
Niesporczakowi niestraszna nawet próżnia czy ciśnienie 6000 atmosfer. Jak przystało na małego terminatora, przeżyje nawet i wysokie promieniowanie. Podczas gdy człowiek przekręci się niedługo po otrzymaniu dawki 5-10 GY, to niesporczak poradzi sobie z 5000 GY.


#3 Latający wąż - Chrysopelea




Wąż ten pochodzi z Melanezji. Ewolucje, które wykonuje, trudno wprawdzie nazwać lotem - jest to raczej szybowanie. Podczas takiego swobodnego opadania Chrysopelea potrafi spłaszczyć swoje ciało dwukrotnie.




#4 Rekin




Jak wiadomo, rekiny posiadają niesamowicie wrażliwy węch .To dzięki temu, szczególnie te drapieżne osobniki, są w stanie łatwo „wyniuchać” swą ofiarę. A jeśli jeszcze nieszczęśnik jest ranny, to namierzenie takiego osobnika będzie prostsze niż rozumowanie dresiarza.

Jest jeszcze jedna cecha, którą posiadają niektóre rekiny. Pewne komórki w ich niedużych móżdżkach służą do wykrywania drobnych impulsów elektrycznych. Zmysł ten jest tak wrażliwy, że drapieżnik potrafi odebrać sygnał wytworzony przez mięśnie poruszającej się rybki. W ten sposób rekin namierza zwierzęta kryjące się np. w piasku.


#5 Krewetka Alpheidae




Stworzonko to znane jest jako „krewetka pistoletowa”. I słusznie. Ten niepozorny zwierzak potrafi zabić przeciwnika za pomocą... bąbelka. Dodajmy, że jest to bąbelek wystrzelony z prędkością 100 km/h. To jednak nie wszystko – w wyniku jego pęknięcia zachodzi proces tzw. kawitacji, czyli gwałtownego przejścia fazy ciekłej w fazę gazową. Efektem ubocznym, w tym przypadku, jest wytworzenie się temperatury 4726 stopni Celsjusza. Przy okazji strzału krewetka wydaje z siebie donośny, bardzo wysoki dźwięk, który również może obezwładnić ofiarę.


#6 Koliberek




Ptaszątko to znane jest głównie ze swych nikczemnych gabarytów. Jednak ma też koliber kilka cech, dzięki którym wyraźnie odstaje od innych niewielkich ptaszków.
Każdy koliberek ma wrodzone ADHD. Objawia się to wyjątkowo szybkim machaniem skrzydełkami – nawet do 90 machnięć na sekundę. Ponieważ tak intensywna praca kończynami zużywa mnóstwo energii, ptaszek ten ma duże zapotrzebowanie na kwiatowy nektar. Dzięki swemu zadziwiającemu metabolizmowi, dzienna porcja kolibrzego pokarmu nierzadko przekracza wagę samego koliberka.

Czemu skojarzenie z helikopterem? A temu, że koliber jako jedyny ptak umie zawisnąć w powietrzu i latać do tyłu.


#7 Włochata żaba




Tak, dokładnie - włochata. Zacznijmy od tego, że owa kameruńska żaba posiada włosy. Jednak to co najciekawsze w tym zwierzaku, to dość makabryczne zachowanie w obliczu zagrożenia. Jeśli wyprowadzisz tego płaza z równowagi, wysunie on „pazury” ze swych tylnych odnóży.
I podobnie jak u jednego z bohaterów marvelowskiego X-mena, będą to kostne szpikulce, albowiem włochata żaba łamie własne palce, a następnie wypycha ostre kostki, które przebijając skórę wyłażą na powierzchnię.

opec

2012-05-27, 10:37
Kolejny temat z cyklu "sadistic bawi i uczy"!
Jak najwięcej takich!

BongMan

2012-05-27, 10:48
Nap Limak napisał/a:

Niesporczakowi niestraszna nawet próżnia


Ciekawostka: W próżni potrafią też przeżyć kleszcze.
Cytat:

Do tej pory za takich twardzieli uważano niesporczaki (Tardigrada), które wypuszczono na chwilę w przestrzeń kosmiczną, gdzie zetknęły się z próżnią i promieniowaniem ultrafioletowym. Przeżyły, ale wcześniej odessano im wodę. Wspomnianym kleszczom nie zrobiono tak dobrze. Japońscy badacze obserwowali stadia dorosłe oraz nimfy w stanie naturalnym i na chodzie.

Okazało się, że kleszcze z gatunku Haemaphysalis flava poruszają nóżkami i maszerują w warunkach wysokiego ciśnienia próżni. Mało tego, oprócz wysokiej próżni przeżywają bombardowanie wiązką elektronów. Obserwacji, przy użyciu kamery, dokonano pod mikroskopem elektronowym – tzw. mikroskopem skaningowym (SEM). W takich mikroskopach ciśnienie próżni wynosi 1,5×10−3 Pa, a wiązka elektronów podawana jest pod napięciem 2-5 kV (tyle, co w sieciach średniego napięcia).

Japończycy z Kanazawa Medical University nie mogli wyjść z podziwu nad żywotnością kleszczy. Próżnia podobno nie robiła na nich większego wrażenia, zaś wiązka elektronów nieco je uszkadzała, ale nie była w stanie zabić. Po wyjęciu spod mikroskopu kleszcze ochoczo zaczynały wędrować po ściankach naczynia. Badacze zakładają, że kleszcz potrafi wstrzymać oddychanie, znajdując się w warunkach próżniowych.


bartula

2012-05-27, 11:24
Fajne te ciekawostki, ale nie zastanawialiście się nad tym jak zrobili ujęcie spadającego węża/jaszczurki na drzewo? Mamy jedno ujęcie jak coś zeskakuje i szybuje. Po czym kolejne jest jak spada na drzewo.
Wątpię, że mieli takie szczęście aby nagrywać dokładnie TO drzewo.

Czyli pewnie wzięli takiego gada i rzucili nim w drzewo.

National Geographic bawi i uczy :amused:

Domb3k

2012-05-27, 11:45
bartula kiedyś właśnie na discovery był program poświęcony tylko i wyłącznie temu latającemu wężowi, trwał chyba z dwie godziny, naukowcy dobrych kilka miesięcy męczyli się żeby nagrać tego gada, stworzyli kilka prowizorycznych drzew i wokół nich umieścili kamery, w końcu im się udało ; )

szpanio

2012-05-27, 11:49
No i czemu k***a tego nie uczyli mnie na biologii? Przynajmniej bym się uczył, a nie na metrowych ściągach z mitochondriów, czy podziałów komórkowych całe liceum jechał

Skvarek

2012-05-27, 12:37
Co do węża, oglądałem odcinek o tym jak "lata". Polecam National Geographic, wiele można się dowiedzieć.

Farmerx

2012-05-27, 12:44
Nie to że się czepiam, ale ten snejk sie po prostu sp***ala z gałęzi na gałąź.

Momonti

2012-05-27, 13:06
A wnoszenie takich krewetek na pokład samolotu to już liczy się jako terroryzm? Bo może i na bank można by z nimi napadać, zawsze lepsze to niż koleś, który próbował skoku z dildo w garści...

nanab

2012-05-27, 13:28
Nap Limak napisał/a:

Efektem ubocznym, w tym przypadku, jest wytworzenie się temperatury 4726 stopni Celsjusza.


A nie 4728,36457893'C?

Le_Kloszard

2012-05-27, 13:42
@up to zależy od ciśnienia atmosferycznego.

Apollon

2012-05-27, 15:12
Oby jak najwięcej takich wstawek:)

Damain

2012-05-27, 15:24
BongMan napisał/a:


Ciekawostka: W próżni potrafią też przeżyć kleszcze.


Już sobie wyobrażam stado kosmicznych kleszczy za Jowiszem :D

rybus27

2012-05-27, 17:53
Przeczytałem cały artykuł z zaciekawieniem, jednak takie coś chciałbym znaleźć na joemonsterze, a nie tutaj

viktorx

2012-05-27, 18:59
Ma ktoś filmik jak ta mrówka wybucha? :o