topic

25 najbardziej śmiercionośnych chorób w historii ludzkości

BadAttitude • 2013-02-11, 11:14
Wojny, dyktatorzy, klęski żywiołowe itp. To wszystko powoduje, że codziennie z powierzchni Ziemi znika bardzo wiele ludzkich istnień. Nie to jednak jest główną przyczyną przetrzebiania ludzkiego gatunku, ponieważ od zarania dziejów numerem 1, największym katem i sadystą pastwiącym się nad ludzkością są... choroby. Oto 25 z tych, które w historii zebrały (i wciąż zbierają) największe, śmiertelne żniwo:

25. CHOLERA


Infekcja jelita, która rozprzestrzenia się głównie przez wodę pitną zawierającą cząstki kału osób zarażonych. Bilans: 5 milionów aktualnie zarażonych, ponad 100 000 zgonów rocznie.

24. OSPA


Dzięki szczepieniom prowadzonym w XX wieku ospa jako jedna z dwóch chorób zakaźnych została uznana za całkowicie wyeliminowaną (drugą był tzw. "bydlęcy pomór"). Jednakże, zanim wynaleziono szczepionki, szacuje się że ospa była bezpośrednią przyczyną śmierci ponad 500 milionów ludzi.

23. ŻÓłTA FEBRA


Przenoszona przez samicce komarów, występuje w Afryce i Ameryce Płd. Charakterystyczne objawy: gorączka, dreszcze, jadłowstręt, nudności, bóle mięśni (z dominującym bólem pleców) i ból głowy. Zwykle mijają po kilku dniach (z powodu wyleczenia lub zgonu). Choroba była uznana za pokonaną, niestety przez niepokoje społeczne oraz wojny w Afryce od lat 80-tych obserwuje się przypadki zachorowań.

22. GRUŹLICA


Choroba płuc, rozprzestrzeniająca się drogą kropelkową (tzw. prątkowanie). Klasyczne objawy gruźlicy to: przewlekły kaszel z krwawym odpluwaniem, gorączka, wzmożona potliwość szczególnie nocna oraz drastyczny spadek masy ciała. Obecne szacunki mówią o tym, iż ponad 30% światowej populacji posiada którąś z form gruźlicy.

21. GRYPA


Niby niegroźna, jednak niejednokrotnie zabójcza. Zarażenia najczęściej odbywają się drogą kropelkową (lub też przez kontakt z powierzchniami na których znajdują się zarazki) - jako wirus odporna na wszystkie środki antybakteryjne. Śmiercionośna bezpośrednio, lecz również przez powikłania: zapalenie mózgu oraz mięśnia sercowego.

20. RAK PŁUC


Najbardziej popularny, jednocześnie najbardziej śmiercionośny nowotwór występujący u ludzi. Zabija co roku prawie 1,5 miliona z nas.

19. BIEGUNKA


Częsta przyczyna zgonów w krajach 3 świata, 2 co do wielkości przyczyna zgonów dzieci na całym świecie. Powoduje natychmiastowe odwodnienie, zaburzenia elektrolitowe - m.in. niedobór potasu.

18. POWIKŁANIA OKOŁOPORODOWE


Każdego roku ponad 500 000 kobiet na świecie umiera z powodu komplikacji związanych z ciążą lub porodem, w tym z powodu krwotoków, zakażeń, aborcji, rzucawki. Ponad 90% z nich zdarza się w Azji i Afryce subsaharyjskiej.

17. KRZTUSIEC


Krztusiec, znany też jako "studniowy kaszel" to wysoce zakaźna choroba. Na dzień dzisiejszy choruje na nią ok 48,5 miliona ludzi, z czego co roku umiera 300 000 z nich.

16. EBOLA


Nazwa tego zabójcy pochodzi od nazwy rzeki Ebola (w Kongu) - w której po raz pierwszy spotkano wirusa. Objawy? Głównie gorączka, ogólne osłabienie oraz liczne krwawienia zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne, powodujące śmierć. Jak dotąd nie ma żadnej skutecznej terapii. Śmiertelność wśród zakażonych = 100%.

15. PTASIA GRYPA


Choć grypa jako całość wystąpiła już w naszym rankingu, ptasia odmiana zasługuje na wyróżnienie, dzięki swej zjadliwości oraz skuteczności w zabijaniu. Najsilniej występuje w rolniczych rejonach Azji (oraz Afryki)

14. TĘŻEC


Nazwa znana ze słyszenia wszystkim, którzy odnosili rany na wszystkich podwórkach świata. Choroba zanieczyszczonych skaleczeń, charakteryzuje się przedłużonymi skurczami włókien mięśniowych. Rozpoczyna się zwykle od skurczy mięśni szczęki (stąd nazwa szczękościsk) by objąć później całe ciało. Jak najbardziej śmiertelna.

13. PRZEWLEKŁA OBTURACYJNA CHOROBA PŁUC (POChP)


Choroba powodowana częstym kontaktem ze szkodliwymi cząsteczkami oraz gazami, najczęściej dzięki paleniu tytoniu powodującemu "małe zapalenia płuc". W 2030 roku, dzięki palaczom oraz dzięki zmianom demograficznym POChP ma się stać czwartą przyczyną zgonów na świecie.

12. CHOROBA NIEDOKRWIENNA SERCA


Najczęstsze wytłumaczenie ataków serca. Szacuje się, że dziś jeden na trzy zgony spowodowany jest tą chorobą oraz jej konsekwencjami.

11. ZAPALENIE OPON MÓZGOWYCH


Zapalenie opon to de facto zapalenie błon chroniących mózg oraz rdzeń kręgowy. Najczęściej wirusowe, choć zdarza się również spowodowane niektórymi lekami. Objawy to: ból głowy, charakterystyczna sztywność karku, gorączka często prowadząca do utraty przytomności, dezorientacja, halucynacje, wymioty oraz nadwrażliwość na wysokie i niskie dźwięki.

10. AH1-N1 (świńska grypa)


Choć WHO uznało świńską grypę za zakończoną, niemniej wciąż trzeba trzymać rękę na pulsie. Była (lub jest) to jedna z najbardziej zjadliwych form popularnej grypy.

9. SYFILIS


Choroba weneryczna (przenoszona drogą płciową :P ) - rocznie zaraża się nią około 12 milionów ludzi na całym świecie. 90% zdarza się w krajach "rozwijających się". Objawy mogą obejmować wszystko od wysypki po choroby serca, często w początkowej fazie choroba bardzo ciężka do jednoznacznego zdiagnozowania.

8. ZAKAŻENIA DOLNYCH DRÓG ODDECHOWYCH


Dolnych - czyli zapalenie płuc lub oskrzeli. Objawami są często katar i kichanie, ból głowy lub gardła. W dzisiejszych czasach w krajach wysoce rozwiniętych choroby niekoniecznie śmiertelne, wcześniej zaś, oraz współcześnie w krajach rozwijających się wciąż śmiertelnie niebezpieczne.

7. CHOROBY NACZYŃ MÓZGOWYCH (cerebrovascular)


Popularnie nazywane udarem mózgu, czyli to, co dzieje się gdy jedno z naczyń krwionośnych w mózgu zostaje zapchane lub pęka. Wciąż jeden z czołowych zabójców ludzkości.

6. DŻUMA


Najbardziej znana "Plaga". W ciągu 4 dni zabija 70% nosicieli. Wciąż występuje w niektórych rejonach Azji. Cytując: "Badania DNA potwierdziły, że przed 660 laty za śmierć 30 mln ludzi odpowiedzialna była pałeczka dżumy - zapewnia prof. Hendrik Poinar, antropolog z McMaster University w Hamilton. Podkreślił, że nie ma już co do tego żadnych wątpliwości".

5. SARS (Zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej)


Wirusowa choroba odzwierzęca, ostatni jej wybuch zanotowano w 2003 roku. Podobno zwalczona, jednak w niektórych populacjach zwierzęcych przetrwała i może w każdej chwili powrócić.

4. TRĄD


Przewlekła choroba, zyskała swą sławę dzięki "widowiskowemu" rozpadaniu się ciał chorych oraz dzięki historii, sławnym przedstawicielom i koloniom "trędowatych" Mimo, iż dziś znamy już możliwości leczenia, w krajach rozwijających się to wciąż masowy zabójca.

3. ODRA


Odra przenosi się drogą kropelkową i jest wysoce zaraźliwa. Ponad 90% osób mających kontakt z zakażonym zachoruje. Dziś chorobę można leczyć, choć powikłania takie jak choćby zapalenie oskrzeli czy mózgu wciąż mogą skończyć się zgonem.

2. HIV


Wirus odpowiedzialny za AIDS, osłabiający układ odpornościowy człowieka. Od momentu odkrycia spowodował ponad 30 milionów zgonów.

1. TYTUŁ SADYSTY NUMER 1 ZDOBYWA: niepozorna MALARIA!


Komary rozprzestrzeniają tę niepozorną chorobę, odpowiedzialną za miliony zgonów rocznie (oraz śpiączki i najróżniejsze powikłania). Głównie występuje w tropikach, i jak dotąd nie wynaleziono 100% skutecznej szczepionki.

cizia666

2013-02-11, 11:21
o k***a już wiem po co są murzyni na świecie. Bo na nich zajebiście fajnie ospę widać :D

Zembowy Wruzek

2013-02-11, 11:23
"Zwykle mijają po kilku dniach (z powodu wyleczenia lub zgonu)" :amused:


Na objawy tylko zgon!

Got

2013-02-11, 12:18
IMHO, świńska grypa nie była "najbardziej śmiercionośną" chorobą, chyba że mówimy o świniach. Zabiła bodajże niespełna 5 tysięcy osób.

Zwykła "Sezonówka" zabija co roku jakieś dziewięć tysięcy.

SKINHEAD

2013-02-11, 12:57
cizia hahahahaahhaha :D

Ratilt

2013-02-11, 13:12
TOP maximus:
Choroba psychiczna zwana "fanatyzm religijny" objawiająca się w wielu różnych odmianach, jak np "fanatyzm katolicki" lub "fanatyzm muzułmański". W zaawansowanej formie objawia się: inkwizycją, krucjatami, paleniem na stosie, r*chaniem kóz, kamieniowaniem, spontanicznymi i niepohamowanymi okrzykami "allahu akbar" (por. Zespół Tourette'a) itp.
Sposób leczenia: Plumbum podawany w formach jednorazowych dawek, aplikowanych w okolice potylicy. Dawka zależna od stopnia zaawansowania choroby. Skuteczność widoczna w 99,8% przypadków już po pierwszym zabiegu.

:amused:

@Down
Badania kliniczne udowodniły że i w tym przypadku można śmiało stosować lek Plumbum ;)

St...........el

2013-02-11, 13:19
Ratilt - pochodną fanatyzmu religijnego jest fanatyzm ateistyczny przejawiający się kompletną ignorancją, brakiem tolerancji i zrozumienia, przekonaniu o swej wyższości nad innymi i chęcią masowych egzekucji za pomocą broni. Chorzy nie dostrzegają większych problemów świata niż to, czy istnieje pewien niewidzialny człowiek, czy nie. Póki co, nieuleczalna i szybko się rozprzestrzeniająca. Wykazano większe powinowactwo do samotnych masturbacji w tej grupie oraz krótkiego członka :roll:

Przy okazji, ranking śmiercionośnych chorób raczej bym uporządkował wedle % przypadków śmiertelnych wśród chorych (podkryterium stopień cierpienia przy powrocie do stwórcy)

BongMan

2013-02-11, 13:50
BadAttitude napisał/a:

Najbardziej popularny, jednocześnie najbardziej śmiercionośny nowotwór występujący u ludzi. Zabija co roku prawie 1,5 miliona z nas.


Warto dodać, że są debile, którzy płacą gruby hajs żeby dostać raka.

W sumie to oprócz albo zamiast raka dostają też często numer 13, 12 i 7

ja...........ze

2013-02-11, 14:34
25 to nie choroba, to wyleczenie czarnego z koloru skóry

mo...........et

2013-02-11, 14:40
na pierwszym miejscu powinna być brawura po wódzie

Loaloa

2013-02-11, 14:52
Większość to sojuszicy białego człowieka w walce z...

NecroVision

2013-02-11, 14:59
Że od rozrzedzenia (sraczki) można umrzeć to ni ch*j bym nie pomyślał.

Fraxipharin

2013-02-11, 15:11
Nie wiem, czy kolejność jest przypadkowa, czy jest za nią jakiś większy sens, ale najbardziej śmiercionośna jest ospa - ponad 500mln zabitych.

DiesIrae

2013-02-11, 15:13
Szwagier pracuje na platformie wiertniczej w rejonie Wybrzeża Kości Słoniowej. Jakiś rok temu gdzieś w tym afrykańskim syfie upie**olił go widliszek i po przyjeździe do Polski trafił z malarią prosto do szpitala chorób egzotycznych w Warszawie (podobno jedyny w kraju zajmujący się takimi przypadkami). Ogólnie choroba przej***na, podobna do ostrej grypy, wycieńcza organizm konkretnie a co najgorsze po kilku tygodniach są nawroty. Apropo's Eboli to jej odmiana Marburg odznacza się prawie 100-procentową śmiertelnością, Ebola pierwotna oscylowała coś koło 30-40%

Sombrero360

2013-02-11, 16:12
Przeżyłem numery 24, 21, 11 i 3 - jestem niezniszczalny ! :jezdziec: