18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Trochę historii najnowszej, czyli ,,Okrągły stół"

Doktór • 2012-05-22, 23:22
Jako, że filmy historyczne są tutaj całkiem chodliwe, zapewne w myśl idei ,,Sadistic bawi i uczy" zamieszczam ciekawy reportaż zrealizowany przez TVP (!!!) pokazujący to co się działo ,,pod" znanym wszystkim okrągłym stołem.

Warto obejrzeć, szczególnie ze względu na ciężki do zakwestionowania obiektywizm materiału, komentarz znakomitych historyków i mało znane ujęcia. Pomaga to na pewno zrozumieć, dlaczego obecny aparat państwowy, jest tak przegniły, skorumpowany i bezkarny.








A na deser, jeżeli kogoś temat interesuje, parę słów więcej o Bolku:


Doktór

2012-05-23, 20:32
los gienadijos jak posadzić do więzienia rządzącą klasę polityczną? Czekam na propozycje.

Schodzisz coraz bardziej z tematu. To nie są teorie spiskowe, to fakty, poparte dokumentami, logicznym ciągiem wydarzeń i sytuacją obecną. Wyciągasz jakieś połamańce logiczne typu- ,,uważacie, że wierchuszka się dogadała a ja uważam, że nijak się ma to do rzeczywistości, bo to zwykły kowalski przelałby krew." (cytat niedosłowny) ??

Proponuję skończyć gdybanie, fakt jest faktem, komuniści sami zaaranżowali przemianę ustrojową. Co do wojny domowej to wydaje mi się, że ludzie poszliby za Wałęsą, za Solidarnością i byłaby to miażdżąca większość. Gdyby Wałęsa był prawdziwym mężem stanu mielibyśmy prawdziwie wolny kraj, obecnie mamy co mamy, zmurszałe autorytety, fałszywi bohaterowie i spróchniały aparat władzy. Sprawiedliwości nie stało się za dość, ludzie którzy strzelali do protestujących, mordowali opozycjonistów- tych prawdziwych- do dziś są bezkarni. Dziękuję bardzo za taką ,,lepszą" opcję, rewolta z silnym przywódcą była jedynym wyjściem.

vass

2012-05-23, 21:03
up
Dalej twierdzę, że nie masz zielonego pojęcia, Solidarność tylko i wyłącznie dla tego odniosła sukces, że nigdy nie używała przemocy, w komunie każda przemoc kończyła się rozpie**olem, wojskiem i represjami.
Za Wałęsą mogło by wyjść na ulicę nawet milion ludzi i oprócz paru spalonych komitetów nic by to nie dało.
Kto ma resorty siłowe ten zawsze wygrywa.

Doktór

2012-05-23, 21:15
vass ja to rozumiem, tego się nie czuło w tamtych czasach, ale system był wtedy bardzo słaby, to już nie ta komuna co wcześniej wspierana przez centrale w Moskwie, rozruchy nie byłyby tłumione przez wojsko. Powtarzam- gdyby system dalej był silny nigdy nie dopuściłby do powstania Litwy, Łotwy, Estonii. Jaką oni mieli siłę w stosunku do Rosji?

To o czym piszesz jest dosyć charakterystyczne. Podejście, że komuna była zła tylko i wyłącznie dlatego, że był zamordyzm. Efektem takiego założenia jest próba budowania socjalizmu na nowo, tym razem z ,,ludzką twarzą". Nikt nie zwraca uwagi na to, że ZSRR nie upadł dlatego, że był zły, łamał wolności itd. Upadł, bo zwyczajnie zbankrutował przez głęboki socjalizm- były czynniki które upadek przyspieszyły, ale to socjalizm doprowadził to wszystko do upadku. Polecam przy okazji książkę- ,,Droga do zniewolenia", która dobitnie pokazuje zależność między socjalizmem a totalitaryzmem.

Bankrut nie miałby siły się bronić, takie jest moje zdanie, część mojej rodziny to wojskowi- mam pojęcie jakie były mniej więcej nastroje w wojsku, kogo by wsparli, moim zdaniem przemoc skierowana w odpowiednim kierunku nie splamiłaby wizerunku S-ki, ale zostałaby odebrana jako wymierzenie sprawiedliwości. W tej materii ciężko sobie cokolwiek udowodnić, więc podkreślam, że taka jest moja opinia, takie były moje odczucia.

specodhec341

2012-05-23, 23:17
Wypowiedź Wałęsy do Macierewicza...

ccrossfire

2012-05-23, 23:54
Po co piszecie z betonem? Vass ma wlasny swiat, odciety od rzeczywistosci.

azerbejdzanification

2012-05-24, 00:27
Nawet mnie to nie zaskoczyło , te k***y dalej rządzą krajem, i dopiero za 2-3 pokolenia dojdzie to do normalności.

solarik13

2012-05-24, 01:13
ccrossfire napisał/a:

Po co piszecie z betonem? Vass ma wlasny swiat, odciety od rzeczywistosci.



Mylisz się, on właśnie racjonalnie opisuje ten świat - jako jeden z niewielu tutaj wypowiadających się :D

Baltazar.G

2012-05-24, 01:21
los gienadijos jesteś podejrzanie wyrozumiały. vass opowiedz nam w takim razie jaki będzie wynik euro to coś postawimy skoro jesteś takim wprawionym wizjonerem i wiesz że "nic by to nie dało".
Ponadto w odniesieniu do obydwu kolegów do których wyżej się zwracam pytam czy mając teraz 2X lat powinienem zaakceptować to, że ktoś tam kiedyś bojąc się o swoją przeszłości dopuścił się świństewek skazując tym samym miliony ludzi na wstyd i nędzę? Powinienem spuścić głowę i stwierdzić a, no tak to już tutaj jest? Może wszyscy dojdźmy do takiego wniosku to wreszcie aparatczycy będą mogli odetchnąć z ulgą.

Lech Wałęsa to głupiec. Facet nie ma jaj w dodatku nie należy do bystrych a tym bardziej elokwentnych ludzi.
Za to co zrobił powinien zostać stracony na szubienicy - publicznie. Oczywiście nie on jeden. Czasami zastanawiam się co skłoniłoby te komunistyczne świnie do strachu?

Co do szarości to oczywista brednia. Albo coś jest czarne albo białe. Prawda ma jedną twarz i tyle. I można się usprawiedliwiać ukradłem żeby lepiej żyć, żeby dać dzieciom lepszą przyszłość itd. ale ukradłeś. Jesteśmy ludźmi i każdy z nas tutaj ma coś na sumieniu to normalne. Ale nie każdy potrafi przyjąć do wiadomości i oznajmić to, że zrobił źle i nie ma z tym dyskusji. Można by się przecież usprawiedliwiać i bełkotać o trudnej sytuacji braku innego wyjścia itd. To jest w tym wszystkim najgorsze. Przez to zaciera się granica między dobrem a złem. Mamy później szarych oportunistów którzy zamiast kręgosłupa moralnego mają żelowy implant. Brak im honoru i skrupułów. Najgorsza jednostka jaka tylko występuje.



Żeby być człowiekiem nie trzeba mieć stu fakultetów. Jako przykład podam swojego dziadka. Jest dla mnie autorytetem. Teraz jest już na emeryturze ale całe życie pracował jako cieśla budowlany w państwowej firmie ( z resztą wtedy to prawie wszystko było państwowe ;-) ). Gość jest słowny, szczery i honorowy chciałoby się mieć samych takich ludzi wokół siebie.


A wracając do tematu również uważam, że ZSRR nie mogło sobie wtedy pozwolić na zbrojne uderzenie. Gdyby nawet do tego to sami doprowadziliby się do wojny domowej. Nie powinno być okrągłego stołu. Wszyscy powinni zostać zlustrowani.
Ponadto jeżeli krajem rządzą idealiści a nie karierowicze to w sprawach kluczowych dla narodu tak prawi jak lewi stanęli by po jednej stronie barykady.

Aha i jeszcze jedno dodam gdyby Wałęsa stanął twarzą w twarz z ludźmi i przyznał się do tego, że był agentem i przeprosił ( oczywiście w odpowiednim momencie a nie już po wszystkich kluczowych wydarzeniach) odchodząc przy tym ze stanowiska, zyskałby wiele prawdziwego szacunku.

Marshal

2012-05-24, 01:37
Ktos powiedzial o interwencji militarnej u nas przez ZSSR i porownal to do Czechoslowacji. Niezbyt podobne raczej. Spojrzmy jak duzym jestemy/bylismy krajem. Czechoslowacja miala mniej wiecej 4-5 mln ludzi - to mniej niz mazowieckie ma teraz...
Zreszta i tak nikt nie lubil ruskich - raczej wojsko by nie pozwolilo na interwencje

A to co teraz sie dzieje to jest efekt "kiepskiej" pracy SB :
"Dziadek: Zawsze mówiłem, że trzeba ich było do lasu, póki jeszcze czas, a nie...
Franz: Tak jest. Kompanie zwartych oddziałów, trochę piachu i dużo worków."

Jaskier dobrze napisal o mediach.
W TVP poglady stacjii zaleza od preza - ktory zalezy od parti u wladzy - niezbyt rzetelne w takim razie
w TVN nadobra sprawe sa przykrywane co wazniejsze sprawy jakimis pie**olami np. "sprawa Madzi" - ok zle sie stalo ze nie zyje ale bez przesady nie robic z tego telenoweli w opiniotworczej TV...
A reszta tez dno

A wolnosc? Moze slowa ale tez mam w to pewne watpliwosci... chociazby ta strona anty-komor.pl czy jak jej tam bylo - niby wolnosc slowa a faceta zamykaja. Ekonomicznej na pewno nie ma. Podatki w gore ida ciagle, urzednikow ciagle wiecej - oni PKB nie robia - nic nie produkuja tylko przejadaja moja kase.

A czy sie oczysci? Raczej watpliwe - Nie jestem ani za PiSem, PO, SLD, PSl ani za nikim. Ale jak sie patrzy na tych dzialaczy w sumie bezkrytycznie idacych za betonem partyjnym to tragedia.
Jak dla mnie to rzad powinien byc nie polityczny a ekspercki na zasadzie managerow na kontrakcie wplacajacych zabezpiecznie przed objeciem urzedu. A potem po 2 latach audyt tego co obiecal i co zostalo zrobione.

greg256

2012-05-24, 01:54
Moim zdaniem lepsza ewolucja niż rewolucja. Przy tej drugiej, krew płynie po ulicach. Zarówno komuniści, jak i solidarnościowcy (ci o których piszecie "zdrajcy") zdawali sobie świetnie z tego sprawę. Zobaczcie co stało się w Gruzji jak wybrali prezydenta - kolumna wojsk rosyjskich była w drodze do granicy, została ostatecznie zatrzymana. Popatrzcie na każdą była republikę ZSRR, która "zbyt ostro" walczyła, popatrzcie na Czeczenie, wtedy Czechosłowację również i wtedy mówcie o zdradzie. Każdy kto odrobinę myśli wie że po sztandarach przychodzi czas na politykę i to właśnie się stało. Ruscy przez cała historię zawsze tacy sami (nigdy z niczym się nie pie**olą), dobrze że ktoś wyciągną z tego wnioski. Mimo że system się walił, Gorbaczow o tym wiedział i przez nie których jest postrzegany jako grabarz systemu, istniała możliwość że interwencja zbrojna może wzmocnić reżim, przecież nic nie dyscyplinuje tak jak strach. Teraz im wszystkim dobrze się mówi (Macierewicz w tym reportażu potrzebny jak praca w sobote), mówią że wiedzieli wszystko, przy informacji Dziennika telewizyjnego. To była loteria i chyba lepiej było oszczędzić ludzi, niż wylewać krew w imię czego tak naprawdę - naszej j***nej Polskiej martyrologii, którą jebią nam do łba od podstawówki.

Kozar

2012-05-24, 13:28
@Doktór wracaj do Jarka i raportuj że na sadistic nie zwerbowałeś nikogo

mjolnir

2012-05-24, 15:49
Kozar napisał/a:

@Doktór wracaj do Jarka i raportuj że na sadistic nie zwerbowałeś nikogo


@Kozar wracaj do donalda i raportuj że na sadistic nie zwerbowałeś nikogo




Smutne to jest że ktoś kto krytykuje POpaprańców od razu jest kojarzony z pis-em
Ps. @Kozar zmień wiek na 16 :facepalm:

Sl...........nx

2012-05-24, 15:52
greg256, Ok, ale czy nie można ich teraz rozliczyć? Można. Dlaczego się tego nie robi? Przecież to oni byli winni.
Nie chrzań mi zresztą o wyższości ewolucji nad rewolucją. Historia powstania Wielkopolskiego pokazuje, że walka zbrojna czasem bywa jedynym racjonalnym wyjściem i za pewne wartości ludzie chcą umierać. Solidarność miała gigantyczne wsparcie, ludzie coraz mniej obawiali się władzy, to władza zaczęła się obawiać ludu.
To zresztą jest nieistotne. Można było przeczekać, już wtedy wielu ludzi nieprzychylnych władzy wiedziało, że sytuacja ekonomiczna tego tworu jest katastrofalna i że będzie musiał on upaść. Dlatego komuniści się ułożyli z Wałęsą.
Za to trzeba rozliczyć tych ludzi, bo to w praktyce była zdrada, od samego początku.

robson101

2012-05-24, 16:35
skład aktorski jest teraz prawie ten sam, dobyło tylko kilku blaznów ....