18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Spritz

Th...........le • 2014-02-27, 15:48
Spritz, z tą aplikacją przeczytasz książkę w godzinę


Przeciętny człowiek czyta około 220 słów na minutę będąc zmuszonym do przeskakiwania wzrokiem z lewej strony w prawą, potem w dół i tak w kółko. Ostatnio powstała jednak aplikacja, która bez absolutnie żadnego treningu jest w stanie poprawić ten wynik co najmniej do 500 słów na minutę.

Metoda działania aplikacji nazwanej Spritz jest bardzo prosta - wyświetla ona po jednym słowie na raz dzięki czemu możemy skupić wzrok w jednym punkcie zwanym ORP (Optimal Recognition Point, co można tłumaczyć jako optymalny punkt rozpoznania) przedstawiając nam w nieco inny sposób słowa jedno i wielosylabowe ułatwiając naszemu mózgowi błyskawiczne rozpoznawanie wyrazów.

I tyle, żadnych innych trików, lecz co ciekawe to faktycznie działa co możecie sami sprawdzić, na razie tylko na stronie spritzinc. Dostępne są tam jedynie próbne teksty w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim i rosyjskim lecz już niedługo Spritz ma zadebiutować w programie do obsługi poczty e-mail w smartwatchu Samsung Gear 2 oraz Galaxy S5.

Do czytania długich wywodów filozoficznych, w których każde zdanie trzeba przeczytać pięć razy metoda ta może się nie sprawdzać jednak do czytania prostych dokumentów, raportów czy nawet zwykłych powieści Spritz może nadawać się idealnie, tym bardziej, że metoda ta jest wprost stworzona dla małych ekranów takich jakie znajdziemy w telefonach czy właśnie inteligentnych zegarkach.

Według twórców technologii ma ona umożliwiać na łatwe czytanie nawet z prędkością dochodzącą do tysiąca słów na minutę, a zatem biorąc pod uwagę, że powieści liczą sobie średnio 80-120 tysięcy słów (300-400 stron) można by pochłaniać je w całości w ciągu 2 godzin.


źródła: spritzinc, geekweek
Byście mogli mi zdjąć ograniczenie, bo nie mogę wstawiać linków.

Moby_Dick

2014-02-27, 16:00
Czytanie z prędkością światła = czytanie bez zrozumienia. I nic k***a nie zastąpi książki!
To jest coś dla leni, którzy z czasem będą pozbawieni własnego myślenia, podejmowania decyzji itp itd i będą z czasem sterowani przez tzw system jak marionetki - metafora kurfa taka.

Aragon1988

2014-02-27, 16:11
Up
Pieprzysz jak potłuczony, pewnie dlatego, że mało czytasz. Są teksty które czyta się dokładnie oraz takie które się 'przelatuje' w poszukiwaniu konkretów.

gabrychchch

2014-02-27, 16:11
to taki pożyteczny wynalazek jak te okulary co to pozwalają spać tylko 4 godziny i być wypoczętym - by żyło się lepiej tylko k***a komu

voidinfinity

2014-02-27, 16:15
Dick napisał/a:

I nic k***a nie zastąpi książki!



Jedyne zastosowanie jakie widzę dla papieru to: odręczne notatki, opakowania, oraz papier toaletowy.

Nie rozumiem ludzi, którzy spuszczają się nad słowem drukowanym.

Ani k***a powiększyć literek się nie da, ani nie ma wyszukania pełnotekstowego. Sama książka jest w ch*j nieporęczna i zajmuje kupę miejsca.

Za to coś co bardzo lubię - audio book. Można słuchać np. w samochodzie, nie tracąc bezproduktywnie czasu za kółkiem.

Jedyna zaleta książki - nie wymaga zasilania (choć jak jest ciemno i tak nie poczytasz).

McMenel

2014-02-27, 16:21
Fajny patent. Dosyć prosty a zarazem skuteczny ciekawe kiedy wyjdzie jakiś reader na androida.

Izmael

2014-02-27, 16:50
Chętnie bym poczytał z prędkością 500 słów na minutę ale 1.ch*ja bym zrozumiał, 2. Czytanie to nie są k***a wyścigi, trzeba się wczuć w klimat książki,a nie liczyć ile się przeczytało słów w minutę... wyobrażacie sobię Ojca chrzestnego mówiącego w tempie Jay-z? Przecież to profanacja k***a

lobominator

2014-02-27, 17:07
Potwierdzam. Działa.
Przeczytałem w ten sposób cały internet.

Dixon

2014-02-27, 17:19
Trochę ch*jnia,jobla bym dostał przy takim czytaniu.
Nic nie pobije książki.

riczardson

2014-02-27, 19:31
czy tylko ja przeczytałem striptiz ?

bercik05

2014-02-28, 00:26
Nie tylko Ty, Jasieq... :-)

Elanez

2014-02-28, 02:28
k***a...
Czytam striptiz i szukam filmu, czytam drugi raz a tu jakaś hoyowa aplikacja, która ma zniszczyć cała przyjemność z czytania książek. Większość i tak nie rozumie tego co czyta w normalnym tempie więc po co im czytać 5 razy szybciej.

VanHelsingPL

2014-02-28, 17:03
Logiczne że nie jest to dobre dla książek fabularnych ale dla całej reszty bardzo przydatne. Bardzo łatwo można przeczytać samplowy tekst na stronie, fajne :-D .
Izmael napisał/a:

ch*ja bym zrozumiał,


Jesteś tępy to i gówno zrozumiesz. :lol:

brodziu666

2014-02-28, 22:07
Przeczytałem striptiz i zacząłem czytać dalej. Nie o to mi chodziło ;/

korinogaro

2014-02-28, 22:08
W sumie spoko ale dla moich zmęczonych całym dniem oczu 450 słów na minutę było maksymalną prędkością przy której nie gubiłem znaczenia słów i zdań.