18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Rota vs. Germanizacja :P

wodzu_91 • 2012-12-08, 20:25
Za portalem NaTemat.pl:

Uczniowie w dzień języka niemieckiego puścili "Rotę". Dyrektorka zawiesza radio, a prawica oskarża ją o germanizację

Nauczyciele i uczniowie przez kilka tygodni przygotowywali się do obchodów dnia języka niemieckiego. Miały być flagi, piosenki, loterie i ciekawostki związane z naszym zachodnim sąsiadem. Niektórzy nastolatkowie postanowili nieco pokrzyżować te plany. Z głośników szkolnego radia zamiast niemieckich piosenek poleciała "Rota". Efekt? Dyrektorka zawiesza radio, prawicowy portal doszukuje się w tym tłamszenia patriotycznych zrywów i prób germanizacji, a dyrekcja i uczniowie przerażeni wywołanym skandalem tłumaczą, że to po prostu niesmaczny żart.

Nowa dyrektorka Zespołu Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie nie przypuszczała, że już na początku pracy w szkole zostanie posądzona o germanizację, represje i tłamszenie patriotycznych zrywów wśród uczniów.

A jednak.

Środa, piąty grudnia. Z głośników szkolnego radia poleciała "Rota", która zaczyna się od słów: "Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród. Nie damy pogrześć mowy, Polski my naród, polski lud…". Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że tego samego dnia w szkole odbywał się – przygotowywany od tygodni – dzień kultury krajów niemieckojęzycznych. Z tej okazji w zespole szkół pojawiła się seria akcji powiązanych z naszymi zachodnimi sąsiadami: flagi, plakaty, kiermasze, loterie, konkursy. Jedną z atrakcji miało być puszczanie niemieckich piosenek w radiu, które nadaje w każdej przerwie pomiędzy lekcjami.



– Dzień zorganizowali nauczyciele języka niemieckiego, ale w przygotowania była zaangażowana cała szkoła. Miało się to odbyć na takiej samej zasadzie jak obchodzimy np. dzień kultury krajów anglojęzycznych – mówi w rozmowie z naTemat dyrektor szkoły, dr Mariola Jaworska. Jeżeli chodzi o piosenki, które miały polecieć w radiowęźle to – jak mówi – wcześniej wybierali je sami uczniowie. Na tym etapie nikt nie zgłaszał pretensji.

Miało być śmiesznie
Wszystko wyglądało na dopięte do momentu, gdy do gry wszedł szkolny radiowęzeł. Z głośników zamiast niemieckich piosenek na cały budynek poleciała… "Rota". I bynajmniej nie był to przypadek. Jeden z uczniów mówi nam anonimowo, że wszyscy w szkole wiedzieli o dniu języka niemieckiego. – Dzień wcześniej ktoś na Facebooku napisał, że będzie śmiesznie, jak w radiu puszczą "Rotę". Ktoś to podłapał i efekt końcowy już znamy – słyszymy.

Źródło :)

kamilsad

2012-12-08, 20:38
Ja w 1 klasie technikum śpiewałem Rotę na niemieckim, nauczycielka nie lubi mnie do dzisiaj i na każdym kroku utrudnia mi życie, ale satysfakcji nikt mi nie odbierze :D

Lopez

2012-12-08, 20:47
Piwko dla uczniów!
Ja zawsze Mamie się tłumaczyłem mając jedynkę z niemieckiego że dziadek byłby ze mnie dumny :)

bloodwar

2012-12-08, 21:30
Typowy przypadek debilizmu i niezrozumienia tematu - a jakby byl "dzień geografii" to jakby protestowali, wywieszali transparenty "Żydzi na Madagaskar!"?

Kupa_w_majtkach

2012-12-08, 21:46
Dowcip przedni, ale nie doszukujmy się tutaj jakiejś germanizacji etc. W większości szkołach jest organizowany taki dzień (dzień języka obcego albo coś w tym stylu). A dyscyplina w szkole musi być.

błazen

2012-12-08, 21:52
@up
Tak teraz mówisz a w głębi duszy to byś chciał, żeby był materiał na harda z tą "niemką".

Zdrojak

2012-12-08, 22:50
Po prostu uczniowie chcieli zrobić głupi dowcip. Czy w inne dni też puszczają rotę? Nie ma się czym jarać.

Ork.Fajny

2012-12-09, 08:40
Wg. mnie żarcik był przedniej jakość. I nie ma co szukać tutaj jakiś pseudo-patriotycznych uniesień w stylu walki z germanizacją.
Po prostu mają kretyńską dyrektorkę która przesadziła z reakcją...


bloodwar napisał/a:

Typowy przypadek debilizmu i niezrozumienia tematu - a jakby byl "dzień geografii" to jakby protestowali, wywieszali transparenty "Żydzi na Madagaskar!"?


Ja się tak k***a zastanawiam co ty jeszcze tutaj robisz...?
Nie lubisz bycia polakiem, nie lubisz naszej historii, patriota z ciebie żaden, widzisz ideały gdzieś k***a na zachodzie to może jedź tam? Albo przynajmniej korzystaj z zachodnich witryn www zamiast z polskich...?
A tu nie ma co rozumieć. Żarcik zwykły paru ludzi nielubiących języka i tyle.

BongMan

2012-12-09, 11:21
Dzień niemiecki w polskiej szkole :facepalm: To tak jakby rodzina zamordowanego robiła imprezę z okazji urodzin mordercy...

jacek44

2012-12-09, 13:33
Moje miasto, moja była szkoła. Nie dalej niż miesiąc temu, jeden z uczniów dostał tam naganę na lekcji historii, bo powiedział, że pod Grunwaldem, w 1410 wygrali POLACY! Nauczycielka powiedziała, że to absolutna bzdura, że to niedorzeczne i zgłosiła to do dyrekcji. O tym zajściu pisała lokalna gazeta, jak mam ją jeszcze w domu, to zrobię skan i wrzucę tu w komentarz!

Dyrektorka głupio się z tej Roty tłumaczy, ale prawda jest taka, że mamy tam kilku nadgorliwych nauczycieli, którzy mają niemieckie korzenie...

bloodwar

2012-12-09, 14:49
Arashel napisał/a:

Wg. mnie żarcik był przedniej jakość. I nie ma co szukać tutaj jakiś pseudo-patriotycznych uniesień w stylu walki z germanizacją.
Po prostu mają kretyńską dyrektorkę która przesadziła z reakcją...



Ja się tak k***a zastanawiam co ty jeszcze tutaj robisz...?
Nie lubisz bycia polakiem, nie lubisz naszej historii, patriota z ciebie żaden, widzisz ideały gdzieś k***a na zachodzie to może jedź tam? Albo przynajmniej korzystaj z zachodnich witryn www zamiast z polskich...?
A tu nie ma co rozumieć. Żarcik zwykły paru ludzi nielubiących języka i tyle.



A ty ch*ju taki patriota jesteś a "Polakiem" z małej litery piszesz! :homer:

Ork.Fajny

2012-12-09, 15:39
No i...? To tylko słowo. To że ja piszę coś źle wcale nie polepsza status twojego zachowania.

0xFF

2012-12-09, 18:50
@up Jesteś debilem. Ale nie obrażaj się, to tylko słowo.

Ork.Fajny

2012-12-09, 19:13
Tylko że mój błąd nie niósł za sobą żadnej obrazy w przeciwieństwie do twojego.
Bardzo prosty dowód: Spróbuj powiedzieć do kogoś "jesteś polakiem" a spróbuj powiedzieć "jesteś debilem".

0xFF

2012-12-09, 19:42
Ale ja się przecież nie pomyliłem.