18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Ratownictwo wodne - ratownicy WOPR w akcji

tretre50 • 2015-03-30, 22:32
Zobaczcie sami jaką wspaniała technikę, szybkość i umiejętności posiadają ratowniczki i ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.To oni pilnują naszego bezpieczeństwa na wszelkiego rodzaju pływalniach i kąpieliskach.

Film pokazuje nieco ujęć z widowiskowych, emocjonujących i stojących na wysokim poziomie zarówno ratowniczym jak i sportowym zawodów. Zawody te to Zimowe Otwarte Mistrzostwa Śląska w Ratownictwie Wodnym. Zawody odbyły się 22 marca 2015 roku na terenie krytej pływalni OSiR Świętochłowice. Udział w zawodach wzięło ok 100 zawodników z całego regionu śląskiego, po połowie ratowniczek i ratowników WOPR.Kadry widziane moim skromnym okiem - jednego z pomocników w organizacji sprawnego przebiegu zawodów 'po drugiej stronie lustra wody' pokazują głównie wysiłek zawodników, ich zaangażowanie i ducha walki.




Za to co ratownicy robią należy im się szacunek.

Ratownicy, tylko pozornie mają 'niewiele' do zrobienia. Kąpielisko czy akwen z którego korzystamy nie przygotowało się samo, nie posprzątało z niebezpiecznych dla ludzi przedmiotów. Ich praca polega na zachowaniu czujności, uwagi i wyłapywaniu potencjalnego zagrożenia dla ludzi ze strony wody jak i ze strony nieodpowiedzialności ludzi wobec samych siebie w wodzie. Niezależnie czy Wam się to podoba czy nie - taki jest ich obowiązek podczas służby. Wchodząc na obiekt, który znajduje się pod ich opieką, w czasie ich pracy na nim - godzicie się z tym i musicie się do tego dostosować. Sprzęt jaki jest do ich dyspozycji musi być stale przygotowany do natychmiastowego użycia. Pozornie 'znudzony' ratownik musi (oby jak najrzadziej) być w stanie w ciągu pojedynczych sekund ocenić sytuację, podjąć właściwe działanie i rozpocząć akcję w wodzie. Musi potrafić podjąć, przeprowadzić i kontynuować w poważnych przypadkach akcję reanimacyjną. Taką jak pokazuje ten interaktywny film instruktażowy:





Aby zapewnić Wam bezpieczeństwo na adekwatnym do lokalnych zagrożeń poziomie ten 'znudzony' ratownik musi ciągle szkolić się i trenować, aby doskonalić swoje umiejętności i utrzymywać na wysokim poziomie kondycję fizyczną. Taką kondycję i choćby takie umiejętności, jakie widać na ujęciach pierwszego filmu.


Polecam także obejrzenie innych tematów związanych z wodą jakie 'spłodziłem' do tej pory:

O tym jak znokautował mnie po wodą sandacz i o łowiectwie podwodnym
Łowiectwo podwodne - taktyka strzelania do ryb z kuszy
O podwodnym sprzątaniu dna jezior, które część ludzi traktuje jak śmietnik
Baaardzo odprężający tryptyk o podwodnym pięknie Morza Czerwonego
Piękno podwodnej Polski - dla każdego
Ptaki wodne w zimie - jak pomagać nie szkodząc

Wszystkie tematy związane z wodą (freediving, łowiectwo podwodne, ochrona środowiska wodnego itp) opatruję tagami: freediving i spearfishing. Zawsze można sobie w wyszukiwarce sadola wpisać któryś z tych tagów i wrócić na spokojnie do tematu, który będzie interesujący.

lorddiod

2015-03-31, 21:17
Niedlugo unia i go nich sie dobierze i bedziecie miec ratownikow z downem czy bez nog bo oni tez moga, nie? Bo co bo sa gorsi??? Haha
Ja juz sie smieje z pomyslow unii bo plakac nie mam zamiaru

Sorry za bledy, tablet zlagowal sie,
Albo linczojcie, a co mi tam...