18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Pozamiatane

Vof • 2013-12-12, 17:27
Unia postanowiła. Posiadacze depozytów będą ratować banki. :shock:


Władze Unii Europejskiej porozumiały się co do regulacji dotyczących pomocy lub likwidacji banków znajdujących się w kłopotach. Nowe przepisy pozwolą na sięganie po środki zgromadzone na depozytach bankowych klientów. :samoboj:



Kilka miesięcy po kryzysie bankowym na Cyprze, w trakcie którego poszkodowani zostali również posiadacze depozytów, Unia Europejska przyjęła regulacje, które usankcjonują "wariant cypryjski" w całej wspólnocie. W myśl nowych przepisów kosztami obciążeni mają być także akcjonariusze i wierzyciele banków. Wszystko po to, by problemy banków jak najmniej dotykały podatników.

- Zapewnienie tego, że upadające banki mogą być likwidowane w przewidywalny i efektywny sposób przy minimalnym zaangażowaniu środków publicznych to fundamentalny krok na drodze do odbudowania zaufania do europejskiego sektora bankowego – czytamy w komunikacie wydanym dziś przez Komisję Europejską. Polityczne porozumienie, pod którym podpisali się przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich, udało się osiągnąć dziś w nocy.

Dzięki zmianom w prawie „olbrzymia pomoc publiczna dla upadających banków oraz jej konsekwencje dla podatników wreszcie odejdą do przeszłości”. Kluczowymi elementami przyjętych rozwiązań - zwanych potocznie "bail-in" - są:

zobowiązanie banków do przedstawiania planów działań na wypadek sytuacji kryzysowej
obciążenie kosztami upadłości udziałowców, wierzycieli, a w dalszej kolejności posiadaczy depozytów powyżej 100 tys. euro.
utworzenie krajowych funduszy, na których będą gromadzone środki na wypadek kłopotów któregoś z banków. Wpłat do funduszu będą dokonywać same banki, a do 2025 r. zgromadzone środki mają odpowiadać 1% depozytów w danym kraju.

Jak czytamy w komunikatach Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, wykorzystanie środków publicznych w celu ratowania banków nie jest całkowicie wykluczone, choć ma być wykorzystywane „jedynie w nadzwyczajnych okolicznościach". Co więcej, po pomoc publiczną będzie można sięgnąć dopiero wówczas, gdy swoją część dołożą akcjonariusze, wierzyciele lub posiadacze nieubezpieczonych depozytów ("bail-in"), a ponadto prawo veta w takich przypadkach będzie miała Komisja Europejska.

Nowe regulacje w pełni wejdą w życie w 2016 r. Po dopracowaniu "technicznych szczegółów" przepisy będą musiały zaakceptować kraje członkowskie i Parlament Europejski, co w świetle wydanych dziś komunikatów władz UE wydaje się formalnością.


źródło: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Unia-postanowila-Posiadacze-depozytow-beda-ratowac-banki-3013236.html

dresiu18

2013-12-12, 17:32
no to teraz wszystkie oszczędności w skarpetę i pod poduszkę

wiesiors4

2013-12-12, 17:35
Gdybyś powiedział 2 lata temu, że coś takiego się stanie nazwaliby Cię idiotą i debilem od teorii spiskowych :facepalm: pętla na szyi ludzkości zaciska się coraz bardziej, a czas płynie...

tabaraba

2013-12-12, 17:53
"obciążenie kosztami upadłości udziałowców, wierzycieli, a w dalszej kolejności posiadaczy depozytów powyżej 100 tys. euro."

mogę spać spokojnie :) jestem nietykalny :)

MrYeni

2013-12-12, 18:39
chyba ich popie**oliło. dobrze, że mam na koncie 11zł :D

ticorr

2013-12-12, 19:20
Chowanie pieniędzy w materac czy skarpetę nic nie da, bo ściąga się najzwyczajniej takie rzeczy podatkiem zwanym inflacją. Lepiej kupować ziemię, złoto, inwestować w dzieci, własne wykształcenie lub... po prostu sp***alać stąd jak najdalej, np. do Chin.

Ra...........py

2013-12-12, 19:20
Co k***a ?

mare30ks

2013-12-12, 19:34
ot wolny rynek - banki przy pomocy rzadzacych sk***ysynow glebiej zapuszcza ch*ja w dupe klienta :)

stud3nt

2013-12-12, 19:35
100mph napisał/a:

"obciążenie kosztami upadłości udziałowców, wierzycieli, a w dalszej kolejności posiadaczy depozytów powyżej 100 tys. euro."

mogę spać spokojnie :) jestem nietykalny :)



Tjaa, a potem obudzisz się zlany zimnym potem.

Skoro zalegalizowali KRADZIEŻ pieniędzy i ustalili z dupy wyciągniętą granicę 100k euro, to nic nie przeszkodzi im w ostatniej chwili przed kradzieżą kasy przesunąć ją np. na 1k euro. A wtedy znacznie więcej ludzi będzie miało przej***ne.

kemcia

2013-12-12, 20:18
@up Raczej będą powoli obniżać ze 100 na 95 z 95 na 90... A banda bydła za każdym razem będzie wiwatować, ponieważ "te durne prywaciarki dostały po dupie". I tak przy 30 będą już osiągać szczyt radości, bo skoro bezrobocie osiągnie kilkadziesiąt procent to każdy z tych tych kilku które mają pracę i jeszcze wiążą koniec z końcem będzie burżujem i wrogiem narodu.

zenekpogromca

2013-12-12, 21:22
Chyba trzeba zainwestować w Ranczo w Hameryce i paszport w innym poza europejskim kraju i tylko czekac kiedy trzeba bedzie sie zawijac ;p

ticorr

2013-12-12, 21:54
mare30ks napisał/a:

ot wolny rynek - banki przy pomocy rzadzacych sk***ysynow glebiej zapuszcza ch*ja w dupe klienta :)


Od kiedy państwowy interwencjonizm w tańcu z korporacjami finansowymi to "wolny rynek"?

zenekpogromca napisał/a:

Chyba trzeba zainwestować w Ranczo w Hameryce i paszport w innym poza europejskim kraju i tylko czekac kiedy trzeba bedzie sie zawijac ;p


Problem tylko w tym, że "Ameryka też się sypie - to osobny rozdział".

Kuriki

2013-12-12, 22:05
Tak sobie myślę... Może zostanę politykiem? Ale takim jebitnym lewicowym. Prawdziwym sk***ysynem jak ci z realną władzą co to tylko udają przed tłumem, a w domciu się śmieją z tępych jeleni. I będę miał wpływ na politykę UE. I będę dopie**alał takie regulacje, że się skecze Monty Pythona schowają. I będę karmił ciemne masy hasełkami, które chcą usłyszeć. I z nowymi kolegami pie**olniemy taki interwencjonizm jakiego jeszcze świat nie widział.
Bo w końcu jeśli z wrogiem nie można wygrać ani poczekać aż się znudzi i pójdzie w p*zdu, to wypada mi do niego dołączyć.

ticorr

2013-12-12, 22:15
Kuriki napisał/a:

Tak sobie myślę... Może zostanę politykiem? Ale takim jebitnym lewicowym. Prawdziwym sk***ysynem jak ci z realną władzą co to tylko udają przed tłumem, a w domciu się śmieją z tępych jeleni. I będę miał wpływ na politykę UE. I będę dopie**alał takie regulacje, że się skecze Monty Pythona schowają. I będę karmił ciemne masy hasełkami, które chcą usłyszeć. I z nowymi kolegami pie**olniemy taki interwencjonizm jakiego jeszcze świat nie widział.
Bo w końcu jeśli z wrogiem nie można wygrać ani poczekać aż się znudzi i pójdzie w p*zdu, to wypada mi do niego dołączyć.


Wpisujesz się tymi słowami w cały ten paradoks sprawowania władzy, jaki znamy. :mrgreen: Nie ma większego kapitalisty od bolszewika, który się już nakradł (by uchronić to co zrabował) - i nie ma większego bolszewika od kapitalisty, który się już dorobił (by dobić konkurencję i zabetonować rynek).

masaq

2013-12-12, 22:26
Materiał jest słaby, mało szczegółów - ale dołożę piwo, może jeśli trafi na główną to niektóre głąby zrozumieją to, że unia będzie powoli sama siebie uśmiercać,a kolejne przepisy są coraz głupsze.

polska dostała co chciała - poczekajmy z 3-4 lata i spadajmy z ue - nakradliśmy co chcieliśmy - już wystarczy ;]