18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Pozamiatane

Vof • 2013-12-12, 17:27
Unia postanowiła. Posiadacze depozytów będą ratować banki. :shock:


Władze Unii Europejskiej porozumiały się co do regulacji dotyczących pomocy lub likwidacji banków znajdujących się w kłopotach. Nowe przepisy pozwolą na sięganie po środki zgromadzone na depozytach bankowych klientów. :samoboj:



Kilka miesięcy po kryzysie bankowym na Cyprze, w trakcie którego poszkodowani zostali również posiadacze depozytów, Unia Europejska przyjęła regulacje, które usankcjonują "wariant cypryjski" w całej wspólnocie. W myśl nowych przepisów kosztami obciążeni mają być także akcjonariusze i wierzyciele banków. Wszystko po to, by problemy banków jak najmniej dotykały podatników.

- Zapewnienie tego, że upadające banki mogą być likwidowane w przewidywalny i efektywny sposób przy minimalnym zaangażowaniu środków publicznych to fundamentalny krok na drodze do odbudowania zaufania do europejskiego sektora bankowego – czytamy w komunikacie wydanym dziś przez Komisję Europejską. Polityczne porozumienie, pod którym podpisali się przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich, udało się osiągnąć dziś w nocy.

Dzięki zmianom w prawie „olbrzymia pomoc publiczna dla upadających banków oraz jej konsekwencje dla podatników wreszcie odejdą do przeszłości”. Kluczowymi elementami przyjętych rozwiązań - zwanych potocznie "bail-in" - są:

zobowiązanie banków do przedstawiania planów działań na wypadek sytuacji kryzysowej
obciążenie kosztami upadłości udziałowców, wierzycieli, a w dalszej kolejności posiadaczy depozytów powyżej 100 tys. euro.
utworzenie krajowych funduszy, na których będą gromadzone środki na wypadek kłopotów któregoś z banków. Wpłat do funduszu będą dokonywać same banki, a do 2025 r. zgromadzone środki mają odpowiadać 1% depozytów w danym kraju.

Jak czytamy w komunikatach Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, wykorzystanie środków publicznych w celu ratowania banków nie jest całkowicie wykluczone, choć ma być wykorzystywane „jedynie w nadzwyczajnych okolicznościach". Co więcej, po pomoc publiczną będzie można sięgnąć dopiero wówczas, gdy swoją część dołożą akcjonariusze, wierzyciele lub posiadacze nieubezpieczonych depozytów ("bail-in"), a ponadto prawo veta w takich przypadkach będzie miała Komisja Europejska.

Nowe regulacje w pełni wejdą w życie w 2016 r. Po dopracowaniu "technicznych szczegółów" przepisy będą musiały zaakceptować kraje członkowskie i Parlament Europejski, co w świetle wydanych dziś komunikatów władz UE wydaje się formalnością.


źródło: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Unia-postanowila-Posiadacze-depozytow-beda-ratowac-banki-3013236.html

Kuriki

2013-12-12, 22:39
ticorr napisał/a:

Wpisujesz się tymi słowami w cały ten paradoks sprawowania władzy, jaki znamy. :mrgreen: Nie ma większego kapitalisty od bolszewika, który się już nakradł (by uchronić to co zrabował) - i nie ma większego bolszewika od kapitalisty, który się już dorobił (by dobić konkurencję i zabetonować rynek).


Sparafrazuję siebie; "Monty Python może się schować" :amused:

masaq napisał/a:

Materiał jest słaby, mało szczegółów - ale dołożę piwo, może jeśli trafi na główną to niektóre głąby zrozumieją to, że unia będzie powoli sama siebie uśmiercać,a kolejne przepisy są coraz głupsze.


Cytat:

niektóre głąby zrozumieją to, że unia będzie powoli sama siebie uśmiercać,a kolejne przepisy są coraz głupsze


Ty nieszczęsny idealisto :-P Choć, wujek Kuriki Cię przytuli i da cukierka, a później zamówimy prostytutki :wodka:

Gonczor

2013-12-13, 01:46
Cytat:

ot wolny rynek - banki przy pomocy rzadzacych sk***ysynow glebiej zapuszcza ch*ja w dupe klienta



Zawsze, no k***a zawsze znajdzie się idiota, który nawet tak jebitnie jaskrawy interwencjonizm nazwie kapitalizmem. Polecam Rothbarda Wielki Kryzys w Ameryce, to co mamy teraz to dokładnie to samo. Dodruk pieniądza, ekspansja kredytowa itd.

lorddiod

2013-12-13, 02:22
proszę ludzi o ksztę wiedzy. krótko powiem jak to działa a potem szybko odnise się do tematu:
Bank centralny pożycza komercyjnym bankom. NA procent. Banki nie są w stanie oddać więcej niż wzieły bo to bank centralny drukuje pieniądze nie one. tak więc co chwila jakiś upada i powstaje nowy. zaciąga pieniążki od centralnego i tak w kółko.
Dobranoc

PureWhite

2013-12-13, 02:57
Stworzyli problem i teraz z nim walczą. Im szybciej wystąpimy z UE tym lepiej, póki nie ma swojego wojska i milicji.

vass

2013-12-13, 02:57
Dobra, przepis ch*jowy, ale ma też swoje uzasadnienie.
Po pierwsze lokata bankowa, to też biznes i zarobek. Dlaczego nie ma być obciążony ryzykiem jak każdy inny biznes ?
Ulokowałeś kasę w ch*jowym banku, który źle inwestuje, kradnie itp czemu podatnicy mają ponosić koszty ?
Po drugie powstaje np. bank przekrętów, dają zajebiste procenty, ludzie pchają tam kasę i co też podatnicy mają być stratni, czy ludzie i udziałowcy którzy tam włożyli kasę ?
Mimo wszystko zdrowiej dla gospodarki żeby kasę tracili klienci banku i akcjonariusze niż budżet.
Po to ma też powstać ten fundusz, żeby bardziej łagodzić bankructwa banków.
Tak ja to rozumiem.
Nie wiem jaki mógł by być lepszy pomysł, żeby nie doprowadzać do krachu gospodarczego i nie obciążać podatników kosztami.
No w sumie jest wyjście, bank upada i wszyscy tracą wszystko jak w Amber Gold

WalniętyKnur

2013-12-13, 03:21
@up
skąd pewność, że jak np. w Polsce za przysłowiowy rok zabraknie na emerytury, to rząd nie zechce zabrać naszych pieniędzy ulokowanych w stabilnym banku?

vass

2013-12-13, 03:25
up
Nie wiem, ale to akurat nie dotyczy tematu, poza tym rząd ma inne sposoby na pozyskanie kasy, jak obligacje, podniesienie podatków itp. w ostateczności mogą sobie dodrukować choć to może być trudne, bo podobno NBP jest niezależny.

kaktuz

2013-12-13, 04:08
Kuriki właśnie tacy ludzie jak ty to chodzące ścierwo

mare30ks

2013-12-13, 04:51
Gonczor, ticorr tak tak powtarzajcie sobie ze kiedy bogate firmy przy pomocy rzadowych kurew wysysaja portweleludzi to socjalizm :roll:

no prosze wielki kryzys w ameryce to tez wina socjalizmu :) wszystko co zle to wina socjalizmu, biedny kapitalizm 8-)

mihawk

2013-12-13, 06:25
vass napisał/a:

Dobra, przepis ch*jowy, ale ma też swoje uzasadnienie.
Po pierwsze lokata bankowa, to też biznes i zarobek. Dlaczego nie ma być obciążony ryzykiem jak każdy inny biznes ?
Ulokowałeś kasę w ch*jowym banku, który źle inwestuje, kradnie itp czemu podatnicy mają ponosić koszty ?



Widzisz, może nie jestem ekspertem z bankowości ale ten przepis to jawny zamach na dotychczasowe pojęcie depozytu i regulacje prawne jego dotyczące.

Najprościej rzecz ujmując lokata/depozyt to forma pożyczki, której Ty jako klient udzielasz bankowi. Dotychczasowo w przypadku bankructwa banku odpowiednie regulacje prawne gwarantowały Ci zwrot depozytu (całość lub część).

Wyobraź sobie, że bierzesz kredyt na dom. Jest fajnie ale do czasu. Nagle wszystko się sypie i zostajesz bez kasy. Wg. nowego prawa UE jeśli jesteś bankiem to nic się nie stało. Nie musisz spłacać kredytu. Problem w tym, że nie jesteś bankiem i jedyne uczciwe wyjście to żegnaj domku.

Rozumiem obciążanie udziałowców banku, bo to oni są właścicielami "domku", ale dobieranie się do prywatnych depozytów uważam za łapanie się brzytwy. W ostateczności może to prowadzić do jeszcze gorszej sytuacji banków, ponieważ co więcej znaczący klienci przeniosą swoje depozyty do tych pozaeuropejskich.

PS W Polsce wiele to nie zmieni, bo gwarantowane w 100% są jedynie wkłady nieprzekraczające 100k euro.

PPS Tak, niekoniecznie mam pojęcie o czym pie*dole. Są to jedynie moje przemyślenia, takie na szybko. Jeżeli przeczyta to ktoś posiadający jakąś konkretną wiedzę w zakresie bankowości to chętnie zapoznam się z jego opinią.

Ciesin

2013-12-13, 07:44
I jak zwykle, klasa średnia będzie utrzymywała wszystkich, bo biedni nie mają kasy w bankach, a ktoś musi bulić na organizacje ich wspomagające, a bogaci to, albo właściciele banków, albo ludzie, którzy swój depozyt potrafią skutecznie zabezpieczyć.

rhundz

2013-12-13, 08:09
haha :D

jednak moja żona z Chin to najlepsza inwestycja mojgo życia :D

PanMarian

2013-12-13, 08:49
Cytat:

ot wolny rynek - banki przy pomocy rzadzacych sk***ysynow glebiej zapuszcza ch*ja w dupe klienta

Prawa wolnego rynku sa w duzej mierze zbudowane na Prawie wlasnosci, wiec nie wiem jak to moze sie miec do wolnego rynku, tym bardziej, ze przy wolnorynkowym ustroju, rzadzace sk***ysyny nie maja srodkow na to by pomoc bankom : P
Cytat:

Gdybyś powiedział 2 lata temu, że coś takiego się stanie nazwaliby Cię idiotą i debilem od teorii spiskowych :facepalm: pętla na szyi ludzkości zaciska się coraz bardziej, a czas płynie...

Co prawda, nie pamietam za bardzo, kiedy byla ta akcja z Cyprem, ale wtedy Mikke powiedzial cos w stylu "Jest to ostatnia proba, przed wprowadzeniem takiego rozwiazania w calej UE, poniewaz cypr jest malym panstwem, mozna latwo kontrolowac konsekwencje w przypadku ewentualnego niewypalu, dlatego wlasnie jest idealnym obiektem badan." No i tez zostal wtedy kompletnie wysmiany : D
mare30ks napisał/a:

wszystko co zle to wina socjalizmu, biedny kapitalizm 8-)

Zastanawia mnie, czemu na koncu kazdego postu wstawiasz ta emotke, czujesz sie jakims zwyciezca wypisujac takie bzdury czy co?
Cytat:

Dobra, przepis ch*jowy, ale ma też swoje uzasadnienie.
Po pierwsze lokata bankowa, to też biznes i zarobek. Dlaczego nie ma być obciążony ryzykiem jak każdy inny biznes ?

Nie chodzi o to, ze nie moze, chodzi o to, ze w wiekszosci nie jest. Chodzi o to, ze jesli bank zaklada taka mozliwosc, to powinien cie przy zalozeniu konta dokladnie o tym poinformowac, i powinienes miec to na umowie podpisane obustronnie, ale skoro ue wydaje specjalne przepisy, to bez patrzenia na moja umowe, moge powiedziec ze tak nie jest.
rhundz napisał/a:

jednak moja żona z Chin to najlepsza inwestycja mojgo życia

Dostaniesz obywatelstwo przez malzenstwo, tak to tam dziala?

Pozdrawiam

saracen

2013-12-13, 09:41

Tak wygląda rozwiązywanie problemów ekonomicznych.

Machol

2013-12-13, 09:42
Tylko idioci i lenie zawierzają SWOJE pieniądze CUDZYM rękom. Po ch*ja wpłacać pieniądze na lokatę i ciułać debilnie niski procent? Przecież to nie oddział położniczy i bank nie będzie ich magicznie pielęgnował aż urodzą nowe banknociki. Banki za pomocą naszych pieniędzy robią MILIONOWE inwestycje odpalając nam ledwie TYSIĘCZNE procenty jako jałmużnę za łaskę oddania im kasy w ich ręce.
Zamiast lokat - obligacje. Państwo się musi wypłacić i ch*j. A jak mamy naprawdę sensowną ilość kasy odłożoną, to inwestuje się ją samemu. W pierwszy, a może kolejny biznes, albo wkracza w udziały już powstałych, kupując akcje.