18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Półkule magdeburskie

Iron96 • 2013-04-02, 10:15
Z cyklu "sadol uczy, sadol bawi".
Ciekawy eksperyment prezentujący siłę ciśnienia atmosferycznego Ziemi.



W 1650 roku niemiecki naukowiec Otto von Guericke wynalazł pompę próżniową. W celu jej zademonstrowania wpadł na pewien pomysł.
Przygotował 2 miedziane półkule o promieniu około 25cm. Jedna z nich miała wejście na rurę z zaworem, aby można było wypompować powietrze i zakręcić. W celu próby rozdzielenia półkul miały być użyte konie.
Kule wraz z pompą próżniową w oryginale:



Demonstracja miałą miejsce 8 maja 1654r. 30 koni (2 grupy po 15) nie było wstanie rozdzielić tych kul.
Zakładając, że w półkulach panowała idealna próżnia, zciśniete były siłą około 20kN. Dla porównania taką siłą Ziemia przyciąga
ciało (na powierzchni) o masie ponad 2 ton.

Iron96

2013-04-02, 18:55
Loaloa napisał/a:



Aż to sprawdziłem. Na szczęście nic mu nie zrobili, a zmarł z przyczyn naturalnych ponad 30 lat później.



Nie 30, a 16 (dwa razy po 8), zresztą jest to widoczne na rycinie, którą wstawiłeś. Swoją drogą mogli kulę z jednej strony po prostu przywiązać do drzewa, efekt byłby taki sam. Na ich usprawiedliwienie można podać fakt, że w momencie eksperymentu Izaak Newton miał dopiero 12 lat, a to właśnie on spisał 3 zasady dynamiki.



Półkule uszczelniono kawałkami tkaniny nasączonej tłuszczem, miło, że zwróciłeś uwagę na ten drobiazg.



Tych pokazów było wiele. Według angielskiej wikipedii najpierw zrobił ze 30 końmi, a później z 16 w swoim rodzinnym mieście.

@up a gdzie powiedziałem, że idealna próżnia. Napisałem, że zakładając, że była idealna próżnia, a to duża różnica. Chociaż zjadłem "by" po były i powinno być "byłyby".

sidian

2013-04-02, 22:03
Episkopat napisał/a:

@Black Snake

Próżnia nigdy nie jest pusta, gdyż powstają w niej cząstki wirtualne - małe cwane bestie, które nie należą do naszego Wsze świata. Pojawiają się i znikają niczym duchy, jednak robią to tak szybko, że nie łamią świętej zasady zachowania. Fachowo takie zjawisko określa się mianem "fluktuacji kwantowej". Wiążą się to z szeregiem zjawisk np. parowaniem Czarnych Dziur.



Dziękuję, rozj***ło mi mózg.

Idę studiować fizykę. Dla przyjemności. Całkiem serio.

stalowyszczur

2013-04-02, 23:46
Cytat:

Chociaż zjadłem "by" po były i powinno być "byłyby"



Ahh, zmyliło mnie.

weerion

2013-04-03, 19:15
Stary dzieci ze szkół podstawowych mają wiedzę o tym . Kiedykolwiek na Fizyce nauczyciel omawia temat ciśnienia to coś jest jako przykład w podręcznikach nauczyciel albo o tym wspomni albo i tak już o tym każdy wie ten serwis nie jest od tego .