18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Półkule magdeburskie

Iron96 • 2013-04-02, 10:15
Z cyklu "sadol uczy, sadol bawi".
Ciekawy eksperyment prezentujący siłę ciśnienia atmosferycznego Ziemi.



W 1650 roku niemiecki naukowiec Otto von Guericke wynalazł pompę próżniową. W celu jej zademonstrowania wpadł na pewien pomysł.
Przygotował 2 miedziane półkule o promieniu około 25cm. Jedna z nich miała wejście na rurę z zaworem, aby można było wypompować powietrze i zakręcić. W celu próby rozdzielenia półkul miały być użyte konie.
Kule wraz z pompą próżniową w oryginale:



Demonstracja miałą miejsce 8 maja 1654r. 30 koni (2 grupy po 15) nie było wstanie rozdzielić tych kul.
Zakładając, że w półkulach panowała idealna próżnia, zciśniete były siłą około 20kN. Dla porównania taką siłą Ziemia przyciąga
ciało (na powierzchni) o masie ponad 2 ton.

Plecionkarz

2013-04-02, 13:27
na początku jak spojrzałem na obrazek to myślałem, że te kule latają

DiesIrae

2013-04-02, 13:29
@Black Snake
Dla swojego dobra nigdy nie próbuj mieszać fizyki cząsteczkowej z fizyką kwantową bo co najwyżej przegrzejesz mózg

DaviD_

2013-04-02, 13:29
@Black Snake

To dalej będzie próżnia, ponieważ nie ma tam ( w przybliżeniu ) gazów lub cieczy, które odziaływałyby na ściany naczynia i tworzyły ciśnienie. W kosmosie też jest próżnia, a przecież widać gwiazdy i planety.


Ciekawe jest to, że gdyby w tym szkalnym naczyniu umieścić niewielki wiatrak i puścić na niego mocniejszą wiązke światła ( fotonów ), to dzięki braku tarcia (opóru powietrza), wiatraczek by się obracał.

So...........us

2013-04-02, 13:39
Uczyli o tym w szkole. Widać niektórzy nie uważali na lekcji. A dla niektórych to zwyczajnie prehistoria : )

ArkaSzatana

2013-04-02, 13:44
Jedno mnie zastanawia. Użyte były dwie miedziane półkule, które miały się do siebie idealnie "przyssać". Musiała być zastosowana z czegoś jakaś uszczelka, bo nie wydaje mi się aby tak idealnie się połączyły ;)

dziaad

2013-04-02, 13:54
Wszyscy z was k***a na stos. nie mam pojęcia jaki będzie poziom edukacji za kilkanaście lat. A czarny k***a wąż niech se encyklopedie poczyta co to jest próżnia. Nic tylko koty k***a w necie oglądać albo baśke kwarc - to ten poziom.

Black Snake

2013-04-02, 14:01
@up, i właśnie tu jest problem narodu polskiego (jak i innych nacji też). Kultura i chamstwo. Zamiast wytłumaczyć de facto młodszemu i mniej doświadczonemu to trzeba zwyzywać i powiedzieć, że jest debilem. Elokwencją nie grzeszysz, a uważasz się za lepszego ode mnie bo? Bo może masz wiedzę na jeden z tematów, o których ja pojęcia nie mam? Akurat mam - są różne rodzaje próżni (idealnej nie ma) i chodzi o ciśnienie cieczy/gazów. Pewnie tego nie wiedziałeś tylko w necie wyszukałeś. Żałosne ;] Dodam tylko, że lecę o stówkę że znalazłyby się tematy, w których twoja wiedza jest malutka przy mojej i uwierz, że po zadaniu pytania starałbym się na nie odpowiedzieć i wytłumaczyć, a nie zwyzywać. No, ale cóż... Są ludzie i parapety ;/

RadzioC

2013-04-02, 14:02
Ludzie swoimi smiesznymi technologiami nie są wstanie otrzymać próżni idealnej.

dziaad

2013-04-02, 14:10
opie**ol mi pałkę czarny wężu :)

Iron96

2013-04-02, 14:13
@BlackSnake Przy twoim wieku nie używałbym słowa "młodszego" hihi, ale takto się zgadzam.

t0m3k__

2013-04-02, 14:30
kul nie można było rozerwać bo działało na nie ciśnienie, tak? Bo pustka w sumie siły nie ma, to nie to co miały w środku było przyczyną ich nierozerwalności ale to, że z każdej strony działało na nie ciśnienie? Czy się mylę?
Jeśli się nie mylę to wystarczyło je włożyć do większych kul i je też "wypompować" lub zabrać na księżyc z koniami, tam byłoby łatwiej.

Iron96

2013-04-02, 14:42
@up tak dokładnie. Ciśnienie po prostu zgniata. Np. jak masz uszczelnioną reklamówkę z powietrzem, to jest wydęsła bo jest tam powietrze. Jakby można było to powietrze zabrać stamtąd nie dziurawiąc jej to by się od razu skurczyła i miałaby gęstośc odpowiadającą gęstości tego materiału przy danym ciśnieniu. Na Księżycu ten trik by nie wypalił, bo nie ma atmosfery a co z tym idzie nie ma ciśnienia i nie byłoby problemu z odzieleniem ich.

Episkopat

2013-04-02, 14:45
@Black Snake

Próżnia nigdy nie jest pusta, gdyż powstają w niej cząstki wirtualne - małe cwane bestie, które nie należą do naszego Wsze świata. Pojawiają się i znikają niczym duchy, jednak robią to tak szybko, że nie łamią świętej zasady zachowania. Fachowo takie zjawisko określa się mianem "fluktuacji kwantowej". Wiążą się to z szeregiem zjawisk np. parowaniem Czarnych Dziur.

genghiskhan

2013-04-02, 14:53
zobaczyłem obrazek i pomyślałem od razu, że już dawno temu ludzie obserwowali ufo....

Loaloa

2013-04-02, 15:46
Cytat:

I zaraz po tym grzeczni chrześcijanie spalili go na stosie za używanie czarów.



Aż to sprawdziłem. Na szczęście nic mu nie zrobili, a zmarł z przyczyn naturalnych ponad 30 lat później.

Cytat:

30 koni (2 grupy po 15) nie było wstanie rozdzielić tych kul.



Nie 30, a 16 (dwa razy po 8), zresztą jest to widoczne na rycinie, którą wstawiłeś. Swoją drogą mogli kulę z jednej strony po prostu przywiązać do drzewa, efekt byłby taki sam. Na ich usprawiedliwienie można podać fakt, że w momencie eksperymentu Izaak Newton miał dopiero 12 lat, a to właśnie on spisał 3 zasady dynamiki.

Cytat:

Jedno mnie zastanawia. Użyte były dwie miedziane półkule, które miały się do siebie idealnie "przyssać". Musiała być zastosowana z czegoś jakaś uszczelka, bo nie wydaje mi się aby tak idealnie się połączyły



Półkule uszczelniono kawałkami tkaniny nasączonej tłuszczem, miło, że zwróciłeś uwagę na ten drobiazg.