18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Połączyli przerwany rdzeń? Nowa nadzieja dla sparaliżowanych

le...........ce • 2014-01-17, 00:58


Mężczyzna z przerwanym rdzeniem kręgowym, któremu wrocławscy neurochirurdzy przeszczepili komórki nerwowe pobrane z nosa, może ruszać nogami. To nadzieja na wyleczenie dla innych osób po wypadkach
Pacjent to mężczyzna powyżej trzydziestki. Po wypadku całkowicie stracił władzę w nogach. Do tej pory wobec takich osób medycyna była całkowicie bezradna.

Komórki z nosa pomogą rdzeniowi kręgowemu

Lekarze z Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadzili u chorego operację przeszczepienia do rdzenia kręgowego komórek nerwowych pobranych z nosa. To tak zwane glejowe komórki węchowe, które występują w błonie śluzowej nosa. Badania prowadzone w latach 80. w Londynie wykazały, że są one odpowiedzialne za regenerację nabłonka węchowego.

Wrocławscy naukowcy postanowili wykorzystać tę niezwykłą cechę do odtworzenia zniszczonych włókien rdzenia kręgowego. Glejowe komórki węchowe mają naprawiać zerwany rdzeń tak, by impuls nerwowy wysłany z mózgu dotarł do nóg. Zespół lekarzy i naukowców, m.in. neurochirurdzy prof. Włodzimierz Jarmundowicz i dr Paweł Tabakow, opracował własną metodę pobierania, izolacji i hodowli ludzkich komórek gleju węchowego.

Jeden z pacjentów rusza nogami

O przeprowadzonym we wrocławskiej klinice eksperymencie i wielkiej szansie m.in. dla ofiar wypadków samochodowych czy skoków do zbyt płytkiej wody po raz pierwszy pisaliśmy w "Wyborczej" w 2008 roku. Wówczas neurochirurdzy przeprowadzili pierwszy taki zabieg w Polsce i jeden z pierwszych na świecie.

- Uszkodzenia centralnego układu nerwowego są nieodwracalne - mówił wówczas prof. Jarmundowicz. - Tymczasem okazało się, że komórki glejowe w naszych nosach to jedyna część układu nerwowego, która potrafi się odrodzić. Sparaliżowane szczury z przeciętym rdzeniem, którym wszczepiono glej, zaczynały znów wspinać się na kratki.

Od czasu pierwszego zabiegu minęło już ponad pięć lat. W tym czasie lekarze przeprowadzili kilka takich operacji. Podkreślają, że to złożony proces. Wciąż ostrożnie mówią o wynikach eksperymentu. Przyznają jedynie, że u jednego z pacjentów są bardzo obiecujące. Mężczyzna najpierw odzyskał czucie w nogach, następnie zaczął nimi ruszać. Nie wstaje z łóżka, ale jest już w stanie wykonywać ćwiczenia nogami, kiedy leży na plecach.

[LINK]

SkipiBoom

2014-01-17, 01:57
jeśli to nie fake, to będzie krok milowy w medycynie. Tylko ciekawe jakie będą koszta.

DrPromill

2014-01-17, 03:32
Nie pozostaje mi nic innego niż napisać : ZAJEBIŚCIE

Yamissek

2014-01-17, 03:46
Jedna atomówka na na żydków, druga na ciapatych i mamy koniec wojen, zamiast przeznaczać pieniądze na armie, przeznaczamy je na medycynę i badanie kosmosu, mija 20 lat i latamy po galaktyce. Ehh marzenia.

Imper3838

2014-01-17, 04:35
To może być jedno z największych sukcesów medycyny ostatnich dziesięcioleci. Jakby przynajmniej połowie pacjentów udało się przywrócić ciągłość rdzenia to byłby to ogromny sukces.

Radysh

2014-01-17, 05:06
Ten pacjent co rusza nogami, ma choć jedną?
Odnogę>
?

pręgło_z_olkusza

2014-01-17, 05:25
k***a może to dziwne ale mi się łza zakrecila w oku. Wielki szacunek.

grey_warden

2014-01-17, 05:39
Jeśli ktoś da komentarz typu 'co w tym sadystycznego', już spieszę z wyjaśnieniem. Co jest sadystyczne? Że takie zabiegi, jeśli kiedyś będą wykonywane, będą robione za parę-paręnaście milionów, nawet jeśli będą powszechne. Postawi się takiego człowieka pod ścianą, a ten nie będzie miał wyjścia i sypnie groszem. Wątpię, żeby NFOZ kiedykolwiek refundował taki zabieg, chyba że synek kogoś ważnego rozpie**oli się na motorze. Przy okazji serdeczny ch*j w dupę Jarosławowi W., który nie ma pojęcia o przystosowaniu prędkości do warunków jazdy. Coś stoi na poboczu? Zapie**alam 200 na godzinę, pie**oli mnie, że to niebezpieczne! Jestem ważny? ch*j, spowodowałem wypadek, moja wina, ale odpowiada 'poszkodowany'. Gdyby przeciętny Jan Kowalski (pozdrawiam Janów) miał podobny wypadek, to szczerze wątpię, żeby wysłali śmigłowiec i najlepsze służby. "Równość" k***a.

Groch55

2014-01-17, 07:09
Czekam na którym kanale telewizyjnym wspomną o tym osiągnięciu

Ork.Fajny

2014-01-17, 07:34
kokinosz napisał/a:

Nauka. Nie modlitwy.


pie**ole... Wskaż mi idioto fragment Biblii albo KKK który mówi "NIE DLA NAUKI!"...
Jeśli nie potrafisz to niestety przykro mi ale samemu bliżej ci do postawy ciemnego debila, który nie rozumie czegoś i się czegoś boi niż do postawy tych lekarzy-naukowców których zadaniem jest badać, obserwować i dopiero wyciągać wnioski...

rolerek

2014-01-17, 08:08
Piękna sprawa...

trochę jak w:



;)

mikexcr

2014-01-17, 08:15
Ciekawe czy zacznie kichać nogami

mare30ks

2014-01-17, 08:22
zus juz zaciera raczki, co prawda nie bedzie refundowal operacji, ale jak jakis sparalizowany nie podda sie jej, niewazne ze $ nie bedzie bo operacja pewnie bedzie kosztowala kilka stowek, to ten uzna ze koles sie miga od odzyskania sprawnosci i odbierze mu rentke :)


tytul powinien brzmiec"Połączyli przerwany rdzeń? Nowa nadzieja dla bogatych sparaliżowanych" 8-)