18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Motocykl już od kategorii B?

uneventful • 2014-04-24, 08:36
Witam wszystkich Sadoli.

Przeglądając sobie dzisiaj wiadomości na srefałen24 natrafiłem na taki oto artykuł:

Cytat:

Rewolucja w przepisach. Na motocykl wystarczy kat. B?



Masz prawo jazdy na samochód osobowy od 3 lat, bez dodatkowego egzaminu możesz podróżować motorowerem i skuterem z małym silnikiem. Teraz posłowie dopisali do tej listy również motocykle. (Materiał "Polski i Świata")

Okazuje się, że można prowadzić taki motocykl do pojemności 125cm3.

Cytat:

Zmiany zakładają, że bez dodatkowych szkoleń i egzaminów na motocykle, koniecznie z automatyczną skrzynią biegów, będą mogli wsiąść kierowcy samochodów osobowych, którzy zdobyli prawo jazdy przynajmniej 3 lata temu. Propozycje zmian budzą duże kontrowersje.

- Nie wyobrażam sobie wejścia tego przepisu, bez wcześniejszego, obowiązkowego kursu pod okiem wykwalifikowanego instruktora - mówił Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Konkolewski boi się, że drogi zamienią się w poligon doświadczalny. To tutaj już kierowcy i zarazem "nowi" motocykliści będą stawiać pierwsze kroki.

- Te motocykle są w stanie rozwinąć prędkość stu kilometrów na godzinę. Dla niedoświadczonego motocyklisty, który uderzy w słup czy inny pojazd, skończy się to śmiercią - mówił.



To samo twierdzi warszawski WORD.

Cytat:

Propozycja posłów nie mieści się w głowie pracownikom warszawskiego WORDu. Adam Klejna mówi wprost - samochód to nie motocykl. Jazda na czterech kołach i dwóch to zupełnie co innego.

- Tego typu proces rozszerzania uprawnień z całą pewnością bezpieczeństwu służyć nie będzie - stwierdził.

Propozycja zmian w ustawie o kierujących pojazdami jest już po drugim czytaniu. Być może będą jeszcze poprawki. Jest szansa, że nowe przepisy zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku.



Jeśli chcecie obejrzeć jeszcze materiał wideo z tymi wywiadami - źródło: tutaj

bz...........ue

2014-04-24, 08:40
pie**olenie o Szopenie, jak to mówią. 25 latek z prawem jazdy kat. B posiadanym od 7 byłby bardziej doświadczonym motocyklistą niż 19 latek świeżo po egzaminie na motocykl.

bisfhcrew

2014-04-24, 08:43
Jak można na skuterach i rowerach jeździć beż żadnego prawka i egzaminu z przepisów. To tym bardziej można jeździć motocyklem na kat. B.

takija

2014-04-24, 08:48
Wiadomo że WORD się sprzeciwi :D Przecież te ch*je muszą zarobić swoje :P

Ja żałuje że nie zdawałem prawka na motocykl od razu po zdaniu na B.....teraz musze czekać jeszcze pół roku żeby zacząć kurs na A.... Fajnie że podnieśli wiek ale dlaczego nie uprzedzili :P

uneventful

2014-04-24, 08:50
niech wypowie się ktoś, kto jeździ na takim motocyklu, lub większym, ale moim zdaniem to robi różnice tylko prędkościowo, tym bardziej, że ta ustawa uwzględnia tylko motocykle z automatyczną skrzynią biegów. tak samo i na skuterze skrzyni biegów nie ma.

~Vuko

2014-04-24, 09:00
Prawko na motory powinno być od 24 roku życia i powinno być zależne od poziomu IQ.

Nic mnie bardziej nie wk***ia niż 19-letni cwe* na motorze.

nowynick

2014-04-24, 09:06
125 cm3? Toć to trochę szybszy skuter, nie widzę w każdym razie przeciwwskazań dla doświadczonych kierowców kat B. Lepsze to niż gimnazjaliści bez bladego pojęcia o przepisach na drogach. A dlaczego złodzieje z WORDów wypowiadają się krytycznie to wszyscy wiedzą.

Da...........id

2014-04-24, 10:04
Będzie więcej warzyw :)

AgentGrzesiek

2014-04-24, 10:14
W Niemczech są juz takie przepisy więc pewnie ta tym się wzorowali.
Tylko trzeba też pamiętać u nas jest zawsze wszystko inaczej :P
Wystarczy spojrzeć na ulice i nie trzeba długo szukać żeby juz znależć 125-tki na małych tablicach tzn jako zarejestrowane jako motorower.

nowynick napisał/a:

125 cm3? Toć to trochę szybszy skuter



no własnie takie jest pojęcie społeczeństwa
a co ciekawsze nawet policji
przy każdej kontroli policjant powinien zatrzymac dowód rejestracyjny jeśli są tam błedne dane
a przecież wystarczy spojrzec na wielkość rury wydechowej żeby się przekonać ze to nie jest 50 cm

W każdym razie powstał chyba juz u nas przemysł falszowana dowodów rejestracyjnych od skuterów .
Słyszałem o przypadku zarejestrowana Burgmana 650 jako motorower - bo przeciez to skuter

Jak wejdzie ten przepis to zobaczymy wieksze skutery zarejestrowane jako 125 :-D :-D :mrgreen:
np. Gilera GP 800

dziuzeppeee napisał/a:

niech wypowie się ktoś, kto jeździ na takim motocyklu, lub większym, ale moim zdaniem to robi różnice tylko prędkościowo, tym bardziej, że ta ustawa uwzględnia tylko motocykle z automatyczną skrzynią biegów



róznica prędkościowa jest to ogromna róznica
motocykl powyżej predkości 50 -60 zachowuje sie zupelnie inaczej niz wcześniej
przy malej predkości można skręcać jak na rowerze tzn kręcąc kierownicą

wobrarzam sobie jak jaki "doświadczony motocyklista" z kategorią b jedzie sobie ok 80 na godz próbuje skręcic a tu zaskoczenie
" o k***a kiera się zblokowała"
a balansować ciałem nie umie więc ląduje w rowie :->

IOI

2014-04-24, 10:24
@nowynick
"125 cm3? Toć to trochę szybszy skuter" - to zobacz sobie jakie maja osiagi odblokowane 125 :)
Honda NSR125
Moc 28,5KM
Przyspieszenie 0-100 km/h: 6,5s
V-max: 160 km/h

wujekbaniu

2014-04-24, 10:25
Teraz na skuter wystarczy dowód osobisty! Więc jeśli ta ustawa przejdzie to się nieco "ukróci" i dobrze, bo gamonie bez prawka na skuterach to jakaś kpina zwłaszcza na skrzyżowaniach z łamanym pierwszeństwem.

Da...........id

2014-04-24, 10:36
Teee geniusze... zapominacie też o masie takiego "skutera" i o prędkości.
Tak czy siak jako zwolennik selekcji naturalnej popieram pomysł.
Szerokiej drogi młodzi szybcy i wściekli! Na pewno doświadczenie z gier Wam się przyda i pomoże w karierze najszybszego w mieście!
Trzymam za Was kciuki :ok

Brzydkii

2014-04-24, 10:44
Ja tam nie znam żadnej 125 cm3 z automatyczną skrzynią biegów. Ale pewnie istnieją.

Krzysztof_Jarzyna

2014-04-24, 10:49
@IOI
Dane NSR 125 możesz sobie w bajki włożyć chyba że ważysz maksymalnie pięćdziesiąt kilo choć może mieć problem z tymi 160 i 6,5 do 100. Dodatkowo w ch*j się trzeba tymi sześcioma biegami namachać.

Se...........ki

2014-04-24, 11:11
Co ma powiedzieć WORD, skoro im chodzi o pieniądze i te przepisy nie są im na rękę. Tyle kategorii na jednoślady tylko by nabijać kasę.