18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Motocykl już od kategorii B?

uneventful • 2014-04-24, 08:36
Witam wszystkich Sadoli.

Przeglądając sobie dzisiaj wiadomości na srefałen24 natrafiłem na taki oto artykuł:

Cytat:

Rewolucja w przepisach. Na motocykl wystarczy kat. B?



Masz prawo jazdy na samochód osobowy od 3 lat, bez dodatkowego egzaminu możesz podróżować motorowerem i skuterem z małym silnikiem. Teraz posłowie dopisali do tej listy również motocykle. (Materiał "Polski i Świata")

Okazuje się, że można prowadzić taki motocykl do pojemności 125cm3.

Cytat:

Zmiany zakładają, że bez dodatkowych szkoleń i egzaminów na motocykle, koniecznie z automatyczną skrzynią biegów, będą mogli wsiąść kierowcy samochodów osobowych, którzy zdobyli prawo jazdy przynajmniej 3 lata temu. Propozycje zmian budzą duże kontrowersje.

- Nie wyobrażam sobie wejścia tego przepisu, bez wcześniejszego, obowiązkowego kursu pod okiem wykwalifikowanego instruktora - mówił Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Konkolewski boi się, że drogi zamienią się w poligon doświadczalny. To tutaj już kierowcy i zarazem "nowi" motocykliści będą stawiać pierwsze kroki.

- Te motocykle są w stanie rozwinąć prędkość stu kilometrów na godzinę. Dla niedoświadczonego motocyklisty, który uderzy w słup czy inny pojazd, skończy się to śmiercią - mówił.



To samo twierdzi warszawski WORD.

Cytat:

Propozycja posłów nie mieści się w głowie pracownikom warszawskiego WORDu. Adam Klejna mówi wprost - samochód to nie motocykl. Jazda na czterech kołach i dwóch to zupełnie co innego.

- Tego typu proces rozszerzania uprawnień z całą pewnością bezpieczeństwu służyć nie będzie - stwierdził.

Propozycja zmian w ustawie o kierujących pojazdami jest już po drugim czytaniu. Być może będą jeszcze poprawki. Jest szansa, że nowe przepisy zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku.



Jeśli chcecie obejrzeć jeszcze materiał wideo z tymi wywiadami - źródło: tutaj

arsene007

2014-04-25, 19:50
to mogłoby być ok ale pod warunkiem że wcześniej osoba która chce jeżdzić moto musiałaby obowiązkowo przejść szkolenie. Droga publiczna to nie poligon k***a, a jak ktoś mówi że jeździ samochodem pare lat to i motorem da rade. h*j prawda, to nie to samo. Nawet motorower to nie to samo. Kiedyś jak Komarek jechał max 40 i rozpędzał sie do tych 40 przez 10 min z górki to spoko, ale teraz to co innego, taka 125 to już może więcej. Mam prawko na moto od 6 lat, jeżdzę na różnym sprzęcie od dziecka a jak ktoś ledwo robi prawko i od razu chce "litra" to sie nie dziwie że takie są opinie o "motocyklistach", tak nawiasem mówiąc

Woodorek

2014-04-25, 20:31
Według mnie to powinno być wprowadzone już x czasu temu. Poruszam się motorowerem już od 3-4 lat (mam 18 w tym roku ;) ) i taka przesiadka nie zrobiłaby mi prawie żadnej różnicy. Teraz, gdy kupuje się 50cm3, po dobrym dotarciu leci spokojnie 70km/h a nawet więcej. Sam wiem, bo taki motorek posiadam, seryjny, i leci prawie 80km/h. Więc jeśli przesiadłbym się na 125cm3 byłoby tylko lepiej. ;) Ale nie każdy ma tyle praktyki, aby od razu wsiadać na większą pojemność. Selekcja naturalna, jak najbardziej. :D

oozyxak0o

2014-04-25, 21:20
A jak chcą wprowadzić przepis, żeby na przejściu dla pieszych samochód musiał się zatrzymywać nawet jak nie będzie pieszego? Niech któryś powie, że ten kraj nie jest poj***ny

Promek

2014-04-25, 21:24
No brawo j***ni pajace z wiejskiej jeszcze wiecej gimsrak bedzie pierdziec na 125 i nizej po osiedlach zeby zaimponowac reszcie gimgowna... Stawiaja fotoradary zeby bylo bezpieczniej a tworza tego typu absurdy. Jezdze motocyklem x lat juz i wlos mi sie na glowie jezy jak slysze tego typu idiotyzmy.

karbon1992

2014-04-25, 21:52
Jeszcze jedna małą uwaga do ludzi którzy piszą że teraz i tak jeżdżą 125 itp bo rejestrują na 50. Prawda ale jak ten przepis wejdzie w życie to zaczną rejestrować 250 na 125 a to już nie są przelewki albo skutery o pojemności 600 (są takie) jako 125 skuter i dopiero zacznie się armagedon na drogach.

Wiercik102

2014-04-25, 23:09
Czytając te 5 stron doszedłem do 1 wniosku. Ludzie piszecie o tym samym tylko, ze w innych słowach.
Nie zrobi to różnicy jak ktoś ma prawko B i wsiadzie sobie na 125ccm bo w końcu pzrepisy te same itd. Ale NAM (osoby które jeźdzą na motocyklu) raczej chodzi o to, że motocykl to nie auto (nawet 50ccm). Aktualne 50siądki rozwijają prędkość nawet 90km/h po odblokowaniu a 125ccm (NSR, Cagiva) 140-190km/h (wtajemniczeni wiedzą). Ale to już nie chodzi o samą prędkosć tylko o to, ze moto nie jeździ się jak autem. Tutaj do 50km/h spoko można skręcać kierownicą ale powyżej już trzeba balansować ciałem, hamulec, sprzęgło to nie tak jak w aucie, że hamują ci dwie "strony (prawa, lewa) a jedynie tył lub pród. W zakręcie autem zahamujesz a moto przy ok. 70km/h zahamujesz przednim i gleba...


Teraz jeszcze pytanie do Panów/ń jeźdzących tylko autem - Jadąc 80km/h i mając przed sobą dłuższy (po łuku powiedzmy) zakręt w prawo skręcamy w prawo ? ---> Odpowiedź: Tak / Nie

nanab

2014-04-26, 00:05
T3rror napisał/a:

@bziktheblue Gówno prawda. Przepisy przepisami, ale technika jazdy jest całkiem inna i nie chodzi mi o obsługę motocykla pt ruszanie-hamowanie, ale wszystko co się skłądana njazdę motórem.


Jaka jest róznica w prowadzeniu skutra 125 od prowadzenia skutra 125?

Wiercik102 napisał/a:

Teraz jeszcze pytanie do Panów/ń jeźdzących tylko autem - Jadąc 80km/h i mając przed sobą dłuższy (po łuku powiedzmy) zakręt w prawo skręcamy w prawo ? ---> Odpowiedź: Tak / Nie


Skręcamy w lewo i wsadzamy do c*pki i jedziemy dryftem

betonowy_asfalt

2014-04-26, 02:56
Wiercik102 napisał/a:


(...)
Ale to już nie chodzi o samą prędkosć tylko o to, ze moto nie jeździ się jak autem. Tutaj do 50km/h spoko można skręcać kierownicą ale powyżej już trzeba balansować ciałem,
(...)
[/b]



Co Ty za farmazony opowiadasz... od kiedy to motocyklem skręca się "balansem ciała"?

Twierdzisz, że powyżej 50km/h już się nie skręca kierownicą? ;)

Wiercik102

2014-04-26, 10:43
betonowy_asfalt napisał/a:

Co Ty za farmazony opowiadasz... od kiedy to motocyklem skręca się "balansem ciała"?

Twierdzisz, że powyżej 50km/h już się nie skręca kierownicą? ;)



Skręca ale minimalnie

A widząc zakręt w prawo skręcamy w lewo ;)

betonowy_asfalt

2014-04-26, 11:48
Wiercik102 napisał/a:



Skręca ale minimalnie

A widząc zakręt w prawo skręcamy w lewo ;)



Nie rozumiem - minimalnie skręca się balansem, czy minimalnie skręca kierownicą? ;)

KingOfDarkness

2014-04-26, 12:02
@betonowy_asfalt: Tak, ale to nie znaczy, że każdy kto teraz skończy 18 będzie mógł ;)

@Wiercik: Czy są skutery 125cc o mocy MAKS 15KM i z automatyczną skrzynią biegów które pojadą 140-190kmph?
I cosz Ty to pie**olisz o tym skręcaniu w lewo przy skręcie w prawo :o Motorem nie jeździłem, ale za to dużo jeździłem kolarzówką, która też osiąga prędkości ponad 50kmph i też się skręca kierownica "minimalnie" ale zawsze jest to skręt w tą stronę w którą mamy zakręt + pochylenie się z rowerem do środka zakrętu.

betonowy_asfalt

2014-04-26, 13:31
MahoRR9 napisał/a:

@betonowy_asfalt: Tak, ale to nie znaczy, że każdy kto teraz skończy 18 będzie mógł ;)

@Wiercik: Czy są skutery 125cc o mocy MAKS 15KM i z automatyczną skrzynią biegów które pojadą 140-190kmph?
I cosz Ty to pie**olisz o tym skręcaniu w lewo przy skręcie w prawo :o Motorem nie jeździłem, ale za to dużo jeździłem kolarzówką, która też osiąga prędkości ponad 50kmph i też się skręca kierownica "minimalnie" ale zawsze jest to skręt w tą stronę w którą mamy zakręt + pochylenie się z rowerem do środka zakrętu.



Ad1 masz rację

Ad2 nie masz racji ;) potwierdzone info.. :P

KingOfDarkness

2014-04-26, 14:04
Nie mam racji z tym, że na kolarzówce skręca się w prawo czy że na motorze skręca się w prawo jadąc.... w prawo?

Co z tymi skutrami 15KM jadącymi 190kmph?

betonowy_asfalt

2014-04-26, 14:06
MahoRR9 napisał/a:

Nie mam racji z tym, że na kolarzówce skręca się w prawo czy że na motorze skręca się w prawo jadąc.... w prawo?

Co z tymi skutrami 15KM jadącymi 190kmph?



Odnośnie skręcania. Tyczy się to zarówno roweru jak i motocykla.

Na skuterach się nie znam poza tym, że wiem, że bywają całkiem prędkie...

KingOfDarkness

2014-04-26, 14:44
Przecież napisałem że jeżdżę kolarzówką i zdecydowanie nie skręca się tam w lewo jadąc w prawo...