18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Lewiatan - o istocie państwa opiekuńczego

asco • 2014-02-10, 13:43
Material o socjalizmie i panstwie ,,opiekunczym"

brudny

2014-02-10, 14:00
religia nie zawsze równa się moralność/
Istnieje takie pojęcie jak prawa naturalne wynikające z natury człowieka a nie od tego czy klękamy przed bogiem czy przed inną świnią. Co do reszty filmu jest ok.

zonk

2014-02-10, 16:24
Lewiatan to akurat największa plaga wyzyskiwaczy w tym kraju.

Ptoon

2014-02-10, 16:43
@up Masz na myśli sklep, organizacje pracodawców, biblijnego potwora, czy symbol państwa u Hobbesa?

@brudny
Cytat:

religia nie zawsze równa się moralność/


Moralność to system wartości, a nie to co wydaje ci się być dobre. Każda religia z założenia ustala system wartości, a więc religia zawsze równa się moralność.
Prawa naturalne wynikające z natury człowieka. Tylko problem z nimi polega na tym, że każdy może inaczej opisać naturę człowieka i wyciągać z tego inne wnioski i tworzyć dla siebie inne prawa (np. naturalnym prawem nazisty była walka o lebensraum kosztem podludzi). Prawo naturalne tworzone/rozpoznawane przez rozumnego człowieka dla samego siebie (a nie narzucane przez Boga jak to było wcześniej) ma tą wadę, że jest relatywne. Religia i zasady moralne wynikające z niej nie są relatywne i nie mogą być kwestionowane przez rozum. Stąd niewątpliwa przewaga religii w kwestii moralności.

/\
l
To jest filozofia. Jak masz zamiar wysrać post o katolstwie, ateizmie,
ciapakach czy innym gównie, pie**olnij się najpierw w łeb.

pi...........ja

2014-02-10, 17:05
@up
Oho ktoś się wymądrzyć chciał a wyszło odwrotnie. Tak trudno zrozumieć, że moralność czyli system wartości WEDŁUG WYZNAJĄCEGO JE dobrych i złych(nie ma i nigdy nie będzie jednej właściwej i pewnej moralności), wyznający może wziąć sobie ZARÓWNO z religii jak i własnego rozumu?

milosciprzyjazn

2014-02-10, 20:14
@Ptoon

Szkoda tylko, że religie (chrześcijaństwo jest tutaj najlepszym przykładem) na przestrzeni dziejów, ale i różnych środowisk jej wyznawców którzy nie są jakąś spójną jaźnią, nie mają problemu z relatywizowaniem tej moralności i dostosowywaniem do różnych czasów. Nie ma tu żadnego ustalonego systemu wartości, których wyznawcy ciągle by się trzymali. To jest jakieś bezmyślne idealizowanie religii

lakeroll

2014-02-10, 20:28
film ciekawy nie da się tego ukryć ale wyjdź teraz na ulice i zacznij pierwszej lepszej osobie tłumaczyć, że rząd go r*cha i bije po mordzie przy tym przestawiając się jako druga opiekuńcza matka, takiej nie wytłumaczysz


nie wiem skąd wziął się strach przed odpowiedzialnością za własny los ? wiem jedno, ten strach uniemożliwia działanie takim ludziom jak ja, którzy umieją i chcą podejmować odpowiednie decyzje za siebie

sidian

2014-02-10, 20:29
@Ptoon: Co religia, to inna moralność. Dzisiaj jest Jezus, wczoraj był Baal, jutro będzie kij wie co. Jezus, którego czcili pierwotni chrześcijanie nie ma nic wspólnego z dzisiejszym Jezusem. Dzisiejszą "moralność" chrześcijanie wywodzą od Arystotelesa, a nie z biblii. Jezus niewiele mówił na ten temat. Można to ująć jednym zdaniem: "bądź porządnym gościem i nie rób innym krzywdy". Prawa naturalne (podstawa nauczania dzisiejszego kościoła) to inna broszka. A nienawiść do pedałów, in vitro i aborcji jeszcze inna.

Religia to akurat idealny przykład ewolucji moralności człowieka i w niczym, powtarzam, w niczym nie jest lepsza od moralności ateistycznej... w idealnym świecie. Problem polega na tym, że większość ludzi jest zbyt głupia albo zbyt słaba, żeby narzucić sobie taką moralność we własnym zakresie. I się jej trzymać. Dlatego religia przydaje się, żeby nałożyć bydłu kaganiec i wymusić dostosowanie się do jakiegoś kodeksu zasad.

dOpieca

2014-02-10, 21:24
Nie da się zrobić tak żeby każdy miał po równo , ktoś na kimś musi zarabiać. A jeżeli wyeliminować pieniądz i obalić gospodarke to zabijali by się za kawałek chleba. Oczywiście Polska jest na niskim poziomie ale ten kto kręci się dokręci , a kto zapie**ala z miesiąca na miesiac bedzie ssał kule

kawkaman

2014-02-10, 21:26
ten film powstał dlatego ze tym bogatym ch*jom się nie chce płacić podatków bo prawda jest taka ze w polsce pomoc socjalna dla rodziny praktycznie nie istnieje.

biedacy nie narzekają w filmach że płacą wysokie podatki.

Polandball

2014-02-10, 21:39
@kawkaman, biedacy narzekają w filmach, że mało od państwa dostają.

A wystarczy ze statystycznej pensji netto policzyć 69% - tyle zabiera państwo (nie licząc akcyzy, VAT-u).

Mało czy dużo?

kawkaman

2014-02-10, 21:50
Cytat:

biedacy narzekają w filmach, że mało od państwa dostają.


takiego filmu jeszcze nie widziałem. podeślij link z przynajmniej 30 minutowego ładnie zmontowanego filmiku o tym "dlaczego powinnismy dostawac zasiłki"


nie porównujmy socjalizmu do komunizmu bo to dwie różne w dzisiejszych czasach kwestie no i oczywiście rodzin na których opiera się istota państwa do bejozy która bierze tylko zasiłki i patrzy w kółko co tu wyrwać.

nie jestem komunistą bo to po prostu głupi ustrój ale kapitalistą również nie bo to z kolei ustrój czysto złodziejski.

Polandball

2014-02-10, 22:02
@up
Sprawa dla reportera, interwencja, Zasmakuj ubóstwa(2009), Benefits Street

właściwie wybierz kraj, a ja znajdę ci film :D

zx6

2014-02-10, 22:03
"kapitalistą również nie bo to z kolei ustrój czysto złodziejski"

co jest krwa złodziejskiego w pracowaniu na siebie i swoją rodzine?

Ceembe

2014-02-10, 22:18
@zx6
w kapitalizmie nie chodzi o to że obywatel ukradnie, tylko o to co ukradną obywatelowi ci na górze. Przykład masz z własnego podwórka.