18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Kapitalizm Adama Smitha

xanos • 2013-05-18, 13:23
Nie jest to sadystyczne, nie są to również "inne czarności" jednakże uważam, że dużo ludzi powinno sobie to uświadomić. Dlatego zależy mi na tym, żeby jakoś weszło na główną. Jeżeli było to dobrze, ale nie zaszkodzi przypomnieć tym, którzy widzieli albo pokazać tym, którzy nie widzieli. ;-)




Reszta w komentarzach

Lang

2013-05-18, 17:18
Niestety ekonomia nie jest nauką ścisłą, bo jej kluczowym elementem są zachowania ludzkie, a ludzie nie zachowują się racjonalnie, albo nie zawsze zachowują się racjonalnie. Są pewne teorie ekonomiczne, które akceptowane są przez większość i bliskie są swoją precyzją do założeń nauk ścisłych (np. teoria przewagi komparatywnej), ale większość jest jednak palcem na wodzie pisane.

To, co zadziała w Chinach, nie zadziała w Polsce, w Zimbabwe trzeba wypłacać tygodniówki, bo Murzynowie nie mają obyczaju oszczędzania, w Szwecji pracownik nie wynosi z pracy zszywaczy i długopisów, w Rosji pewnie wyniósłby i meble, gdyby nikt mu na ręce nie patrzył. Rozwiązania prawne w tych krajach muszą być dostosowane do ich specyfiki i nie ma takich zasad, które obowiązują wszędzie. Powszechne to jest prawo powszechnego ciążenia.

Oczywiście proste przepisy, ułatwienia przy zakładaniu firm, tani kredyt, jednolita stawka podatkowa, likwidacja durnowatych koncesji i uprawnień do wykonywania zawodu - wszystko to pomogłoby nam podnieść pkb o kilkadziesiąt procent rok do roku. Nie kupuję jednak powiastki tró-korwinistów, że do szczęcia jest nam potrzebna prywatna oświata i prywatna służba zdrowia.

laser5x

2013-05-18, 17:36
95% Polaków nie rozumie tych oczywistych zasad rządzących gospodarką a obecnej władzy socjalizm jest na rękę więc nic się nie zmieni w tym kraju. Każdego kto spróbuje przekonywać społeczeństwo do modelu ściśle kapitalistycznego TV zmiesza z błotem.
W tym kraju mediom niestety bardzo łatwo zniszczyć czyjąś reputację bez użycia racjonalnej argumentacji - szary Polak nie lubi analizować faktów i wyciągać wniosków, jemu wystarczy pozbawiony treści potok gówna płynący z telewizora/radia.

Dlatego właśnie w tym kraju będą rządzić nieudolne partie umiarkowanie socjalistyczne typu PO/PiS i czas nie przyniesie żadnych zmian gdyż młode pokolenie wyborców jest również zdominowane przez naiwnych ignorantów. Więc:

Paskudny Stary Dżon

2013-05-18, 18:10
Nie rozumieją, bo zamiast ludzi, którzy mogliby ich czegoś nauczyć internet i media są pełne pie**olącego głupoty Korwina-sabotażysty.

Dlatego konieczne są właśnie takie rzeczy, jak ten komiksik i promowanie różnych organizacji wolnościowych gdzie tylko można. Praca u podstaw, ciągła i niezmienna.

Ze swej strony polecam wpaść kiedyś na spotkanie któregoś z lokalnych klubów austriackiej szkoły w ekonomii, jeżeli macie możliwość. Nic nie kosztuje, a wykłady bywają ciekawe. Załączam listę miast ;)
http://austriacy.pl/kluby/

Zresztą warto wpaść i posłuchać/podyskutować nawet jak się nie zgadzacie.

xanos

2013-05-18, 19:06
Paskudny Stary Dżon napisał/a:

Nie rozumieją, bo zamiast ludzi, którzy mogliby ich czegoś nauczyć internet i media są pełne pie**olącego głupoty Korwina-sabotażysty.



Mikke mówi o tym samym co przedstawia ten komiks. BA, z tego co pamiętam to jeszcze za czasów gdy miałem facebooka to zobaczyłem ten komiks na jego profilu.

dagins

2013-05-18, 19:08
Paskudny Stary Dżon,
Z jednej strony podoba Ci się przesłanie tego komiksu, a z drugiej nazywasz Korwina "pie**olącym głupoty sabotażystą", którego poglądy są IDENTYCZNE jak te przedstawione w komiksie. Broniąc swojego zdania używa dokładnie tych samych argumentów co Adam Smith.

... ?

astmuus

2013-05-18, 19:20
- Dlaczego komuniści nie pójdą do piekła?
- Bo taki raj by tam zaczęli budować, że by diabli nie wytrzymali.

MortPL

2013-05-18, 19:27
Cytat:

Paskudny Stary Dżon,
Z jednej strony podoba Ci się przesłanie tego komiksu, a z drugiej nazywasz Korwina "pie**olącym głupoty sabotażystą", którego poglądy są IDENTYCZNE jak te przedstawione w komiksie. Broniąc swojego zdania używa dokładnie tych samych argumentów co Adam Smith.

... ?


Ja chyba wiem o co chodzi koledze, więc się wypowiem. Duży plus dla Korwina że popularyzuje idee wolnego rynku, w tym socjalistycznym grajdołku. Minus jest taki że w niektórych tematach pieprzy jak poj***ny. Wystarczy chociażby poczytać o jego "zajebistych" pomysłach/wypowiedziach takich jak wprowadzenie chłosty, mówienie że za hitlera było lepiej, spluwy dla wszystkich. Tam już kij że może ma trochę racji. Chodzi o to że przez takie gadki większość ludzi uważa go za niepoważnego "dziwaka w muszce". To niestety też pośrednio ośmiesza idee wolnego rynku w Polskiej polityce. Dla porównania popatrzcie jak się wypowiadała Pani Thatcher. Stonowana, logiczna, zero głupawych wypowiedzi. Jakby miała gadki w stylu Korwina w życiu nie wybraliby ją na żadną kadencję.

astmuus

2013-05-18, 19:29
MortPL napisał/a:


Dla porównania popatrzcie jak się wypowiada Pani Thatcher.



Wypowiadała*.

MortPL

2013-05-18, 19:32
astmuus napisał/a:



Wypowiadała*.



Owszem. Mój Błąd :) Ech, czasem ciężko uwierzyć, że tej Pani już nie ma. :/

astmuus

2013-05-18, 19:37
No, niestety.

dagins

2013-05-18, 20:00
MortPL,
Odpowiedzi na te argumenty są skondensowane w tym filmiku; polecam obejrzeć cały:
/watch?v=GrSSyR_FWyc

Co do spluw dla wszystkich to podkreślał w innym filmiku (nie chce mi się szukać), że dostęp do nich powinien być kontrolowany, w sensie, że zdrowy umysłowo obywatel nie powinien mieć z dostępem problemu. Dziś, nawet będąc zdrowym i przeszedłszy wszystkie testy jest bardzo duże prawdopodobieństwo odmowy.

,,Półprawdy są gorsze od milczenia."

MortPL

2013-05-18, 20:49
dagins napisał/a:

MortPL,
Odpowiedzi na te argumenty są skondensowane w tym filmiku; polecam obejrzeć cały:
/watch?v=GrSSyR_FWyc

Co do spluw dla wszystkich to podkreślał w innym filmiku (nie chce mi się szukać), że dostęp do nich powinien być kontrolowany, w sensie, że zdrowy umysłowo obywatel nie powinien mieć z dostępem problemu. Dziś, nawet będąc zdrowym i przeszedłszy wszystkie testy jest bardzo duże prawdopodobieństwo odmowy.

,,Półprawdy są gorsze od milczenia."



Ok, argumenty Korwin ma. Tylko jego styl wypowiedzi czasami zostawia dużo do życzenia. Ot, tutaj wpis z jego bloga o broni http://korwin-mikke.blog.onet.pl/2007/01/16/bron-masowego-razenia/. Felieton jest, czyta się w miarę rozrywkowo. No ale bez jaj - on jest politykiem. Takie artykuły odstraszają jego naturalny elektorat - przedsiębiorców, inżynierów itp. Ludzi w skrócie poważnych. Jak ktoś ma głosować to nie chce mieć za sterami Wolno Rynkowego Palikota. A takie wrażenie jest jak się to czyta.
Co do broni - do celów sportowych, polowań droga jest kręta, ale po spełnieniu określonych (w ustawie) warunków policja Musi wydać ci pozwolenie. Nie ma ale. Gorzej że po użyciu (niezaplanowanym of kors :) broni do samoobrony cytując klasyka "Ubijesz ścierwo, a pójdziesz siedzieć jak za człowieka". Tu jest pies pogrzebany.

astmuus

2013-05-18, 21:30
Jak to sam Korwin powiedział, on to teraz robi tylko po to, by jego książki lepiej szły.

Tutaj miał być link do strony Partii Libertariańskiej, która ma szanse naprawić naszą ukochaną Polskę. Ale nie ma, bo zaraz by się szer.Lucjan znowu dopie**olił, że jestem lewakiem (tak, właśnie. Ta sama osoba która tak wielce kocha Korwina, nie wie co to Libertarianizm ;) ).

Btw.


Tylko jakby co, to do Kelthuza z płaczem, nie do mnie :D .

dagins

2013-05-18, 22:09
MortPL
Nawet jak dostaniesz pozwolenie na broń osobistą, to nie dostaniesz pozwolenia na wynoszenie jej z domu. Co ciekawe, duża większość ludzi po dostaniu takiej propozycji (około 80-90%) po prostu odmawia takiej licencji ,,demo". Słuchałem nawet wypowiedzi policjanta, który powiedział, że w Polsce broń osobistą posiada już wystarczająco dużo obywateli. Nie pamiętam jaką liczbę zezwoleń nazwał wystarczającą, ale w każdym razie nie są skorzy do wydawania kolejnych.

Jak to sam Korwin powiedział, on to teraz robi tylko po to, by jego książki lepiej szły.
- A czy w tej bajce były smoki?

astmuus

2013-05-18, 22:36
dagins, no chyba wiem co przeczytałem w jednym z jego artykułów na jego stronie/blogu/ch*j wie co to tam jest :) .


Poza tym, nauczył ludzi co to jest libertarianizm. I na tym jego rola w polityce się kończy, teraz zamiast ludzi przyciągać, tylko ich odpycha.