18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Howard Phillips Lovecraft o Murzynach

AncientMariner • 2013-08-08, 00:18
Czytając cytaty Lovecrafta trafiłem na taką perełkę.
Cytat:

murzyny są biologicznie niższe od rasy białej a nawet mongolskiej, i trzeba co jakiś czas przypomnieć Amerykanom z północy o niebezpieczeństwie którym grozi dopuszczanie ich do przywilejów społecznych i politycznych... Ku-Klux klan to szlachetna choć oczerniana grupa Południowców którzy ocalili pół kraju przed zagładą... Rasizm to dar natury, który umożliwia zachowanie w czystości podziału ludzkości który ewoluował przez wieki..



Gdyby ktoś nie wiedział; Lovecraft (1890–1937) był amerykańskim pisarzem grozy. Znany jest z Mitologii Cthulhu.


Zl...........ny

2013-08-08, 15:09
chory człowiek, źródło jego kompleksów to zapewne wygląd i mały siusiak :-D

gravesSniper

2013-08-08, 15:15
Proponuje mianować tego pana na honorowego gościa Sadistic.pl :-D

wyslannik

2013-08-08, 15:55
za Lovecrafta zawsze piwo.

a tak poza tym:
nie jest umarłym ten który spoczywa wiekami nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami.

phnglui mglw nafh cthulhu r'lyeh wgah'nagl fhtagn

sinjids

2013-08-08, 16:08
feranos napisał/a:

Uśmiałem się jak ktoś powiedział, że King lepszy od Lovecrafta :D Dobre, Lovecraft jest niepowtarzalnym i niedoścignionym wzorem, opanował styl narracji pierwszoosobowej nadając jej pewnego eterycznego oddźwięku jednocześnie odwołując się w opisach głównie do psychiki czytelnika nie do zmysłów. Przykro mi King jest dobry, ale to jest max.



Zgadzam się całym sercem. Kinga czytałem i rzeczywiście jest dobry, ale jakoś mi się wydawał taki bez wyrazu. Lovecraft to legenda, nie bez powodu nazywany królem horroru. O ile horrory Kinga są straszne, to z dzieł Lovecrafta bije nie tyle żywa groza co pasja. Jego utwory po prostu się czuje, Kinga co najwyżej czyta.

Szoqn

2013-08-08, 16:13
Gość napisał by sobie w necie ściągnąć, za darmo, legalnie pdf'y z książek, a jakaś p*zda dostała wścieklicy macicy :D Prawa autorskie wygasły, nie żyją już pewnie jego dzieci, a zarabiają jacyś pośrednicy, którymi równie dobrze wy możecie być. Prawa autorskie wygasają 71 lat po śmierci twórcy [o ile dobrze pamiętam] więc wszyscy ci oburzeni mogą possać czarnego ku*asa. A co do przekładów, zapewniam, że w necie są te same co w księgarni :)

wyslannik

2013-08-08, 16:13
czytajac lovecrafta nie boisz sie tego czego obawia sie bohater. ty czujesz jego strach i jego emocje. nie ma czegos takiego, jak w wiekszosci opowiadan, widzisz ufo/ducha/potwora/czy.inne.gowno i nie walczysz z tym, tylko faktycznie sie boisz. w jego opowaidaniach ludzie reaguja dokadnie tak jak by zareagowal kazdy zwykly czlowiek. wspaniale ukazuje ludzka psychike przy zetknieciu z nieznanym...

Perezz

2013-08-08, 16:20
Piwko za Lovecrafta zawsze kruca :D

Whiltierna

2013-08-08, 16:27
Szoqn napisał/a:

Gość napisał by sobie w necie ściągnąć, za darmo, legalnie pdf'y z książek, a jakaś p*zda dostała wścieklicy macicy



Za obrazę użytkownika jest warn. A przynajmniej taką mam nadzieję i na tym kończę z Tobą dyskusję. :roll:

spok

2013-08-08, 16:50
Polecam opowiadanie p.t. "At the mountains of madness" , oczywiście tylko w oryginale.
Ostatnio załamałem się, bo planowana adaptacja filmowa, przy współpracy m.in. Guillermo del Toro, została porzucona. Chociaż z drugiej strony, może to i lepiej. W końcu najmocniejszą stroną prozy H.P. Lovecrafta jest jej zdolność do pobudzania wyobraźni czytelnika, pozostawiając wiele niedopowiedzianych słów i niedokończonych wątków. Film pokazałby zapewne zbyt wiele.

sa...........os

2013-08-08, 16:59
Hacerking napisał/a:

I tak King lepszy, styl LOvecrafta jest średnio nadający się dla dzisiejszych czytelników



Stephen King inspirował się Lovecraftem, co sam zresztą przyznaje.

Cytat:

Gość napisał by sobie w necie ściągnąć, za darmo, legalnie pdf'y z książek



Kto chce niech se ściąga legalne pdfy, ale różne wydania Lovecrafta różnią się od siebie przekładem (a z pdfami różnie bywa, i ch*j wi na co się trafi). Są lepsze i gorsze tłumaczenia, a warto wspomnieć ze Lovecrafta raczej ciężko przetłumaczyć na nasze, z racji że dysponuje bardzo bogatym słownictwem (język angielski ogólnie jest bogatszy od polskiego, nie ma co ukrywać). Dlatego uważam że "warto dać zarobić", tym, którzy się pofatygowali by to fachowo przetłumaczyć i porządnie wydać.
Polecam między innymi to wydanie:

Kosztuje aż 50 zeta, ale jest bardzo eleganckie. Mus dla każdego kolekcjonera dobrej literatury grozy.

Takeda

2013-08-08, 17:12
Nie ma co porównywać Lovecrafta z Kingiem, bo ten drugi siedzi raczej w thrillerach niż w horrorach. Zresztą sam King wielokrotnie zaznaczał, że Lovecraft był dla niego wzorem i inspiracją, więc wszelkie kłótnie są jałowe.

Te...........an

2013-08-08, 17:34
@sanctusdiavolos

Jezyk angielski wcalenie jest bogatszy od polskiego, poza tym kawal ich slownictwa to zapozyczenia z laciny, w mniejszym stopniu z francuskiego, itp.

stalowyszczur

2013-08-08, 18:18
@up
Glownie to z niemieckiego, np. door - tur , machen- making etc. etc.

Mam 2 tomiki Lovecrafta w oryginale i lektura zajebista, wspomniany juz At the mountain of madness i jescze Colour Out of Space uwielbiam. H.P. wyprzedzal swoja epoke o dobre kilkadziesiat lat.

Światłocień

2013-08-08, 18:44
Co tam King i Lovecraft... Edgar Allan Poe forever! :mrgreen: