18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Hołd Ruski

faurin • 2012-09-23, 12:51
Jan Matejko- Hołd ruski



Prof. Józef Szaniewski na łamach tv trwam (to że trwam, to nie musi od razu oznaczać, że źle gada! :) ) o hołdzie ruskim.


Butter

2012-09-24, 09:00
@anonymousm

nie jestem niczyim lokajem. Moja wypowiedź odnosi się do tego jak dzisiaj jest, co nie oznacza że to akceptuje. Do kogo przyjdzie kapitał? Do tego kto będzie tańszy i mogący iść na ustępstwa, to jest kapitalizm, a nie kultura. Co do pojednania, sam jestem za. Mam świadomość krzywd wyrządzonych przez np niemców lub ruskich, co nie oznacza, że nie potrafilibyśmy się dogadać (tak przynajmniej myślę).

HolyCrom

2012-09-24, 20:09
Powiem, że wk***iłem się jak chcąc sprawdzić wydarzenie w Wikipedii i dupa. Nie ma, nic. Jest bitwa pod Kłuszynem, ale nie ma tam tez wzmianki nic. Faktycznie, nawet w wiki się boją ruskim podpaść.

cl...........er

2012-09-24, 21:02
@anonymousm

Tylko mi chodziło właśnie o to, żeby pamiętać o tym, co się wydarzyło wtedy i wtedy, a nie jak napisał faurin: "nie wiadomo z jak wysoko uniesioną głową chodzić".
To co mówisz, jest prawdą, tak ruskie nas zniewolili w pewnym okresie dziejów, ale najpierw pomyśl, przez kogo tak się stało? Bo ja czytając poza-programową literaturę historyczną i patrząc na to, co się teraz w polityce dzieje, to powiem Ci tak: "Historia zatoczyła koło"! Tak wtedy (po potopie szwedzkim) jak i teraz mamy polityków pro-moskiewskich, którzy nawet matkę sprzedadzą, żeby tylko przypodobać się władzom moskiewskim, dzięki czemu ich prywatne interesy będą nie zakłócone. Dlatego podziwiam dowódców Wojsk Polskich i królów Polski, którzy nie bali się w średniowieczu zadrzeć z innym państwem, aby chronić interes nie swój prywatny, ale interes Państwa.
I jeśli dalej będzie tak, jak jest teraz w polityce zagranicznej, szczególnie w kontaktach z Rosją, to niedługo obudzimy się z ręką w nocniku, bo będziemy się bać im sprzeciwić, żeby nam czasami gazu nie zakręcili. Czy to jest ochrona interesów państwa, czy swoich prywatnych? Bo do tej pory się zastanawiam, jaki był w tym interes v-ce ministra Pawlaka, aby renegocjować umowę z Rosją na dostarczenie gazu na tak długi okres i za taką wysoką cenę (przypomnę, że renegocjowana cena za ten gaz jest trochę niższa od tej, którą płaci Ukraina i jest drugą najwyższą ceną za to paliwo w Europie).
Dlatego chciałbym, aby w podręcznikach do nauczania historii przedstawiano rzetelną informację o dziejach polski na arenie międzynarodowej tak ze wschodem, jak i z zachodem, abyśmy pamiętali, ale nie fanatyzowali.
Dziękuję.

faurin

2012-09-24, 21:36
clubber84, nie będę się specjalnie czepiał, ale... przeczytaj jeszcze raz mój post, zanim będziesz go cytował. Wyrwałeś, niczym nasza "szanowana" telewizja TVN/Polsat/TVP wycinek, z części zdania. Chodziło mi wręcz o coś zupełnie odwrotnego, co, jak mniemam, i Ty masz na myśli.

Pozdrawiam.

cl...........er

2012-10-06, 17:43
Oczywiście mam to na myśli, inaczej świata nie postrzegam, jak mamy się uczyć historii, to wszystkiego co jest z nią związane, a nie same porażki i porażki - nauczanie w polskich szkołach schodzi na psy.

nynek345

2013-03-14, 12:50
O k***a, znowu Smoleńsk... Może się mszczą za ten Smoleńsk?