18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Czechy przygotują konstytucyjne prawo do posiadania broni?

Pampalampa • 2016-12-19, 16:09
Przeglądając internet natrafiłem na takie informacje.

MSW Czech zaproponowało taki wpis do czeskiej konstytucji
" Obywatele mają prawo do nabywania, posiadania i noszenia broni palnej oraz amunicji w celu ochrony życia, zdrowia i mienia przyczyniając się w ten sposób do zapewnienia porządku i bezpieczeństwa jak również integralności terytorialnej, suwerenności oraz demokratycznego porządku Republiki Czeskiej. "

" Według uzasadnienia propozycji, jej celem jest wykorzystanie już istniejących szczególnych warunków dotyczących posiadania broni palnej w Republice Czeskiej (2,75% społeczeństwa posiada broń) dla celów bezpieczeństwa w reakcji na obecne zagrożenia, szczególnie pojedyncze ataki na cele miękkie. Choć konstytucja zapewnia prawo do samoobrony, bez posiadania broni ten pozostaje iluzoryczny. Uzasadnienie wyjaśnia następnie, że w przeciwieństwie do reszty Unii Europejskiej, w której większość broni jest w rękach myśliwych, znaczna większość posiadaczy broni w Czechach ma broń odpowiednią do obrony życia, zdrowia i mienia, otwarcie wymieniając karabiny samopowtarzalne (semi-automatic rifles), będące przedmiotem ustawy UE zakazującej tej broni. "

Jakie w sprawie broni jest stanowisko Polski czy UE każdy wie. ;-)

Źródło: Trybun org pl

d1abol

2016-12-20, 11:13
Czas najwyzszy zaczac uczyc sie czeskiego i zdobyc ich obywatelstwo. Przedsiebiorca nie jest traktowany jak zlodziej i dojna krowa, tylko jak pociag napedzajacy gospodarke z masa udogodnien, a zwykly obywatel nie jest tylko k***a bydlem i popychadlem a czlowiekiem ktory moze decydowac o sobie. Poki co Czesi sa chyba najbardziej liberalnym krajem w tej smutnej Europie. Jak tylko skonczy mi sie oplacalnie preferencyjnego haraczu dla ZUSu to sp***alam do nich. Wole zostawiac hajs przyjanzej obczyznie niz byc opie**alany i ciemiezony przez panstwo i jego j***ne instytucje na kazdym kroku, na wlasnej ziemi. Widac to k***a na kazdym kroku.

eligurf

2016-12-20, 11:51
Kupa debili z przykrótkimi kuśkami, który bronią muszą ją sobie utwardzić. Jak komuś zależy to legalnie czy nielegalnie i w Polsce broń zdobędzie. Większości to nic nie da, bo broń i tak trzeba trzymać w sejfie/szafie pancernej (no chyba że od początku olewamy przepisy) i nim ją wydobędziemy to napastnik zrobi co chce. Co więcej ktoś opisywał że to niby bandyta będzie się bać, że ktoś go zastrzeli. Tyle że działa to w drugą stronę i łatwiej również on pociągnie za spust właśnie spodziewając się reakcji ze strony napadanego. Już wolę być okradzionym (gdyby było z czego) niż zabitym.

Polska jest w tej chwili na tyle bezpiecznym krajem, że nie ma potrzeby kombinować z wprowadzaniem broni. Władza boi się koktajli Mołotowa i kamieni brukowych, a nie broni palnej w społeczeństwie. Na ludzi z ostrą bronią można legalnie i z poparciem zagranicy wysłać doborowe jednostki, które rozniosą tych kretynów.

bollol_stern

2016-12-20, 12:21
Nimr0d napisał/a:

Polakom broń dać, tiaaa, obecnie Polska jest uznawana za jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie, jak często słyszymy o morderstwach? Prawie w ogóle i nie chcę żeby to się zmieniło, bo jeśli byle naj***ny i naćpany sebix wyleci przed blok z kosą to dostanie lepe i leży a jak wybiegnie z bronią ojca to skończy się to zupełnie inaczej. Za dobrze znam ten naród żeby wiedzieć że broń w Polsce uczyni więcej złego niż dobrego a czytanie sadola tylko mnie w tym utwierdza, bo nie mając internetu nigdy w życiu nie pomyślał bym, że obecna młodzież jest tak zidiociała, margines intelektualny którego śmieszy obrażanie papieża, bohaterem jest Putin a każdy wyglądający i myślący inaczej powinien iść do gazu. Takie ameby miały by mieć dostęp do broni? Do obrony w domu można mieć psy, które już z daleka odstraszają włamywacza, do tego można sprawić sobie legalne środki samoobrony i nie tylko takie średniej skuteczności jak gaz ale również paralizatory miotające (taser), które z odległości kilku metrów sprowadzą napastnika do parteru, nawet o broń można się postarać w celach sportowych i trzymać w domu jeśli komuś zależy.



Miałem dwa włamania, niby psy miały mnie chronić ale jak zadzwoniłem to przyjechali po 40 minutach.

Co to za gadka jest, ja znam ten naród?

dozek

2016-12-20, 12:31
eligurf, oficjalnie trzeba ale myślisz ze ktoś to sprawdza? bandyta zrezygnuje nawet mając świadomość że ma broń ale ofiara użyje jej szybciej niż on

wysłanie zagranicznego wojska nawet na uzbrojonych cywili będzie równoznaczne z agresją zbrojną. Nie wszystkie państwa na to się zgodzą. ustawa 1066 jest kurestwem ale też ma swoje ograniczenia

cannonn

2016-12-20, 13:42
A mi się ostatnio śniło, że jakiś wariat biega po centrum handlowym z nożem od tapet i ludziom gardła podrzyna i wszyscy jak te owce w panice przed wilkiem uciekają, bo nikt broni nie ma. :nie_znaju:

woytasw

2016-12-20, 13:52
Sami eksperci.
Klub/patent/licencja/wniosek - po pół roku - maksimum 9 miesięcy możesz kupić swoją własną broń. Spełniasz warunki, jesteś zdrowy, nie ćpasz, nie bywał na wytrzeźwiałce, nie napie**alasz sąsiadów - WPA pozwolenie Ci da. Sebixy pozwolenia nie dostaną bo ich dzielnicowy obsmaruje. A paserkę też większość ma na koncie.
Tak jestem ekspertę - mam CZ-SP01 i kilka innych zabawek. I mogę nosić shadowke - szafa jedynie po to by dzieciaki nie miały dostępu.

cannonn

2016-12-20, 14:10
@woytasw I żadnej z broni które posiadasz nie użyjesz w razie konieczności, bo pójdziesz siedzieć.

dozek

2016-12-20, 14:20
cannonn, dlaczego nie? aby w plecy nie strzelać bo znaczy że uciekał. 90% tego typu spraw kończy się uniewinnieniem

Mateo.

2016-12-20, 14:27
Niestety tak jak niektórzy powyżej, uważam że z obecnym przepisami dotyczącymi obrony koniecznej, prawo do posiadaniu broni w celu obrony osobistej jest w Polsce bez sensu. Co z tego, że będę miał broń, jak nie będę mógł jej użyć, bo użycie jej = przekroczenie granic obrony koniecznej i odsiadka w pierdlu. Już teraz mogę kupić sobie rewolwer czarnoprochowy, który załadowany pociskami Hollow Point jest równie skuteczny jak dzisiejsza broń, tylko że nie mogę go użyć do obrony, bo w razie użycia go napastnik stanie się ofiarą, a jak przestępcą.

woytasw

2016-12-20, 14:49
cannon pamietaj, że lepiej by 3 sądziło niż 4 niosło. Decyzję czy użyję czy też nie pozostaw mnie. Ja mam przynajmniej jakiś wybór - większość ludzi w naszym kraju nie.

bollol_stern

2016-12-20, 15:34
@up


Jaki pisałem wcześniej, miałem włamania ale także spotkanie oko w oko z włamywaczem, jeszcze niedoszłym. Pojechałem ok 23 do firmy, bo miałem pół bagażnika aluminiowych rurek. Otwieram bramę i patrzę a tam otwarte drzwi i typek schowany za beczką (lol). Zagotowało mi się pod kopułą i z tą rurką na typa, zajebie go i zakopie myślę. Typek sp***olił. Policjant wezwany na miejsce po usłyszeniu mojej historii, dobrze, że nic Pan mu nie zrobił...

chomic

2016-12-20, 17:06
Nimr0d, dzięki.



Że już nic nie piszesz

SaveTheTrees

2016-12-20, 17:28
woytasw napisał/a:


Tak jestem ekspertę - mam CZ-SP01 i kilka innych zabawek. I mogę nosić shadowke - szafa jedynie po to by dzieciaki nie miały dostępu.


Sam się zastanawiałem nad pozwoleniem, także jeśli nie masz nic przeciwko, to zadam parę pytań:
1. Jakie masz pozwolenie? Sportowe, kolekcjonerskie?
2. Ile cię wyniosło wszystko przed zakupem pierwszej sztuki broni (papiery, badania, szafy)
3. Ile rocznie płacisz na wszystkie składki członkowskie itd? Co ile musisz robić badania?

woytasw

2016-12-20, 18:10
Sportowe
Wpis do klubu 500, patent 400, licencja 70, badania na pozwolenie 400, oplata do wojewody za decyzje 242 - do tego zawody, treningi (do momentu pozwolenia - na broni klubowej)- około 1500. Potem szafa 1800 - no i zabawki za ile chcesz .
Składka roczna klubowa 250 zeta, do tego utrzymanie licencji 70 i zawody na licencję ~ 300. Teraz już oczywiście z własnej broni i amunicji.
Jak na razie badanie jednorazowe przed decyzją - jest w sejmie nowa ustawa, która stanowi, że jak chcesz nosić w ukryciu to badania co 5 lat oraz tzw "test Czumy". Teraz noszę bo mi wolno bez żadnych ograniczeń.
Moim zdaniem droga sportowa lepsza niż kolekcjonerska - łatwiejszy egzamin na patent. Konieczne jedynie obecność w komunikatach w dyscyplinach w których masz broń - ja mam boczny zapłon, centralny zapłon oraz strzelbę. Ze mnie dupa nie sportowiec ale fajnie z takimi samymi rywalizować kilka razy w roku :)

SaveTheTrees

2016-12-20, 20:07
Dzięki, w sumie wyszło mniej-więcej tyle, co się spodziewałem.
Czyli więcej, niż w kraju o naszej średniej zarobków powinno :-)