18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

200 złotych grzywny za płacenie drobnymi

Tomaszu • 2010-02-22, 14:43
Przeglądam sobie co w kraju piszczy i trafiłem na następny rodzynek. Bo to Polska właśnie.

Krakowski sąd ukarał grzywną motocyklistę, który w punkcie poboru opłat tamował ruch.
Mężczyzna płacił drobnymi za przejazd autostradą A4 Kraków- Katowice. Pan Maciej, przyznaje, że miał przy sobie drobne, dlatego płacił bilonem – nie uważa jednak żeby miał blokować ruch.

Pan Maciej 23 października 2009 roku wybrał się motocyklem z Krakowa na Śląsk. Jechał sam, nie brał także udziału w organizowanym tego dnia proteście motocyklistów na bramkach poboru opłat w Balicach.

Na autostradzie pojawił się sam, pół godziny przed dużą grupą motocyklistów. Przez policjantów został skierowany do pustej bramki numer 7. Zatrzymał się, wyłączył silnik, zszedł z maszyny, zdjął kask, rękawiczki, wyciągnął portfel i podszedł do okienka.

Z portfela zaczął wyciągać drobne pieniądze i podawać kasjerce. Były to drobne monety więc liczenie trochę trwało. Wokół Pana Macieja od razu pojawili się policjanci a także tajemniczy mężczyzna z kamerą. Filmował on cały czas proces płacenia za przejazd autostrada A4. Pani z okienka kilka razy nie wytrzymała i zaczęła zwracać uwagę motocykliście, że pieniądze powinny być odliczone. Nie potrafiła jednak powiedzieć na podstawie jakich przepisów żądała odliczonej kwoty. Po kilku minutach Pan Maciej otrzymał paragon, wsiadł na motor i odjechał.

Były bardzo zdziwiony gdy na jego adres przyszło zawiadomienie z sądu. Dowiedział się z niego, że płacąc drobnymi tamował przez 5 minut ruch w punkcie poboru opłat. Został uznany winnym i dostał grzywnę w wysokości 200 złotych. Sąd uznał, że było to celowe działanie a motocyklista nie miał odliczonej kwoty więc popełnił wykroczenie art. 90 k.w.

W pisemnym uzasadnieniu znalazło się stwierdzenie doprowadził do utrudnienia tamowania ruchu. To tak, jakby motocyklista swym zachowaniem miał utrudnić życie innym motocyklistom chcącym blokować bramki poboru opłat.

Pan Maciej odwołał się już od wyroku. O komentarz do tej sprawy reporter RMF FM Maciej Grzyb poprosił Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenta w Krakowie. Ze zawinienia przecierał oczy gdy zobaczył wyrok. Stwierdził, że moneta 1 groszowa jest takim samym pieniądzem jak złotówka, dwa lub pięć złotych. Dodał także, że nie ma przepisów nakazujących Polakom chodzenia na zakupy tylko z odliczoną kwotą ! A zapłata za przejazd autostrada A4 Kraków – Katowice jest niczym innym jak wykupieniem biletu upoważniającego do skorzystania z tego odcinka.

A to fotki:
[img:d42afa3ffd]http://i.iplsc.com/-/00008SUFXIQ5J9PT-C303.jpg[/img:d42afa3ffd]
[img:d42afa3ffd]http://i.iplsc.com/-/00008SV4H32YNHGS-C303.jpg[/img:d42afa3ffd]

źródło

Norbias

2010-02-22, 14:51
Daje PIWO Bo to pokazuje w jak nadal chorym i tępym kraju mieszkamy gdzie:
- Płacisz bilonem - ŹLE
- Nie posiadasz bilonu - ŹLE
- Chcesz zapłacić kartą w sklepie - ŹLE lepiej jak odliczona gotówka. ( Przykład Biedronka gdzie nie można płacić kartą )
- I najciekawsze gdy mówi się, aby zlikwidować monety 1 i 2 groszowe to mówią, że to manipulacja w rynku i kradzież obywateli.

Ja swoje wiem i mam to w dupie czy Euro będzie czy nie, lecz wiem, że w Szwecji też były grosze, a zostawili tylko 50 groszy.

Mam nadzieję że u nas zlikwidują te 1 i 2 groszówki, a najlepiej jakby jeszcze 5 i 10 ;-)

Ulverytternes

2010-02-22, 15:34
Niezły absurd. Ja niegdyś "tamowałem" ruch w kasie w Tesco na stoisku alkoholowym gdzie wydałem jednorazowo 1400 monet jednogroszowych czyli 14 zł. Kasjerce w liczeniu musiał pomóc ochroniarz.

uookie

2010-02-22, 15:54
jasne, wyobraźcie sobie, że stoicie na bramce właśnie za takim nawiedzonym motocyklistą, który z premedytacją blokuje ruch i nie pozwala wam jechać dalej. mandat w pełni słuszny. piwa nie ma.

eles

2010-02-22, 15:59
@up

peszek, napewno porzucal bym k***ami, ale bez przesady, zeby dawac mandat za to, ze mial drobne...

Jaro07

2010-02-22, 16:13
Nie jestem pewien, ale kiedyś w telewizji był jakiś protest fanów motocykli, i właśnie blokowali ruch płacąc drobnymi. Ale nie potrafię określić czego dotyczył protest, bo pamiętam migawkę tylko

revtech

2010-02-22, 16:21
protest dotyczył ogólnego całokształtu wobec motocyklistów, zwłaszcza tego że muszą płacić za autostrady i tego że są takie drogie, o ile oczywiście dobrze pamiętam

toxyn

2010-02-22, 16:24
nie wiem czy zauważyliście że:
"...w bardzo drobnych monetach, doprowadził do utrudnienia tamowania ruchu....", więc według tego popełnił wykroczenie z art.90 kw. czyli swoim czynem utrudnił zakorkowanie bramek.
tak się zastanawiam: jak nie utrudniać tamowania bramek?

lulukasz

2010-02-22, 16:35
Chore.. choć nie tak chore jak angielskie przepisy.. ;]

wezu69

2010-02-22, 17:05
czy to znaczy ze zolte sa gorszym pieniadzem? forsa jest forsa niewazne czy drobna czy gruba. czlowiek chcialby sie z tego smiac, ale kurcze to w naszym kraju sie dzieje. dlatego to boli.

kszh19

2010-02-22, 17:08
mandat też bym bilonem zapłacił (o ile bym zapłacił)

Wa...........so

2010-02-22, 17:20
Nie rozumiem co w tym złego? Zatamował jakiś ch*jek ruch i dostał karę. Cwaniak, chciał się popisać przed kolegami, a teraz zrzyna ofiarę.

Sessvisto

2010-02-22, 17:30
WaszMiso napisał/a:

Nie rozumiem co w tym złego? Zatamował jakiś ch*jek ruch i dostał karę. Cwaniak, chciał się popisać przed kolegami, a teraz zrzyna ofiarę.




mam nadzieje ze to prowokacja bo mnie bardzo wk***i**s w tym momencie.
On byl sam, i placil tak jak kazdy inny obywatel tego poje***ego kraju -,-
przepraszam za slowa ale krew mnie zalewa jak widze takie glupie komentarze nie myslacych samodzielnie i racjolanie uzytkownikow.

Ramsey007

2010-02-22, 17:33
kszh19 napisał/a:

mandat też bym bilonem zapłacił (o ile bym zapłacił)



Mandat płacisz przelewem. Ustawiasz sobie z konta internetowego stały przelew miesięczny w kwocie 2pln i spłacasz te 200pln przez 100 miesięcy.

Buce w policji mają problem w księgowości, Ty masz spokój, bo komornik w takiej sytuacji ch*ja Ci może zrobić i jeszcze do tego dochodzi satysfakcja.

Kolejna sprawa - tak motoautostrada.pl to była akcja mająca wprowadzić mniejsze opłaty za polskie pseudoautostrady. Podobnie jak motocykliści drobnymi płacili też kierowcy.

WaszMiso napisał/a:

Nie rozumiem co w tym złego? Zatamował jakiś ch*jek ruch i dostał karę. Cwaniak, chciał się popisać przed kolegami, a teraz zrzyna ofiarę.



Ja jeżdżąc na moto też mam tylko drobne. W portfelu. Portfel w kieszeni. W kieszeni kamizelki, która jest pod kurtką. Żeby ściągnąć kurtkę muszę zdjąć rękawiczki i zejść z motocykla.

Czasem mam w kufrach bagażowych.

Nie kozaczę przed nikim - ot, po prostu kwestia mojego komfortu :)

GrzeCh

2010-02-22, 17:44
No to jednak jesteśmy 100 lat za murzynami :/