18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

200 złotych grzywny za płacenie drobnymi

Tomaszu • 2010-02-22, 14:43
Przeglądam sobie co w kraju piszczy i trafiłem na następny rodzynek. Bo to Polska właśnie.

Krakowski sąd ukarał grzywną motocyklistę, który w punkcie poboru opłat tamował ruch.
Mężczyzna płacił drobnymi za przejazd autostradą A4 Kraków- Katowice. Pan Maciej, przyznaje, że miał przy sobie drobne, dlatego płacił bilonem – nie uważa jednak żeby miał blokować ruch.

Pan Maciej 23 października 2009 roku wybrał się motocyklem z Krakowa na Śląsk. Jechał sam, nie brał także udziału w organizowanym tego dnia proteście motocyklistów na bramkach poboru opłat w Balicach.

Na autostradzie pojawił się sam, pół godziny przed dużą grupą motocyklistów. Przez policjantów został skierowany do pustej bramki numer 7. Zatrzymał się, wyłączył silnik, zszedł z maszyny, zdjął kask, rękawiczki, wyciągnął portfel i podszedł do okienka.

Z portfela zaczął wyciągać drobne pieniądze i podawać kasjerce. Były to drobne monety więc liczenie trochę trwało. Wokół Pana Macieja od razu pojawili się policjanci a także tajemniczy mężczyzna z kamerą. Filmował on cały czas proces płacenia za przejazd autostrada A4. Pani z okienka kilka razy nie wytrzymała i zaczęła zwracać uwagę motocykliście, że pieniądze powinny być odliczone. Nie potrafiła jednak powiedzieć na podstawie jakich przepisów żądała odliczonej kwoty. Po kilku minutach Pan Maciej otrzymał paragon, wsiadł na motor i odjechał.

Były bardzo zdziwiony gdy na jego adres przyszło zawiadomienie z sądu. Dowiedział się z niego, że płacąc drobnymi tamował przez 5 minut ruch w punkcie poboru opłat. Został uznany winnym i dostał grzywnę w wysokości 200 złotych. Sąd uznał, że było to celowe działanie a motocyklista nie miał odliczonej kwoty więc popełnił wykroczenie art. 90 k.w.

W pisemnym uzasadnieniu znalazło się stwierdzenie doprowadził do utrudnienia tamowania ruchu. To tak, jakby motocyklista swym zachowaniem miał utrudnić życie innym motocyklistom chcącym blokować bramki poboru opłat.

Pan Maciej odwołał się już od wyroku. O komentarz do tej sprawy reporter RMF FM Maciej Grzyb poprosił Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenta w Krakowie. Ze zawinienia przecierał oczy gdy zobaczył wyrok. Stwierdził, że moneta 1 groszowa jest takim samym pieniądzem jak złotówka, dwa lub pięć złotych. Dodał także, że nie ma przepisów nakazujących Polakom chodzenia na zakupy tylko z odliczoną kwotą ! A zapłata za przejazd autostrada A4 Kraków – Katowice jest niczym innym jak wykupieniem biletu upoważniającego do skorzystania z tego odcinka.

A to fotki:
[img:d42afa3ffd]http://i.iplsc.com/-/00008SUFXIQ5J9PT-C303.jpg[/img:d42afa3ffd]
[img:d42afa3ffd]http://i.iplsc.com/-/00008SV4H32YNHGS-C303.jpg[/img:d42afa3ffd]

źródło

Kóba

2010-02-22, 22:05
Bo to Polska,nie elegancja Francja :emo:

PanKaczka

2010-02-22, 22:53
Ramsey007 napisał/a:

Kaczka, kasjerka g... ma a nie prawo. Nie ma żadnego przepisu, który zabraniałby płacić za towar!



Osobiście spotkałem się z przypadkiem, w którym kierownik sklepu wyjaśniał, że kasjerka w ich sklepie nie musi przyjmować drobniaków jeżeli wartość zakupów przekracza 10zł.

Ramsey007 napisał/a:

Co Ty za głupoty pie**olisz?!



Grzeczniej trochę - nie jestem Twoim kolegą.

Ramsey007

2010-02-23, 00:18
PanKaczka napisał/a:



Osobiście spotkałem się z przypadkiem, w którym kierownik sklepu wyjaśniał, że kasjerka w ich sklepie nie musi przyjmować drobniaków jeżeli wartość zakupów przekracza 10zł.



Grzeczniej trochę - nie jestem Twoim kolegą.



Wybacz. Również wolę kulturalną dyskusję, ale witki mi opadają, gdy z klawiatury 32 letniej osoby wyczytuję takie bzdury!

Pieniądz to pieniądz. A kierownicy sklepów zawsze będą gadać głupoty. Z kartą też jest mówienie, że nie można "bo nie przejdzie", a chodzi tylko i wyłącznie o prowizję z transakcji. W każdym cywilizowanym kraju możesz nawet paczkę zapałek kupić za plastik...

Co mnie obchodzi, że kasjerce się nie chce liczyć? Za to jej płacą.

PanKaczka

2010-02-23, 00:58
Niby tak, ale tutaj dodatkowo dochodzi "tamowanie ruchu". Decydując się na jazdę taką, a nie inną drogą, zapewne wiedział, że będzie pobierana opłata i mimo wszystko nie wstąpił chociażby do stacji paliw, aby zamienić drobniaki na złotówki.

Można mówić, że nie ma takiego prawa i nie podchodzi pod tamowanie ruchu, ale każdy mówiłby co innego, gdyby musiał stać za takim panem inteligentnym, który nie pomyślał, że zabranie ze sobą worka drobniaków nie jest zbyt dobrym pomysłem.

Wa...........so

2010-02-23, 15:04
aexalven napisał/a:

Niestety, zawsze uważałem że waszmiso i joint nie są najmądrzejszymi użytkownikami tego serwisu, tylko się to tu potwierdza ;)


Ja pie**olę... co za admin usuwa odpowiedź na obrazę, a samej obrazy nie...(patrz cytat)

[ Komentarz dodany przez: Centurion: 2010-02-23, 15:16 ]
Jeżeli odpowiedź jest wyrażona w samych emotikonkach to nienajlepiej to świadczy o jej autorze. A ponieważ nic do tematu nie wnosi to ją usuwamy. Proste.

eles

2010-02-23, 15:14
Nie wiem czy ktos zauwazyl, ale wg sadu pan motocyklista jechal motorem yamaCHa :P


A mandat niesluszny i tyle

cyrkielek

2010-02-23, 19:08
Osoby które tak zaparcie idą w temat ze mandat słuszny spoko ,weźcie sobie motocykl ,jedźcie na tą pseudoautostrade,i sami przekonajcie się,jak to będzie,kieszonki ,gaszenie maszyny itp.
A no i miejcie przy sobie małe nominały.
Pieniądz wam k***a śmierdzi ?

h4ze

2010-02-23, 20:52
Piszą markę Yamacha przez ch a się wymądrzają. Polska

Hippo

2010-02-23, 21:36
No to powinien mandat zapłacić w samych 1 groszówkach, i później kazać przeliczyć bo nie jest pewien sumy, a w domu miał przeliczone :szczerbaty:

Norbias

2010-02-23, 21:45
Albo jak płacił mógł powiedzieć reszty nie trzeba, ch*j Ci w dupę chamie :emo:

Apropos tego co pisałem z ustawą o likwidacji 1 i 2 groszówek gadam z 1 znajomym i cóż no nadal podtrzymuję, że są ciemne masy w tym kraju. Mówię mu o tym że mają być zlikwidowane 1 i 2 groszówki a on:
- No, a jak jakaś stara babcia ma 700 zł emerytury?
Ja: To nie wierzę że 1,37 uratuje jej życie.
On: No ale niektóre rzeczy zdrożeją i ludzie będą mieli Mniej kasy
Ja: o.O

No cóż są idioci i cóż poradzicie.

Gumisnof

2010-02-23, 23:37
Na miejscu motocklisty odwolywal bym sie, ponieważ:
1.Nominał 1gr, 3gr, 5gr też jest srodkiem płatniczm i mogę powiedzieć że takie coś mi wydali na pobliskim CPN.
2. Skoro ona nie przyjmuje takiej gotówki, to ja nie mam innej wiec może wzywać sobie policję
3. Ktoś się wypowiadał na temat parkowania, wiec powiem tak kolega sam od straży miejskiej przyjmował mandat "za zajęcie 2 -óch miejsc parkingowych, a to w tym najlepsze że parkował między autami a że ten po lewej wcześniej zajął 1.5 pasa to już ich nie obchodziło... nie pomogły tłumaczenia.

Norbias

2010-02-24, 00:15
Gumisnof napisał/a:

Na miejscu motocklisty odwolywal bym sie, ponieważ:
1.Nominał 1gr, 3gr, 5gr też jest srodkiem płatniczm ...



Doprawdy? :amused:

Jak masz takową monetę to z miłą chęcią chciałbym być jej posiadaczem ostatnio 4 zł sprzedałem za 20

AkirA666Dahak

2010-02-27, 19:38
Przede wszystkim "Akcja" ta była o zmniejszenie opłat dla pojazdów jednośladowych oraz zwrócenie uwagi na ogólnie wygórowane opłaty w stosunku do świadczonych usług. Dlatego ruch był blokowany, a właściwie spowalniany. W większości krajów nie tylko europejskich, opłaty dla jednośladów są niższe. Pokrzywdzony dostał niesłusznie mandat, bo państwo polskie jest zobligowane do krycia dzierżawców(czyt. właścicieli Stalexport Autostrada Małopolska S.A.)
Podsumowując to jest POLSKA pieniądz pieniądzem , ręka rękę myje