18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

200 złotych grzywny za płacenie drobnymi

Tomaszu • 2010-02-22, 14:43
Przeglądam sobie co w kraju piszczy i trafiłem na następny rodzynek. Bo to Polska właśnie.

Krakowski sąd ukarał grzywną motocyklistę, który w punkcie poboru opłat tamował ruch.
Mężczyzna płacił drobnymi za przejazd autostradą A4 Kraków- Katowice. Pan Maciej, przyznaje, że miał przy sobie drobne, dlatego płacił bilonem – nie uważa jednak żeby miał blokować ruch.

Pan Maciej 23 października 2009 roku wybrał się motocyklem z Krakowa na Śląsk. Jechał sam, nie brał także udziału w organizowanym tego dnia proteście motocyklistów na bramkach poboru opłat w Balicach.

Na autostradzie pojawił się sam, pół godziny przed dużą grupą motocyklistów. Przez policjantów został skierowany do pustej bramki numer 7. Zatrzymał się, wyłączył silnik, zszedł z maszyny, zdjął kask, rękawiczki, wyciągnął portfel i podszedł do okienka.

Z portfela zaczął wyciągać drobne pieniądze i podawać kasjerce. Były to drobne monety więc liczenie trochę trwało. Wokół Pana Macieja od razu pojawili się policjanci a także tajemniczy mężczyzna z kamerą. Filmował on cały czas proces płacenia za przejazd autostrada A4. Pani z okienka kilka razy nie wytrzymała i zaczęła zwracać uwagę motocykliście, że pieniądze powinny być odliczone. Nie potrafiła jednak powiedzieć na podstawie jakich przepisów żądała odliczonej kwoty. Po kilku minutach Pan Maciej otrzymał paragon, wsiadł na motor i odjechał.

Były bardzo zdziwiony gdy na jego adres przyszło zawiadomienie z sądu. Dowiedział się z niego, że płacąc drobnymi tamował przez 5 minut ruch w punkcie poboru opłat. Został uznany winnym i dostał grzywnę w wysokości 200 złotych. Sąd uznał, że było to celowe działanie a motocyklista nie miał odliczonej kwoty więc popełnił wykroczenie art. 90 k.w.

W pisemnym uzasadnieniu znalazło się stwierdzenie doprowadził do utrudnienia tamowania ruchu. To tak, jakby motocyklista swym zachowaniem miał utrudnić życie innym motocyklistom chcącym blokować bramki poboru opłat.

Pan Maciej odwołał się już od wyroku. O komentarz do tej sprawy reporter RMF FM Maciej Grzyb poprosił Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenta w Krakowie. Ze zawinienia przecierał oczy gdy zobaczył wyrok. Stwierdził, że moneta 1 groszowa jest takim samym pieniądzem jak złotówka, dwa lub pięć złotych. Dodał także, że nie ma przepisów nakazujących Polakom chodzenia na zakupy tylko z odliczoną kwotą ! A zapłata za przejazd autostrada A4 Kraków – Katowice jest niczym innym jak wykupieniem biletu upoważniającego do skorzystania z tego odcinka.

A to fotki:
[img:d42afa3ffd]http://i.iplsc.com/-/00008SUFXIQ5J9PT-C303.jpg[/img:d42afa3ffd]
[img:d42afa3ffd]http://i.iplsc.com/-/00008SV4H32YNHGS-C303.jpg[/img:d42afa3ffd]

źródło

Wa...........so

2010-02-22, 18:01
Wy jesteście idiotami czy tylko udajecie? Tu nie chodzi o płacenie drobnymi tylko o celowe przedłużanie tego co doprowadziło do zablokowania ruchu.
k***a jesteście tak ograniczeni i tak k***a zaprogramowani na psioczenie na Polskę, że przestaliście myśleć.

kanty

2010-02-22, 18:02
k***a mać, coś czuję że niedługo wybuduję mennicę i wyprodukuję sobie monety o nominale 8.70 zł, akurat na fajki będzie. Bo strach pomyśleć co będzie jak będę tamował ruch przy kasie -.-'

mooop12

2010-02-22, 18:29
WaszMiso nie pierdziel, ciekaw jestem jak ty byś płacił na jego miejscu? Przed każdym wjazdem na nasze pseudoautostrady(jak to dobrze powiedział Ramsey) zatrzymywałbyś się aby odliczyć kasę? I ch*j by ci to dało, bo facetka i tak musiała by to wszystko przeliczyć. Ten kraj jest poj***ny, politycy to sami złodzieje a pff... O sądach to ja nie będę wspominał...

Ramsey007

2010-02-22, 18:31
@MaszWisio

No i co z tego, że tamuję? Takie mam to takimi płacę. Nie dyskryminuj mnie za to jaki nominał posiadam.

A Ghand też tamował... ;)

Swoją drogą - powiedz mi skąd jesteś? Czy miałeś przyjemność podróżować autostradą a4? Jeśli nie to nie zabieraj głosu w dyskusji, która tyczy się opłat za fragment drogi, która jest upstrzona dziurami, koleinami i zwężeniami jak za ZDROWĄ, NORMALNĄ autostradę.

Per saldo - akcja ma na celu zapobieganie dalszemu okradaniu użytkowników A4.

T............G.

2010-02-22, 18:56
WaszMiso napisał/a:

Wy jesteście idiotami czy tylko udajecie? Tu nie chodzi o płacenie drobnymi tylko o celowe przedłużanie tego co doprowadziło do zablokowania ruchu.
k***a jesteście tak ograniczeni i tak k***a zaprogramowani na psioczenie na Polskę, że przestaliście myśleć.


broniesz przegranej pozycji :)

Wa...........so

2010-02-22, 19:04
Ja pie**olę... wk***ia was jak ktoś stawia auto tak, że mogło by się jeszcze jedno zmieścić? Zapewne jak szukacie miejsca to tak.
To jest podobna sytuacja. Nie ma zakazu stawania w taki sposób, a jednak fajnie by było gdyby ludzie tego nie robili. Przypominam, że ten gościu specjalnie nazbierał drobnych, żeby zatamować ruch!

Ramsey007 napisał/a:

@MaszWisio

No i co z tego, że tamuję? Takie mam to takimi płacę. Nie dyskryminuj mnie za to jaki nominał posiadam.

A Ghand też tamował... ;)

Swoją drogą - powiedz mi skąd jesteś? Czy miałeś przyjemność podróżować autostradą a4? Jeśli nie to nie zabieraj głosu w dyskusji, która tyczy się opłat za fragment drogi, która jest upstrzona dziurami, koleinami i zwężeniami jak za ZDROWĄ, NORMALNĄ autostradę.

Per saldo - akcja ma na celu zapobieganie dalszemu okradaniu użytkowników A4.



Miałem tą nieprzyjemność, ale szkodzeniem innym kierowcom nic się nie zdziała.

Do...........io

2010-02-22, 19:09
k***a!
Wiedział, że będą mu potrzebne pieniądze, mógł przygotować. Jego ewidentna wina.

Murzyn

2010-02-22, 19:18
Widzę doktorze że jesteś zbyt głupi żeby zauważyć to co było wyżej wymienione. Powtarzał nie będę tylko dodam od siebie, że jakbym ja miał przy wychodzeniu do sklepu/wybieraniu się w dłuższą trasę odliczać każdą kwotę to bym to pie**olił prawdopodobnie jak inni kierowcy...jaki byłby efekt? Państwo nic by nie zarobiło na bramkach, stacjach benzynowych czy sklepach...i zapewne będą wpie**alać mandaty za utrudnianie ruchu innym wózkom w markecie jak będę stał i wybierał co chcę kupić skoro do tego doszło że Ślimak to ryba a marchewka to owoc

Do...........io

2010-02-22, 19:23
dostał na co zasłużył.

Dalione

2010-02-22, 19:26
Może mi ktoś to skrócić bo mi sie nie chciało czytać całego..

Ramsey007

2010-02-22, 19:30
@WaszMisio

Z tego co mi wiadomo, to jest jakiś przepis, który reguluje proces parkowania :) Musiałbyś zapytać o to kogoś, kto ostatnio w Krakowie nie zdał egzaminu, bo zostawił za mało/za dużo miejsca :)

Co do autostrady - OK - rozumiem, że to może być irytujące, że trzeba stać w kolejce zwłaszcza gdy np. śpieszy Ci się do pracy/dziewczyny itp. Ale jaki widzisz inny sposób na rozwiązanie problemu? Teraz kiedy jest zimno motocykliści wysyłają maile, piszą artykuły, pokazują, że A4 można ominąć... Więc to też nie jest do końca tak, że motocykliści, poj***ni dawcy to sk***ysyny bo blokują A4. Poza tym - jak już mówiłem, kluby samochodowe też w tym wspierały motocyklistów.

@Joint

Jak mógł przygotować? Motocykl ciężko prowadzi się grzebiąc w kieszeni, no i nie ma gdzie drobnych odłożyć?

Skądinąd - mógł zrobić inaczej - dać szybciutko Pani w okienku 1,5kg miedziaków i powiedzieć, że to jest na 100% więcej niż 6,5 i prosi o resztę i zaczekać... I ani policja, ani straż wiejska, ani ochrona autostrady nic by nie mogły zrobić...

Poza tym - 1gr, 2gr, 5gr są emitowane przez Narodowy Bank Polski i są prawnym środkiem płatniczym.

Swistak88

2010-02-22, 19:55
Ten kraj jest Poj***ny, A najbardziej pasuje do niego te gląby co pisza ze dobrze ze zarobil mandat !

paczek1262

2010-02-22, 20:10
"Nieodliczonej" to jedno słowo.

PanKaczka

2010-02-22, 20:54
Według mnie prawidłowo. Jeśli osoba płaci bardzo drobnymi pieniędzmi, to muszą być odliczone i tyle. Ewentualnie niech zrobią podobnie, jak w niektórych sklepach - kasjer/ka ma prawo nie przyjąć tej "góry grosza" jeśli przekracza daną kwotę i dalej nie pojedziesz.

Ramsey007

2010-02-22, 21:51
Kaczka, kasjerka g... ma a nie prawo. Nie ma żadnego przepisu, który zabraniałby płacić za towar! Co Ty za głupoty pie**olisz?!

Cierpliwość mi się kończy...

To pewnie przez to, że byłem w sklepie i zrobiłem zakupy za 9,80, a kasjerka powiedziała, że kartą można od 10pln...

k***a, co za kraj, co za, k***a ludzie...

Idąc Waszym tropem - wypłaty w drobniakach też byście nie przyjęli, bo to gówno nie pieniądze?!