18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Zbieractwo (choroba)

St...........el • 2012-08-06, 01:06
Zbieractwo - co to?

Patologiczne zbieractwo to nabywanie, zbieranie, gromadzenie oraz trudności z pozbywaniem się rzeczy nieużytecznych lub o małej wartości, o ile tego typu aktywność jest nasilona tak, że powoduje obniżenie poziomu funkcjonowania społecznego lub jego całkowitą dezorganizację.

Typowe jest ograniczenie przestrzeni życiowej własnej lub innych osób przez zebrane przedmioty oraz uniemożliwienie korzystania z mieszkania w sposób zgodny z przeznaczeniem. Często do pojęcia patologicznego zbieractwa włącza się też trudności w podejmowaniu decyzji, perfekcjonizm i izolowanie się społeczne.

Częstość występowania patologicznego zbieractwa w populacji ogólnej nie jest znana – badania na ten temat są odosobnione. W przeprowadzonym w 2001r. badaniu epidemiologicznym dotyczącym mieszkańców amerykańskiego stanu Massachusetts stwierdzono występowanie tego zaburzenia u 2,6 % populacji.

Istnieje też pojęcie „zespół Diogenesa”. Charakteryzuje się on, oprócz patologicznego zbieractwa, skrajnym zaniedbaniem higieny osobistej i nieprzestrzeganiem nawet podstawowych zasad sanitarnych w mieszkaniu. Ma on występować rzadziej niż samo zbieractwo, w badaniu z 1975r, oceniono jego występowanie na 0,05% populacji osób powyżej 60 roku życia (praca opublikowana w Lancecie, patrz piśmiennictwo).

Przyczyny

Termin patologiczne zbieractwo oraz zespół Diogenesa nie są terminami jednoznacznymi. Nie oznaczają bowiem jakiegoś jednego schorzenia, ale mówią o występującym w absurdalnym nasileniu pewnego rodzaju zachowaniu. Podłożem takiej aktywności (chorobliwego zbieractwa lub zbieractwa połączonego ze skrajnym zaniedbaniem) mogą być różne schorzenia, a w szczególności: zespół obsesyjno-kompulsywny (nerwica natręctw), schizofrenia, inne choroby mózgu, zwłaszcza otępienie. Bardzo istotną rolę odgrywa też typ osobowości, czyli charakter jaki chora osoba miała już w okresie przedchorobowym. Często jest to osobowość anankastyczna albo lękowa.

Choroby, które mogą być podłożem patologicznego zbieractwa:

Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (nerwica natręctw). Zbieractwo jest jednym z częstszych objawów kompulsywnych i występuje aż u 18% chorych na nerwicę natręctw. Wtedy, niemal, zawsze, patologicznemu zbieractwu towarzyszą inne objawy natrętne jak potrzeba symetrii, sprawdzania i leczenia, obawy przed zabrudzeniem i obsesyjne myśli o treści religijnej.

Otępienie lub innego rodzaju organiczne uszkodzenie mózgu, zwłaszcza płatów czołowych. W takim wypadku zbieractwo może wynikać z niezrozumienia właściwej wartości rzeczy oraz społecznych skutków swojego postępowania.

Choroba psychiczna, np. schizofrenia. Zbieranie nie musi wtedy mieć charakteru natrętnego (czyli być czynnością przymusową, kompulsją), ale może wynikać z treści urojeń lub halucynacji. Chory zgodnie ze swoimi urojeniami może uważać, że gromadzenie przedmiotów jest niezbędne, na przykład ma charakter symboliczny albo jest ważną misją.
Zachowania typu zbieractwa mają charakter przewlekły. Ich natężenie może jednak zmieniać się w zależności od aktualnego poziomu lęku, napięcia psychicznego i sprawności intelektualnej. Stąd może nasilać się sytuacji stresu, zwłaszcza związanego z poczuciem utraty bezpieczeństwa. W tym sensie może stanowić reakcję (i mechanizm obronny) w sytuacji śmierci osoby bliskiej, choroby, przejścia na emeryturę, zmniejszenia możliwości poznawczych.

Leczenie

Patologiczne zbieractwo nie powinno być postrzegane jako dziwactwo, ale, przynajmniej w wielu wypadkach, jako zachowanie chorobowe, którego przyczyny powinny być uściślone w czasie dokładnej diagnostyki. Z reguły lepszym miejscem do przeprowadzenia takich badań jest szpital niż poradnia. Osoby z patologicznym zbieractwem są często niesamodzielne a ponadto ich zachowania mogą zagrażać bezpieczeństwu sanitarnemu. Stąd, o ile nie wyrażają zgody na pobyt diagnostyczny i leczniczy w szpitalu, mogą zaistnieć, w ich przypadku, wskazania do kierowania ich do szpitala psychiatrycznego wbrew woli w trybie przewidzianym przez Ustawę o ochronie zdrowia psychicznego. Pobyt w szpitalu może uściślić rozpoznanie, należy się jednak spodziewać, że samo leczenie będzie trudne. Jego efekty będą silnie zależeć od podstawowej choroby (np. leczenie może być wyraźnie skuteczniejsze u osoby ze schizofrenią niż otępieniem) i od współpracy chorej osoby z lekarzem w czasie dłużej trwającego leczenia.

opr. Stanisław Porczyk, specjalista psychiatra










borisklinga

2012-08-07, 14:48
kiedys to sie nazywalo po prostu: bałaganiarstwo, matka i ojciec nie wychowali to takie pie**olone brudasy bałaganiarze nazwali to chorobą, wyrabiajac sobie papiery i chwalac sie do okola jakby to bylo cos pozytywnego

i jeszcze napisze k***a mac j***na, bo siem zdenerwowalem

Stew

2012-08-07, 15:07
@up To jesteś zdrowo jebnięty. Gdybyś miał takiego 'zbieracza' za sąsiada to by Ci sie odechciało pisać takich pierdół.

Dla przykładu, babka, która mieszka na moim osiedlu zbierała dosłownie wszystko (w tym śmieci i resztki jedzenia). Kiedy w końcu miejscowy MOPS zdecydował się wejść do domu, po otwarciu drzwi, prócz smrodu rodem z wysypiska, wysypały się dosłownie dwa kontenery śmieci (tyle wywieźli).

Także, nazwij to 'bałaganiarstwem'.

Herezzzy

2012-08-07, 15:20
autor chyba oglądal wczoraj na polsacie trudne sprawy bo był odcinek o zbieractwie :P

St...........el

2012-08-07, 15:25
Trudne sprawy? A co to za gówno? :wtf:

hycel

2012-08-07, 15:43


Czy jestem chory?

Gówno, geniusz panuje nad chaosem, a przeciętniaki muszą żyć w porządku, bo tylko w nim się odnajdują.

snik0

2012-08-07, 15:50
Zbieractwo - kolejna "choroba" wymyślona dla leniwych debili którym nie chcę się wyrzucać śmieci. To tak jak dysleksja wymyślona dla debili którym nie chcę się sprawdzić w słowniku jak się co pisze. I podobnie z resztą dysmózgowi...

Breakdrowser

2012-08-07, 15:52
@up Piwo za materiał wlasny

Uechtacz

2012-08-07, 16:10
@snik0: taaaak... "debili którym nie chcĘ się sprawdzić w słowniku jak się co pisze", powiadasz.
Tak się śpieszyłeś nauczać pospólstwo, że zjadłeś przecinki i jebnąłeś 3 błędy ortograficzne.

wormarder

2012-08-07, 16:22
było w South Park

hi...........be

2012-08-07, 17:04
baby cierpią na tę chorobę

Paskudny Stary Dżon

2012-08-07, 17:06
Diogenes to akurat za bardzo gratów nie zbierał... Nazwa syndromu z dupy. ;)

adziki

2012-08-07, 18:09
@hiobe - większość to choruje ale na odwrotność tego :P czyli sprzątanie i gnębienie tym innych członków rodziny.

Co do opisu zachowania to polecam oglądać programy na TLC Kolekcjomania.
W jednym odcinku była starsza babcia, która wpadła w histerie bo chcieli jej posprzątać kuchnie i wywalić zgniłe jedzenie. Myślałam że to jakaś podpucha, albo lekki przypadek ale ona na prawdę walczyła, żeby oni nie wyrzucili jej półeczki z jedzeniem gdzie było zgniłe mięso żyjące własnym życiem. Chłopak pomagający w sprzątaniu nie wytrzymał i musiał wyjść.
Przerażające było jak ona opowiadała że to są jej "skarby" można by było to nazwać syndromem Golluma :D

normal

2012-08-09, 21:14
polecam serial hoarders - jest do zobaczenia na youtube, o patologicznych zbieraczach - czyli hoarderach.